It is currently 17 Jun 2018, 23:14Reply to topic  [ 615 posts ]  Go to page Previous  1 ... 21, 22, 23, 24, 25
Последна изгледана серија/eпизода/сезона 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8774
Location: The Realm of Kapištec
:: An odd diversity of misery and joy
Reply with quote
Приквел е. Овој филм е приквел. Fire walk with me. Нема друг :)

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


14 Jun 2017, 09:14
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
^ можеби на ова мисли Баркер :

Twin Peaks: The Missing Pieces (2014) http://www.imdb.com/title/tt5334704/

"A feature film which presents deleted scenes from Twin Peaks: Fire Walk with Me (1992) assembled together for the first time in an untold portion of the story's prequel."


15 Jun 2017, 14:32
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7505
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote
Fargo последните две многу ми беа неинтересни... Да ја гледам најновата? :)

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


15 Jun 2017, 21:17
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9460
Location: Градо на крушите.
:: El ataque de los sombreros asesinas.
Reply with quote
Последните две... сезони? :) Не ми е гледана трета сезона (ги гледам цели кога ќе се комплетираат, така се и најдобри за гледање), ама ако морам да нагаѓам - ако не ти биле интересни првите две сезони, колку и да ми е тоа непоимливо, тешко дека третава ќе ти оди во поинаква насока, затоа што сите се во сличен манир правени. Едино Оби Ван (младиот) што е тука, и тоа дупло, па да те повлече :D

А ако збориш за епизоди од трета сезона... ами, гледај. Не оставај работи незавршени :mrgreen:

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


15 Jun 2017, 22:21
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7505
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote
Tet0eC wrote:
А ако збориш за епизоди од трета сезона... ами, гледај. Не оставај работи незавршени :mrgreen:

Ова. За последните 2 епизоди од трета сезона зборувам (еп. 7 и 8). Ќе ја гледам секако и еп. 9, ама сакав да дознаам дали уште некој се сложува дека малку тупат во последниве епизоди, а за Оби-Ван младиот имам само суперлативи како се снајде во овие две улоги.

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


15 Jun 2017, 22:38
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8774
Location: The Realm of Kapištec
:: An odd diversity of misery and joy
Reply with quote
Добра е Фарго бе. Одлична е. Ок, да... три сезони ни ја продаваат истата прича, ама преубаво е бе :)

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


16 Jun 2017, 11:16
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16753
Reply with quote
Се закачив од факинг Гејлада за да видам дека мрчиш за Фарго?!? Аааааа Лафчичу, коа ќе се вратам, следи "преваспитање" :) :) :)

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


16 Jun 2017, 17:02
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Ти враќај се побрзо, треба у кафа да се иде!

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


16 Jun 2017, 21:39
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7505
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote
KRALe wrote:
... коа ќе се вратам, следи "преваспитање" :) :) :)

Ама до тогаш...

Image

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


17 Jun 2017, 00:44
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Tet0eC wrote:
Отварај слободно :D Јас веќе почнав со Fire Walk With Me, прва сезона ја фаќам пак да ја гледам денес-утре, таман додека се потсоберат повеќе епизоди од новава би требало и втора сезона пак да ја изгледам, и ќе бидеме спремни за трета ;)

ПС. Најавите т.е. тизерите за новата сезона беа фантастични, интервјуата исто, после толку време нешто ново од Линч - уф, немам зборови. Најголем предизвик како ќе излегуваат епизодите ќе биде да се изолира човек од Интернетов и да се заштити од спојлери, теории итн, ама нејсе, shields up :mrgreen:


Батали :D Јас почнав со репризите пред два месеци и сум до пола со гледање на втора сезона, неколку епизоди после разврската околу Лора. Fire walk with me го загледав и не го догледав, а треба, оти најмногу конекции има/ќе има со него во оваа трета сезона. Spoiler-free: Третава сезона не се гледа наеднаш Тетоец, прај што ќе прајш, почни ја (си функционира засебно, немаш гајле, основните работи секако ги знаеш), ова се тера недела за недела, па фрчат теории и анализи што беше побогу ова во претходната епизода, па вака, па така :) претходнава, 8ма епизода беше мајндфак, тек допрва кизнае што ќе се дешава и тоа е најубавото, нема шанси да претпоставиш какви забеготини ќе гледаш во наредната епизода :) Ова е анти-тв тв серија, ако може така да се каже, многу апстрактни сцени, многу надреализам, многу споро темпо, и тоа оди во прајм тајм :D Ако со првата сезона на времето ги поставил стандардите за ТВ сериите во 90тите, сега сите нови стандарди кои се поставија последниве години од модерниве серии, тој ги руши со третава сезона. :mrgreen: Ќе глеаш, ќе видиш, па ќе кажеш.


06 Jul 2017, 01:25
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9460
Location: Градо на крушите.
:: El ataque de los sombreros asesinas.
Reply with quote
^ Секако планирав да ја почнам третава, затоа што не ми се чека уште два месеци за да се комплетира. Мислев повеќе време ќе истепам гледајќи ги пак прва и втора сезона, ама летнаа дур да трепнеш. Да ми помине време, чак и Fire Walk With Me уште еднаш го изгледав - и најверојатно по последен пат. Немам срце пак да го гледам, особено сцените со Лора и Лиланд, премногу disturbing ми е, а и Линч како што е мајстор за такви сцени, да ти долови што суштински се случува имплицитно и без многу дијалог, не може а да не те поремети...

ПС. За FWWM, за тоа колку е добро направен и колку добро функционира децении подоцна дури и како независен филм, мислам можам со денови да зборувам и пишувам, а толку е потценет и толку често не добива соодветно место во опусот на Линч, што е скоро криминално...

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


06 Jul 2017, 04:19
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Iron Fist! Убаво почна, ама на крај дрво.

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


15 Jul 2017, 16:27
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1386
Reply with quote
banshee, prilicno krvava serija so dosta brutalni raboti prikazani vo serijava, celeva serija dominira edna depresivna atmosfera i beznadeznost na celata situacija, ne e losa serijava ama ne bi ja gledal pak, a da i povekjeto likovi se totalno nedopadlivi.


27 Aug 2017, 23:51
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1386
Reply with quote
batman the animated series, serijava ja gledam kako crtana serija so neo-noir atmosfera, uzivav vo serijava iako odredeni likovi se pojavuvaa premnogu cesto sepak mi se dopadna serijava.


19 Jan 2018, 23:07
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1386
Reply with quote
Batman Beyon (season 1-3), iako ne mi se dopadna sto bruce wayne e skoro beskorisen tuka vo fizicka smisla, ima interesen nov batman so futuristicki elementi, ima interesni likovi i se na se mi se dopadna crtaniov.


21 Feb 2018, 14:07
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 615 posts ]  Go to page Previous  1 ... 21, 22, 23, 24, 25

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron