It is currently 11 Dec 2018, 04:45Reply to topic  [ 362 posts ]  Go to page Previous  1 ... 11, 12, 13, 14, 15
iPad 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8775
Location: The Realm of Kapištec
:: An odd diversity of misery and joy
Reply with quote
Честито. Ќе уживаш и НИКАД нема да се вратиш на Android :)

1. За стрипови го користам Bookman. Има бесплатна верзија (со мала реклама долу додека не читаш, а кога читаш нема ништо) и верзија од 2 долари. Јас си ја купив да го поддржам типот и башка ја користам 5 години :) + најважно од се, има ftp - wifi трансфер.
2. Видео користам Good PLayer (исто има Ftp/wifi) или за стриминг од PC користам AirVideo.

iTunes не сум упалил од 2010та :)

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


09 Aug 2015, 09:45
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 15 Jan 2011, 08:16
Posts: 197
Location: наваму-натаму
Reply with quote
Brian The Dog wrote:
Честито. Ќе уживаш и НИКАД нема да се вратиш на Android :)

1. За стрипови го користам Bookman. Има бесплатна верзија (со мала реклама долу додека не читаш, а кога читаш нема ништо) и верзија од 2 долари. Јас си ја купив да го поддржам типот и башка ја користам 5 години :) + најважно од се, има ftp - wifi трансфер.
2. Видео користам Good PLayer (исто има Ftp/wifi) или за стриминг од PC користам AirVideo.

iTunes не сум упалил од 2010та :)


Што е ова хејтање на Андроид? :)
Јас сум уште на Tab 2 и вози без проблем.
Додуше само за стрипови и поретко нет се уклучува. За друго неможам да зборам.


09 Aug 2015, 10:22
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Нео мераци!

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


09 Aug 2015, 10:25
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Фала ви дечки, се надевам секој ќе има таблет по дома што поскоро, преубава направа за сурфање и читање стрип, книги, магазини. Ќе ги проверам повеќето од ствариве кои ги препорачувате, па ќе ве консултирам за некои работи ко ќе треба :)
Едно знам, читање на скен конечно ќе ми стане нормална работа, на компјутер многу ретко се наканував да читнам нешто долгометражно, вака е веќе друго.


09 Aug 2015, 16:34
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Хехехе...малкy по малку, па кога ке ти влезе чивијата ( ко на мене) - нема да го испуштиш од раце.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Мислам на iPad-от.

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


09 Aug 2015, 16:53
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 23 May 2013, 12:56
Posts: 724
Reply with quote
Neo my dear boy, знам како изгледа стрип на Мек играчката, иако јас не го користам истиот (ајпадот де :) ). Многу стрипови наздравје да си исчиташ. Браво за изборот. ;) Инаку на Мек користам ComicBookLover за стрипови. Види ако ти фаќа око.


09 Aug 2015, 22:58
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Фала за убавите зборови. ;) Хартија си е хартија - ултимативно задоволство, но ова е нешто најблиску до тоа. :)


09 Aug 2015, 23:35
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 26 Jan 2014, 13:30
Posts: 138
Reply with quote
има некој сиромав ко мене што чита на 8 инчен таблет да сподели искуства? се токмам да купам 8 инчен па се мислам да не е малецок....
и честито нео ! :)


10 Aug 2015, 10:31
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote
Neo, момче, честитки и од мене, изгледа фин избор си направил... :)

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


10 Aug 2015, 13:24
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
@Laf: фала :)

----------------------------

@saso:
Имењак, еве моја мала размисла на твоето прашање. Разгледував на сајтот од АМЦ понудата од таблети.

Тие што се океј, што значи да имаат минимум бар:
* 1GB RAM (да може бар 2 работи да тераат глатко паралелно како на пр. интернет радио или youTube во позадина уз сурфање со повеќе табови отворени)
* 9 или 10 инчи екран (околу 10" е А5 формат - од Весели Четвртак е баш тој формат. Ова не би ми било битно ако таблетот не би го користел за читање стрип - за интернет и за книги е скроз океј и 7". Со 8" , значи 5 цм помалку по дијагонала во однос на 10", ќе треба нон-стоп да зумираш за да на раат да ги читаш облачињата, или па треба да читаш по пола страна со таблетот во хоризонтална положба.)
Еве како e кај 9.7" (iPad 3) / сликнато со мобилен:
Spoiler! :
Image
..се околу 100-150E, минимум, и тоа марки како Quart, а не Samsung.

Од друга страна имаш вакви понуди за iPad 2 (а разлика помеѓу 2ка и 3ка е минимална), ако се ценкаш ќе ти спуштат цена:

http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1581181
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1697430
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1697298
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1685498
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1526434

* Ние на пример зедовме 3-ка за 130Е (16GB), преку пријател го најдовме типот па малку спушти. Имаше уште два модели, еден 2ка еден 3ка, ама дека со 3G беа, поскапо ги даваше (180 и 200 ми се чини).

..па дури и iPad 1 ти е добра опција, а и нешто поефтина:
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1672257
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1698133
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1684828
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1659131
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1675943

крај краева да се чуеш со некои од дилериве кои држат таква роба да си зборниш и да се договориш што и како ти треба, па ќе видиш што ќе речат:
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetai ... i-iPad-AIR
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetai ... -3-IPAD-4-


10 Aug 2015, 13:38
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Екипо, вечерва малку нервозно ја поминав барајќи алтернатива за iTunes по однос на префрлање mp3 албуми на хард дискот од iPad-от и најдов одлично и преедноставно програмче, се вика CopyTrans Manager. Го инсталирате на Windows-от на PC, го поврзувате со кабел iPad-от со компјутерот, го вчитува/препознава iPad-от после старт на програмчето и после drag & drop правите на фолдер кој сакате да го копирате на iPad-от. После финиширање на копирањето, го додава во Music Library и може да си го густирате албумот уз читање/сурфање без да зaвисите од интернет, башка, не се наоѓа баш се' што ни се слуша на online streaming, нели.. еве ко за старт си ги префрлив саундтраците од Whiplash, Interstellar и Bubblegum од Марк Ленеген.

CopyTrans Manager D/l: http://www.copytrans.net/copytransmanager.php

п.с. преку iTunes истава операција е сигурно возможна, но некако погломазно сето тоа ми делуваше а и изгледа треба sync на iPad со iTunes на PC да се прави на секое префрлање, што одзема дополнително време. Сигурно има опција за да се скрати некоја од стапките, но оваа другава варијанта ми е понезамарачка и побрза.


11 Aug 2015, 00:46
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8775
Location: The Realm of Kapištec
:: An odd diversity of misery and joy
Reply with quote
Одлично Нео. Фала ти.

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


11 Aug 2015, 09:25
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 362 posts ]  Go to page Previous  1 ... 11, 12, 13, 14, 15

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron