It is currently 11 Dec 2018, 04:42Reply to topic  [ 328 posts ]  Go to page Previous  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Next
А Сад... Стрип Новости 
Author Message
Манга Падаван
User avatar

Joined: 05 Jun 2009, 22:39
Posts: 1815
Reply with quote
Малце повише ја претера. Ај оние интервјуата кај што е бесен за Watchmen и други некои дела, ама после тоа почна да сере по цела индустрија. Грампи ебате! Све му смета, он знае само како треба. Јес да индустријата не е идеална, ама тоа е. Замисли па скроз да снема стрип?

_________________
Thor: "Give your orders and ultimatums to those who choose to obey, or are too cowardly to fight, not to me. Or learn again the difference between a God of Thunder and a mortal man in a metal suit"


21 Dec 2013, 14:13
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8775
Location: The Realm of Kapištec
:: An odd diversity of misery and joy
Reply with quote
Проповедници увек смрдат. После мене потоп.
Не стари. Кажи си фино дека 25 години немаш добар стрип смислено. Не е грев.

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


21 Dec 2013, 15:59
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Legenda e coeko....ama samo na lajna jadenje ostanaja....
Prodadoja sho mozea da prodat i sega sho?
Neka sedni poarno neka napisi ushe nekoj strip da pouzivame....ta i Mur ta i ona muleto Frenk Miler.....sho mu e nastaros skrenaja site....

_________________
ејм фор д бушес!


21 Dec 2013, 21:29
Profile WWW
Манга Падаван
User avatar

Joined: 05 Jun 2009, 22:39
Posts: 1815
Reply with quote
Е баш така, све проповедници, дугачко време неможат да смислат нешто добро а модерново не им се свиѓа и демек ја не сакам да сум на сцената. И не ни треба. Ако им се пишуе нешто ок, ако не, барем не чепкај у све живо.

_________________
Thor: "Give your orders and ultimatums to those who choose to obey, or are too cowardly to fight, not to me. Or learn again the difference between a God of Thunder and a mortal man in a metal suit"


22 Dec 2013, 11:27
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Ново интернационално стрип издание Personal Futurism/Public Politics, колекција од кратки алтернативни/уметнички стрипови, на кое уредник е Иванка Апостолова. Наши автори во изданието: Gorand, Atanas Botev, Mile Nicevski, Toni Dimitrov, Ivanka Apostolova.
Издавач: ПРОДУКЦИЈА (Декември, 2013)

Промоција: Скопје 17ти Јануари, 2014, 19 часот @ Стрип книжарница Бункер

Повеќе инфо, овде: https://www.facebook.com/PersonalFuturismPublicPolitics

Image


12 Jan 2014, 15:59
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
^ pisete vpecatoci ako go kupi nekoj...

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


14 Jan 2014, 01:12
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Министерството за култура ја објави програмата за 2014

"Како што информира ресорното Министерство, во издавачката дејност, освен преводи на дела од светската литература, шест монографии и осум проекти од електронското издаваштво, поддржани се и по еден или два тома од собраните дела на истакнати македонски писатели, Богомил Ѓузел, Јован Павловски, Блаже Ристовски, Луан Старова, Митко Маџунков, и Бранко Цветкоски, 14 стрипови, 45 списанија со повеќегодишна традиција од областа на културата..."

http://a1on.mk/wordpress/archives/268742

--------------------------------------------

Најгоре е програмата за 2014: http://www.kultura.gov.mk/index.php/programa

Еве што најдов низ неа:

Експертиза-Д
Александар Станковски, стрип „Мазги“
Александар Станковски, „Малцинствата на реалноста“
(мегастрип)

Стрип центар на Македонија
Димитриј Михајловски и Данчо Јордановски - Стрип албум:
1014: Крв и мастило; 1014: Меч од илјада години

Стрип квадрат
Група автори, „Пиринскиот цар“
Група автори, „Јунакот од Мечкин Камен“
Група автори, „Учителот од Смилево“
Група автори, „Првиот претседател“
Никола Темков, „Различни светови“
Игор Јовчевски, „Чуварите на Вечната светлина“
Смиле Цветановски, „Бесмртна вода“
Давор Драмиќанин и Игор Јовчевски, „Ајвармен“
Диме Иванов-Димано, „Војдан“

Стрип-центар на Македонија
„Стрип креатор“, бр. 18 и 19. 2 броја

+ настани:

Центар за визуелна уметност „Визант“ од Прилеп
„Артерија“
„Стрипови без граници“

Стрип-центар на Македонија од Велес
12. Салон на стрип „Велес 2014“

------------------------------------

МАКСТРИП конкурираше за нешто?


17 Jan 2014, 17:00
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
:: Стрип Автор
Reply with quote
Tamam sakav da pisam za ova, ama ete me pretrkavte:
Znaci godinava definitivno ke bide stripovska godina!!! :mrgreen:
So napomena deka, od 9-te spomenati proekti od Strip Kvadrat, 5 se slikovnici za koi veke gore dolu znaete http://www.makstrip.com.mk/forum/viewtopic.php?f=11&t=3492&hilit=strip+kvadrat

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


17 Jan 2014, 17:03
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
:: Стрип Автор
Reply with quote
Inaku, ne znam dali MAKSTRIP konkuriral kako zdruzenie, ama Davor Dramikanin i Igor Jovcevski se edni od osnovacite na MAKSTRIP, a i jas sum clen, kako i drugite avtori involvirani vo STRIP KVADRAT, taka da... ;)

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


17 Jan 2014, 17:19
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Јаааа бре све тендераши.
Честитки за Стрип-квадрат......посебно за Димано шо ќе му напрајте чест.

Ко шо ми кажа давор МАКСТРИП ко здружение не учествувало на конкурсов....

Не учествуваф ни јас,пошо ај шо незнам шо треба,туку и знам дека преку Стрип Центро на ВЕлес ке учествувам и без да знам.....бај д веј нивните изданија со нетрпение ги очекувам....да видам шо ќе ми издат :D :D :D

Ушеднаш-честитки за скоро сите!

_________________
ејм фор д бушес!


17 Jan 2014, 18:21
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
cestito decki!
mashala Strip Kvadrat godinava imate dosta rabota :D
godinava kje bide dosta produktivna :)
ja planiram idnata godina da konkuriram btw...

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


18 Jan 2014, 19:59
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
ПА и не ти е лоша идејата....предпоставувам дека ако се пријават голем број на стрипаџии-голем дел и ке се прифатат.....па ке исплива и квалитетот....на сметка на тоа што до минатата година се пријавуваја само 2?
Од ВЕлес и ВИзант...
така да.....
Субвенци бе-зошто да не.....ќе гледам и јас догодина да се пријавам.....

_________________
ејм фор д бушес!


18 Jan 2014, 21:56
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
:: Стрип Автор
Reply with quote
Iskreno, i nie ne se nadevavme deka voopsto ke ni projde nesto, ama ete, nikogas ne se znae, zatoa lugje prakjajte, se nadevam se otvara patot, pa dogodina ke ima uste mnogu strip proekti. :mrgreen:

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


18 Jan 2014, 23:08
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Не е баш новост, но ми се чини дека никој нема спомнато - "Пецко" од Дар Мар е повторно секојдневно присутен на задната страница од "Слободен Печат", дневен весник кој се појави пред неколку месеци.

Ако се појави online на некој од порталите, ќе го споделуваме и овде.


28 Jan 2014, 21:51
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
gospo zravje da ti daj.

_________________
ејм фор д бушес!


28 Jan 2014, 22:01
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Jul 2010, 09:08
Posts: 8298
Location: Skopje
Reply with quote
THEMICO wrote:
gospo zravje da ti daj.

+1

_________________
The only thin line for a man to be on, is the one between motivation and inspiration.
Во сон се родив, во сон живеам, во сон ќе умрам.
Thieves get rich and saints get shot and God don't answer prayers a lot.


28 Jan 2014, 22:32
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Stripped is a full-length documentary on the world’s best cartoonists, featuring the first-ever recorded interview with Bill Watterson. The film explores the art of the comics strip, the cartoonists behind your favorite strips, and where the art form goes as newspapers die.

The film debuted last fall, but is due out on iTunes next week on March 26th.Image


20 Mar 2014, 14:53
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 23 May 2013, 12:56
Posts: 724
Reply with quote
ImageImageImage

на саем ги има кутииве по 23 мислам стрипови се one piece, имаше и штрумфови на англиски некои арт букс, кој сака нека провери....може ја утнав темата, префрлете кај што треба sorry.


10 Apr 2014, 19:56
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
За жал, лоша вест од "Падора". Во секој случај, газдата испадна максимално фер кон читателите со завршување на сите мини серијали кои ги започна - Cassidy, Secret, Dr.Morgue и Tyler Cross.

Еве го соопштението:

"Doktor Morg 5,6 i specijal možete kupiti u striparnicama Darkwood i Alan Ford a do kraja nedelje i u striparnicama Babilon i Stripovi na kvadrat.
Pretplatnicima će stripovi biti poslati do kraja nedelje.

Sa ova tri stripa Padora je objavila sve stripove koje je i najavila.
Želja mi je bila da objavim neki serijal i to sam ispunio sa Kasidijem.
Serijali Secret,Doktor Morg i Tyler Cross su usledili kao bonus zbog dobrog prijema kod čitalaca serijala Kasidi.

Malo sam razočaran da strip kao što je Tyler Cross posle 4 meseca od objavljivanja u Francuskoj i zvanične nagrade kao najbolji strip u Francuskoj u 2013 nije privukao pažnju kod čitalaca kakvu je objektivno i zaslužio.150 prodatih primeraka za 3 meseca mislim da je malo.

Hteo bih da zahvalim Slobi iz Darkwooda sa svesrdnoj pomoći prilikom izdavanja i prodaje mojih stripova.
Takođe,prilikom prodaje stripova sam dobro upoznao Marka iz Alan Forda i o njemu imam samo reči hvale.

U konaktu sa ljubiteljima stripa sam nastojao da imam dobar odnos i da sve obećano i ispunim na vreme.
Hvala svima na podršci."


21 Apr 2014, 23:21
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote


.....ееех, кога вака и кај нас ќе биде? :(

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


04 May 2014, 09:01
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8775
Location: The Realm of Kapištec
:: An odd diversity of misery and joy
Reply with quote
Eве ја најлошата одлука која сум ја чул у живот :!:

Marvel ќе ги укине Fantastic Four и Ultimate Fantastic Four за да наштети на FOX кои снимаат филм со истите ликови. X-Men се безбедни од гасење зошто се многу популарни ама нема да се работи на нивна промоција и веројатно ќе бидат втора постава на цена на Avengers.
Џизс факинг Крајст! :roll: :roll: :roll: :roll:

http://www.bleedingcool.com/2014/05/30/ ... haracters/
http://www.comicbookresources.com/?page ... e&id=53158

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


31 May 2014, 19:26
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
лошо е да се дрогира човек, лошо.
:shock:

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


31 May 2014, 19:57
Profile
Џуниор Џедај

Joined: 02 Aug 2013, 13:15
Posts: 92
Reply with quote
Brian The Dog wrote:
Eве ја најлошата одлука која сум ја чул у живот :!:

Marvel ќе ги укине Fantastic Four и Ultimate Fantastic Four за да наштети на FOX кои снимаат филм со истите ликови. X-Men се безбедни од гасење зошто се многу популарни ама нема да се работи на нивна промоција и веројатно ќе бидат втора постава на цена на Avengers.
Џизс факинг Крајст! :roll: :roll: :roll: :roll:

http://www.bleedingcool.com/2014/05/30/ ... haracters/
http://www.comicbookresources.com/?page ... e&id=53158

Image


31 May 2014, 20:32
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Debilna odluka-mada da znaejki so sakat da prat FOx so FF....sho da rechi coek kizne....Btw Human TOrch vo filmo e crnec....

_________________
ејм фор д бушес!


31 May 2014, 22:00
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Jul 2010, 09:08
Posts: 8298
Location: Skopje
Reply with quote
dragonsky wrote:
Image

:lol: :lol: :lol: :lol:

Ако е вистина, а изгледа премногу глупо за да е, онда е мизерен потег од Марвел.

_________________
The only thin line for a man to be on, is the one between motivation and inspiration.
Во сон се родив, во сон живеам, во сон ќе умрам.
Thieves get rich and saints get shot and God don't answer prayers a lot.


31 May 2014, 22:50
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 328 posts ]  Go to page Previous  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron