It is currently 11 Dec 2018, 04:46Reply to topic  [ 4877 posts ]  Go to page Previous  1 ... 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196  Next
Последен прочитан стрип 
Author Message
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
^ За ова издание правиш муабет, од Чаробна Книга? http://www.carobnaknjiga.rs/vulverin-

fichot wrote:
на плажа денојве се исчита еден дебел сочен Essential Wolverine и еден дебел ама посен ДД макси.

Есеншелот ги содржи Wolverine vol.2 #1-23. X-men се нешо као повлечени, мртви за јавноста од икс причини (не знам не сум читал) и Логан инкогнито живее како „Едноокиот“ во градот Мадрипур еј таму некаде ЈИ Азија и се впушта во разноразни исправања кривидрини, притоа обидувајќи се да не го откријат дека е Вулверин. Друштво у кадар му праат 2-3 рибетини и еден пилот, башка еден куп егзотични негативци. Тралалајки, ама ми ги надминаа очекувањата и шознам, претежно забавно за читање олд-скул стрипче на кое може и би му се навратил повторно.

Диландогот со 3 епизоди која од која полоша. Toa што сите беа цртани од мојо омилен ДД цртач - Рои ич не помогна. Бљак.


10 Aug 2016, 00:59
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8775
Location: The Realm of Kapištec
:: An odd diversity of misery and joy
Reply with quote
fichot wrote:
на плажа денојве се исчита еден дебел сочен Essential Wolverine и еден дебел ама посен ДД макси.

Есеншелот ги содржи Wolverine vol.2 #1-23. X-men се нешо као повлечени, мртви за јавноста од икс причини (не знам не сум читал) и Логан инкогнито живее како „Едноокиот“ во градот Мадрипур еј таму некаде ЈИ Азија и се впушта во разноразни исправања кривидрини, притоа обидувајќи се да не го откријат дека е Вулверин. Друштво у кадар му праат 2-3 рибетини и еден пилот, башка еден куп егзотични негативци. Тралалајки, ама ми ги надминаа очекувањата и шознам, претежно забавно за читање олд-скул стрипче на кое може и би му се навратил повторно.

Диландогот со 3 епизоди која од која полоша. Toa што сите беа цртани од мојо омилен ДД цртач - Рои ич не помогна. Бљак.


@neo за тој прави муабет, го има во Бункер

@fichot Тоа е периодот на Крис Клермонт... На крај почнува Лери Хама да го пишува и тера некој стотина броја (можда грешам). Од 20+ до 50+ се можда најдобрите Вулверин причи до денес. Без конкуренција. Така да, ако имаш прилика снабди ги следните есенчал (и на англиски нек се, небитно) :)

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


10 Aug 2016, 10:47
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Да, тоа е изданието.

'ша, фала на препораките. Глеам дека ми се симнати уствари сите, па ќе им се посветам наскоро.

_________________
portfolio


10 Aug 2016, 13:56
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Супер. Баш ова, а и Силвр Срфр 2 од Чаробна Книга ги меркам подолго време, ќе им дојде редот наскоро.


10 Aug 2016, 17:36
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
3x3 eyes (2008-2011), iako ima anime adaptacija ovaa manga, prikaznava e mnogu razlicna od animeto, da ja ima osnovata, ama mnogu raboti se izostaveni okolu polovina i poveke od mangata, od likovite do prikaznata, atmosferata se e super, mi se dopaga i kako e nacrtana, moze negativecot ne e mnogu iskoristen, ama se na se odlicna manga.
Image


27 Aug 2016, 20:57
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
4 Cut Hero, vo mangava preovladuva komicniot del, ne se sfaka seriozno, likovite se super atmosferata mnogu mi se dopaga, labavo e se od likovite do prikaznata do se, ja obozavam mangava, steta sto ne e zavrsena mangava.
Image


30 Aug 2016, 22:58
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
4 God Ranger, ima interesen koncept mangava, individualci so sposobnosti se borat megju sebe, vo osnova e taa prikaznata, likovite se interesni, svetot e golem barem taka izgleda, steta sto mangata e nezavrsena.


31 Aug 2016, 16:18
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
4 Panel Theater, eden short manga so poznati lica od manga izdanija, nisto posebno.


31 Aug 2016, 16:27
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
4 rang, one shot manga komedija za zal nema nisto interesno tuka ili nema dovolno prikazano tuka.


31 Aug 2016, 16:33
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
4-KOMA KOUSHIKI ANTHOLOGY - TOARU KAGAKU NO RAILGUN X TOARU , kratki smesni prikazni vo koi likovi se od druga manga, nisto posebno onaka.
Image


07 Sep 2016, 03:02
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
5 CENTIMETERS PER SECOND, manga za vrska pomegju dve licnosti, romanticno ime so egzistencijalni tematiki se prikazani vo managava, interesno anime prikaznata mi se dopadna, jas licno ne sum cital mnogu vakvi mangi,likovite mi se interesni iako nema mnogu likovi, se na se mi se dopadna mangava.
Image


09 Sep 2016, 12:30
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
5 HOURS BOYFRIEND, kratka manga nedovolno da se dade bilo kakvo mislenje.
Image


12 Sep 2016, 17:43
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
50 MILLION KM, sci fi manga ama za zal mnogu kratka mi se dopadnaa site likovi iako imaa nekolku likovi koi nerviraat naksimalno, barem na moment, interesno e postavena prikaznata, iako znae da uspori na momenti, mene mi se dopadna mangava od pocetok do kraj.
Image


14 Sep 2016, 00:47
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
50 PIXEL DAYS, labava komedija so mnogu labavi napraveni likovi i prikazna, nisto posebno.
Image


17 Sep 2016, 00:34
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
5000, one shot manga so nekolku simboliki koi gi ima vo ovaa manga, za zal premnogu malku za da se dade bilo kakvo mislenje.


17 Sep 2016, 00:38
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
6 WEAPONS, kratka manga koe izobiluva so polno komicni momenti i nekolku akcioni momenti so wtf momenti, za zal nisto posebno.
Image


17 Sep 2016, 00:50
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Image

Streak Of Chalk - PRADO оцена 9/10

Code:
https://mega.co.nz/#!gtgwxAjb!K2KTyXPxjVO5W3aT6QTnSR-1LOJcde2p84EJZsWA3mk

Графичка новела што во ситни сати ноќеска го задржа мојот интерес.
Поезија во слики и во разговор.
Обрнете внимание на деталите во цртежот. Има приказна во приказна (како и секогаш :) )

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


21 Sep 2016, 09:16
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
:: El ataque de los sombreros asesinas.
Reply with quote
^ Не работи линкот, избришан фајл. А таман се наоштрив да ловим детали ;) Го имаш уште за да го аплоадираш негде? Или друг линк?

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


22 Sep 2016, 22:38
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Ај пробај ова:
Code:
https://userscloud.com/stzy0pd8lsh3/Streak_Of_Chalk_(1992)_(Bunny).cbr


Неколку минутки подоцна...
АБЕ ТЕОТОЕЦ, и двајцата слепци пред очи... :)
Па од кај НАС сум го симнал стрипов! :mrgreen:
(како и обично, 1234 е заслужен за добри (дигитални) стрипови! :) )

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


23 Sep 2016, 12:23
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
:: El ataque de los sombreros asesinas.
Reply with quote
Кој ќор, кој склеротичен... :lol: Благодарности до 1234 за стрипот, a до Крале за рингишпилот :D

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


25 Sep 2016, 15:54
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
6 No Trigger, manga za svet na ubijci so nedopadliv glaven lik i nekolku nerealni momenti, mangava nema pozitiven ton poveke ima sarkasticen ton, likovite mi se antipaticni i ne mi se dopadna prikaznata, vo osnova ne mi se dopadna mangava.
Image


01 Oct 2016, 15:04
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
6000, horror manga so rituali,covecki zrtvi prezivuvanje, duhovi, polna so depresivni tonovi i pomalku krvava manga, likovite se poveketo gadovi ima ponekoi dobri ama malku se, se na se ne e losa mangava.
Image


01 Oct 2016, 15:17
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
1234 wrote:
ImageImage

fichot wrote:
^^ Dobro stripce. Lagan krimic so top crtez.

Tyler Cross 001 – Black Rock (2015)
Tyler Cross V02 – Angola (2016)
оцена 10/10

Стрип/лик на месецов. Цртеж а-ла-Дик-Трејси и приказните - на место.
Брзо се чита, ама супер тензија има, што со цртежот само се дополнува самата приказна.
Ако сте за кримиЧ/акција - трк на симнување.

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


12 Oct 2016, 19:28
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Ret Kvins...u picku mater jaki....od akademska kniga gi zedof :)

_________________
ејм фор д бушес!


14 Oct 2016, 17:31
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8775
Location: The Realm of Kapištec
:: An odd diversity of misery and joy
Reply with quote
1234 wrote:
Image

Како човек да напише нешто за ваков стрип. Тежок стрип. Monster of a book. Еден од оние кои ти се вртат во глава долго време, после читање. Немам зборови. Завршните кадри, тие последните.... филм, театар. Токму така , совршено сценарио, поезија, зборови доволно, слики доволно. Мрачна атмосфера до крај, нема весели ликови, нема насмевка. Има само BLAST, ако успеете да го преживеете стрипот.

Да не заборавам, англискиот превод на стрипот е прекрасен.


Од збор до збор се слагам.
Ме измести емотивно стрипов. Не можам да ја извадам од глава сликата од татко му во кревет пред умирање.

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


16 Oct 2016, 14:40
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 4877 posts ]  Go to page Previous  1 ... 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron