[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - КШШЦ (стрип, графичка новела)
It is currently 29 Mar 2024, 08:00



Reply to topic  [ 14 posts ] 
КШШЦ (стрип, графичка новела) 
Author Message
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 16:35
Posts: 5116
Reply with quote
Image
Image
Image

Гарфичка новела на Матеј Богдановски. Кој има повеќе информации околу стрипот слободно нека пише.

_________________
http://darkoristevski.blogspot.com/


15 Dec 2010, 18:02
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Бев на промоцијата во менада и имав прилика да разлистам да видам што е како е.
Искрено мене лично не ми се допадна и највероватно нема ни да ја купам, се работи за некоја урбана приказна, поточно за рок група и вероватно нешто околу тоа.....
Честитки изразив лично да авторот ама за жал немав прилика да продискутираме подетално.
Во секој случај убаво кога ќе се види дека и домашнава сцена мрада малку по малку со домачни авторски изданија.
Мислам дека ја има во Икона по цена од 700 денари (не сум баш сигурен за цената)

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


15 Dec 2010, 18:23
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
ЈАс знам нешто малку.
Мора да споделам дека планираф да го постирам ова денојве ама забораваф,од друга слушнав дека авторот бил незадоволен од тоа што не било поставено ова нафорумов порано.Ова го разгласува ТОмче нашиот познаник од ВЕлес,или уше попознат ко Brave and the Bold.Поќе Bold.

-Матеј-извини друже-со сета почит никој неможи да ги прати сите случувања со стрипот и во секој момент да информира за истите.
-Форумов е на другарска база-ако имаш инфо ставај!НИт е должен некој нешто да прави,нити ке биди осуден за истото.
-ИСто МАтеј е член на форумов веќе подолго време-и за тоа време не ставил НИЕДНА информација за неговото издание.Знам дека Давор 4 и со букви четири пати го згњавил да каже нешто повеќе-а евидентно дека не ставил ништо.
-КО шо пишав-нит е должен некој да известува,нити мора.
-ОВа сепак е личен проект-и искрено да знаеф порано порано ке клаеф-ете немукает неставифне......+авторо чим е веќе тука можеше да кажи,и сеуште можи да кажи нешто-не дека му е забрането.
-Затоа би замолил за малку потрезвени изјави-пошто, уше еднаш никој на никого не му е должен.

За изданиево-МАтеј ти честитам-секој ваков проект е за поздрав и ШТЕТА што ненајде време да го споделиш со нас.
Лично стилот не ме бендисва,ама во прва прилика кога ќе можам ке го набавам-пошто сакам да го имам секој македонски стрип-не преведен туку македонски.

Уште еднаш поздрав и ако имаш некој друг ваков проект во иднина,би било коректно да го споделиш барем со колегите.









Правилата на форумов ги има тука viewtopic.php?f=11&t=1130&start=100

ФОрумов ги пласира информациите кои ги има или кои ги дознава некако.

Информации кои не се ставени се или од незнаење или по забрана( пример имаше официјална забрана пред некое време од еден автор за негова презентација)...ама тоа е тоа.....

Инџој!

_________________
ејм фор д бушес!


15 Dec 2010, 18:28
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Корекно е да пишам дека штотуку контактирав со Матеј....дечкото се извини што нема или немаше време да даде информација околу стрипов.Се надевам дека наскоро ќе се олабај па ќе кажи збор-два пошто греота е вакви работи да поминат релативно необјавени во фелата-кај нас и надвор.
И му се извинувам ако евентуално го навредив со погорниот пост-небеше таква намерата.

МАла корекција на МЕшков-стрипот не се продава во Икона туку во книжарницата ИЛи ИЛи.....не сум сигурен за цената.....

Исто голем поздрав до Томче-д беќар фром Велес,заради ширење на дезинформации...браво!Прав представник на СЦВ......

_________________
ејм фор д бушес!


15 Dec 2010, 22:08
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
и јас преку ФБ дознав за настанов (кој Матеј го имаше најавено и порано)
ама дознав ден-два пред промоцијата.
Дај боже да наредната година да е поплодна и од оваа, па наместо 8, да се има 18 домашни изданија.

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


16 Dec 2010, 08:19
Profile YIM WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 05 Jul 2010, 19:04
Posts: 3551
Location: Скопје
Reply with quote
Вака на прв поглед не изгледа лошо изданиево.Ако ме бендиса ќе го купам.
Честитки за авторот во секој случај.

_________________
"There is a power beyond good and evil.The power to create,and the power to destroy!"-Dark Phoenix
The X-Men are dead.Long live the X-Men.
X-Men isn't a comic book. It's a drug.


16 Dec 2010, 09:28
Profile
Џуниор Џедај

Joined: 10 Mar 2009, 15:48
Posts: 3
Reply with quote
еве и од авторот нешто
КШШЦ е стрип (графичка новела) 124 страни во колор, А4 формат.
Го работев изминативе година ипол дена и конечно своја промоција имаше на 13 ноември. Јас сум издавачот:) а печатен е ви Југореклам
Стрипот КШШЦ е приказна за едно поинакво Скопје,
за еден рок бенд и друштво на млади алтернативци
кои сакаат и сакаат да бидат сакани.
Стрипот може да се купи ви книжарата Или Или за 750 денари или да го набавите од мене за 600 денара.
Инаку за дезинформациите од Томе не би сакал да коментирам, незнам од кај му е тоа дека јас сум се жалел за било што.
Јас навистина неможев да се посветам на форумов порано затоа што бев во гужви, а и не сум навикнат на ваков тип комуникација.
Подобро функционирам на ФБ.
Му благодара мна Давор за неговата желба да објави инфо за стрипот на форумов и исто така му благодарам на Дарко што тоа го направи.
За сите работи што ве интересираат околу стрипот, слободно прашајте.


16 Dec 2010, 12:05
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
interesno izgleda, gledam si upotrebuval mesana tehnika.
kako prvo cestito za izdanieto, 124 strani e odlicno ko za pocetok. a i za odlukata sam da go pecatis i sl.
pa so srekja prodazbata, ja kje probam da go nabavam direktno od tebe koga kje bidam mk ;)

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


16 Dec 2010, 13:20
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 30 Jul 2009, 01:19
Posts: 364
Location: Macedonia
Reply with quote
Честитки за стрипот

Цртежот (според тоа што може да се види во најдолната табла) ми се допаѓа. Исто и бојата и атмосферата се супер.

Е сеа некако не ми е по ќеиф шо балончињата се ко да се цртани со маус, освен во најдолниот панел ко збори девојчето таму е правилна елипса. Шознам можеби таков ти е стилот, ти најдобро си знаеш, ама тоа некако тоа не ми се допаѓа.


16 Dec 2010, 14:28
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
МАтеј поздрав друже и уште еднаш браво за трудот.
Томче и јас не би го коментирал...сигурно дошол на промоција пошто веќе бил во близина :twisted:
МАјтапо настрана-ти посакувам и тебе и на сите уште многу вакви изданија.

_________________
ејм фор д бушес!


16 Dec 2010, 18:17
Profile WWW
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 29 Mar 2010, 20:01
Posts: 6531
Location: Skopje
Reply with quote
...Chestitki od mene za stripot.... da se napravat tolkav broj stranici ne e mala rabota...
...samo napred ....a i sam da go izdadesh e golem uspeh ....ne samo za tebe tuku i za celata strip
deshavka kaj nas .....pozdrav... :)


16 Dec 2010, 19:12
Profile
Суперхерој Под Стечај

Joined: 30 Jan 2009, 09:11
Posts: 397
Reply with quote
аплаузи за трудот сам да си го реализираш проектот!
прикажаните табли ми се свиѓаат,а и темата би требало да ми легне.
се надевам што поскоро да го разгледам во или-или па да пристапам и кон пазарење на истиот :)


18 Dec 2010, 19:30
Profile
Суперхерој Под Стечај

Joined: 30 Jan 2009, 09:11
Posts: 397
Reply with quote
прочитано! ликовниот дел е многу добар, она што не ми се допадна е сценариото - премалку работи се случуваат на овие 124 страни, интеракција меѓу ликовите се сведува само на искачање и бркање дечковци/девојки. ништо суштински подлабоко не дознаваме за да се поврземе со ликовите, што и не е лошо ако имаш намера ова да го серијализираш и развиваш понатаму.
и да, ми се свиѓа ова скопје, личи на она скопје од средината на деведесетите кое се давеше во луди проводи со одлична комбинација на луѓе и музика.


11 Nov 2011, 08:39
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Еве да споделам објавата на Матеј од фејсбук : https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 389&type=1

Image


26 Nov 2013, 20:20
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 14 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron