It is currently 28 Mar 2024, 14:28



Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page Previous  1, 2
PROMOCIJA NA STRIPOT PATENTALIJA I TENTELINA 
Author Message
Џуниор Џедај

Joined: 10 Mar 2009, 15:48
Posts: 3
Reply with quote
JAs ushte ednash se izvinuvam, no ne sum naviknat na komunikacija preku forumi i zatoa slabo go koristam. No eve vaka koga ima povod...
Eve nekoe info od mene okolu Patentalija i Tentelina. Iminjata se neobichni i toa beshe glavnoto shto me privleche da gi iskoristam. Inaku Patentalija i Tentelina, originalno e drama od tatko mi, Rusomir Bogdanovski, i premiera imashe mislam 1985 vo bitolskiot teatar. Toa e "bezobrazna" komedija so elementi od nashite vasilicharski obichai, a iminjata na glavnite junaci on gi zeme od Cepenkov, (samo se spomnuvaat vo nekoi prikazni). Jas go zemav momentot na grabnuvanjeto na Tentelina i go napraviv osnova na moite prikazni.
Inaku, stripot e nacrtan ushte pred 6 godini (znachi mnogu pred KSSC) a jas sega, so povekje iskustvo i hrabrost se reshiv da go objavam.
Nekoj spomna sponzori,..
odgovor: Gi baram seushte, ako nekoj saka moze da se prijavi ke mu dadam reklama na koricata:)) inaku za sega sam go finansiram, (moram da spomnam deka brat mi mi pomogna zap ola od sumata)
Jas bi sakal stripot da prodolzi, imam idei i za drugi epizodi, samo e prashanje kako ke naogjam sredstva za izdavanje, odnosno pecatenje. Vo najdobar sluchaj stripov bi trebalo da ostane dvobroj i da izleguva na dva meseci, ali toa ke vidime...
Drago mi e shto vi se dopagja i shto ja otvorivte diskusijava.
Ako ima nekoi konkretni prashanja, slobodno postavete gi, tuka sum da odgovoram.
Pozdrav do celata strip komuna u MK i poshiroko vo vselenata
Matej


22 Nov 2011, 11:50
Profile
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 29 Mar 2010, 20:01
Posts: 6531
Location: Skopje
Reply with quote
...BRAVO MATEJ.....podrshka maksimalna....cepaj.. :)


22 Nov 2011, 14:02
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 08 Mar 2010, 22:10
Posts: 281
Reply with quote
интересен стрип ,го има и по трафикиве вчера го забележав :D цртежто е интересен исто така и приказната (од тоа што видов во трафиката разлистав) сватлив за помалата генерација дечиња кој сакаат стрипчиња


06 Dec 2011, 14:28
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Матеј ја објави на неговиот сајт целосната трета епизода од вториот број на Патентелија и Тентелина, кој за жал сеуште не излезе во хартиена форма. Очигледно се чека подобро време за да се направи тоа.

Линк: http://www.matejbogdanovski.com/categories/comics


20 Dec 2014, 01:27
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Матеј: "Драги пријатели
На прагот сум дa се впуштам во уште една креативна авантура иако сум свесен дека е тешка за остварување. А можеби и не е толку.
Имено, станува збор за стрип книгата која скоро ја завршив "Патенталија и Тентелина - Чиста десетка"..."

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater


12 Feb 2016, 04:04
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 30 posts ]  Go to page Previous  1, 2

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron