It is currently 17 Jun 2018, 23:21Reply to topic  [ 8593 posts ]  Go to page Previous  1 ... 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344  Next
Последен изгледан филм 
Author Message
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1386
Reply with quote
Blue Thuder (1983), film so helikopteri i skrien zagovor so krajniot del od filmot sto imaprilicno dobri akcioni momenti, dobro filmce.
Image


28 Feb 2017, 18:38
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16753
Reply with quote
Eeeeeej, Blue Thunder!!!
МОжеби прва видео-касета и највртен филм во мојот видеорикордер.
Сцената со хеликоптерот ставен воз да го прегази на крај ми е толку многу врежана во глава, што се секавам на секој детал. :) :) :)

Ахм...
Spoiler! :
...и од тогаш Јогата секогаш ја поврзаувам со оваа сцена. Еластичност бе! :)


_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


01 Mar 2017, 01:14
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1386
Reply with quote
KRALe wrote:
Eeeeeej, Blue Thunder!!!
МОжеби прва видео-касета и највртен филм во мојот видеорикордер.
Сцената со хеликоптерот ставен воз да го прегази на крај ми е толку многу врежана во глава, што се секавам на секој детал. :) :) :)

Ахм...
Spoiler! :
...и од тогаш Јогата секогаш ја поврзаувам со оваа сцена. Еластичност бе! :)


da super scena e.


01 Mar 2017, 02:16
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Arrival - Аууу, чудо големо. Тровечерен филм со скоро никаков пејоф. Ко Дрво на животот + сф мирудија. Интересна естетика и звуци. 7/10

Hacksaw ridge - Трогателни моменти ваму таму + ногу насиље, крв, цревца, лазањи и се како што треба, зачинето со еден тип кој шо пола филм ќе се бори со конзервативната армија која неќе да о пушти без пушка во војна, и уш пола филм кај што ќе иде и ќе спасува ранети еден по еден. Мајндблоинг настан за паметење од реалноста, али на филм... мех некако. 7/10

_________________
portfolio


02 Mar 2017, 23:59
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Nocturnal Animals (2016) - Интереснa раскажувачка структура. Замерка имам за до некаде предвидливата разрешница и можеби се демистифицира приказната прерано, но сепак ова беше солидна драма-трилер вожња од старт до финиш. 7.5/10

The Midnight Meat Train (2008) - Забавен хорор према приказна од Клајв Баркер. Има овде интересна детективска сторија со Бредли Купер во главна улога во време ко уште не беше популарен. Не е PG филмот, што доста помогна на визуелен план. 7.5/10

The Devil's Backbone (2001) - Постар филм на Дел Торо. Ghost-приказна во дом за сираци за време на граѓанска војна во Шпанија. Одличен готик. 8.5/10

Fences (2016) - Театарска претстава преточена на филм, неколку ликови си прават муабет зад куќа, пред куќа, внатре, и тоа. Но има одлична глума од Дензел и Вајола Дејвис (зеде Оскар), надоместуваат за неатрактивната тема. 7/10


03 Mar 2017, 07:27
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16753
Reply with quote
Image
Neo wrote:
Nocturnal Animals (2016) - Интереснa раскажувачка структура. Замерка имам за до некаде предвидливата разрешница и можеби се демистифицира приказната прерано, но сепак ова беше солидна драма-трилер вожња од старт до финиш. 7.5/10

И јас го гледав вчера, ама генерално - не ми се допадна.
Ме вознемири содржината на книгата, бидејки и јас сум фамилијарен човек, со ќерки, така што ми беше језив тој дел.
Spoiler! :
Од памет ме извади сцената со гледање на бебето преку мобилен!
Останатиот дел, посебно приказната на Ејми Адамс, беше едноставно (пре)депресивен. Оцена 4/10
Еве, убаво срочено од ’ша:
Brian The Dog wrote:
Nocturnal animals
Ме потресе. Ти ебам филмот...

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


03 Mar 2017, 10:21
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8774
Location: The Realm of Kapištec
:: An odd diversity of misery and joy
Reply with quote
Logan
Image

Ремек дело!

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


03 Mar 2017, 11:57
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7505
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote
^ E?

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


03 Mar 2017, 14:06
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8774
Location: The Realm of Kapištec
:: An odd diversity of misery and joy
Reply with quote
ептен!

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


03 Mar 2017, 15:26
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7505
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote
^ ОК. Вторник.

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


03 Mar 2017, 16:37
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1386
Reply with quote
Blue Velvet (1986), depresiven triler so interesni likovi, ima dobar soundtrack, ne e los filmov.
Image


08 Mar 2017, 18:31
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1386
Reply with quote
The Blues Brothers (1980) i Blues Brothers 2000 (1998), zabavno filmce so muzika vmetnato vo nekoi segmenti od filmovite, ne se losi filmovive.
Image


08 Mar 2017, 18:38
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1386
Reply with quote
Body Double (1984), triler lajtersko, so interesni likovi i interesni tematika, ne e loso filmcevo.
Image


08 Mar 2017, 18:43
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1386
Reply with quote
Body Of Evidence (1993), triler sto e definitivno predvidliv, ima interesni momenti, ne e los filmov.
Image


08 Mar 2017, 18:52
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1386
Reply with quote
Body Heat (1981), triler lajterski, so fokus na zensko vreme, znae da iznenadi filmov, ima interesni likovi, ne e los filmov ama ne e kojznae sto filmov.
Image


08 Mar 2017, 18:57
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1386
Reply with quote
BMX Bandits (1983), avstralisko lajtersko filmce koe izobiluva so komicni elementi i slapstick momenti, zabavno filmce ne e loso.
Image


08 Mar 2017, 19:37
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1386
Reply with quote
The Body (2001), religiozno filmce za zavera, ima interesna prikazna i interesni likovi, ne e loso filmcevo.
Image


20 Mar 2017, 23:05
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1386
Reply with quote
Body of Lies (2008), film za cia operativec i terorizam, ima dosta akciski sekvenci, malku ima depresiven ton ama ne e los filmov.
Image


20 Mar 2017, 23:24
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1386
Reply with quote
Body Parts (1991), horror film za covecki delovi, so mnogu napnati situacii, ima nekolku jezivi situacii, ne e loso filmce.
Image


20 Mar 2017, 23:34
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1386
Reply with quote
Body Snatchers (1993), prilicno depresivno horor filmce so vonzemjani, ne mi se dopadna filmov.
Image


20 Mar 2017, 23:40
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1386
Reply with quote
The Bodyguard (1992), ova filmce sum go gledal ko pomal nekolku pati, soundtrackot povekje se vrti okolu pesnite na whitney houston, prikaznata e telohranite cuva poznata pejacka kako sto kazuva samiot naslov, ima prilicno interesni likovi ima nekolku akciski momenti, dobro filmce.
Image


21 Mar 2017, 00:44
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1386
Reply with quote
Bogus (1996), familijarna prikazna za spravuvanje na momce so zivotot, filmov ima fantaziski momenti, ne e loso filmcevo.
Image


21 Mar 2017, 00:56
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Suicide Squad - трагедија. 3/10

_________________
portfolio


26 Mar 2017, 23:10
Profile WWW
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1386
Reply with quote
Boiler Room (2000), film za brokeri ima interesna prikazna i likovi, ne e loso filmcevo.
Image


01 Apr 2017, 17:36
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1386
Reply with quote
Boiling Point (1990), prilicno doasadno filmce so mnogu malku dijalozi i povekje se fokusira na vizualen aspekt, ne mi see dopadna filmcevo.
Image


01 Apr 2017, 17:41
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 8593 posts ]  Go to page Previous  1 ... 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron