It is currently 11 Dec 2018, 04:44Reply to topic  [ 55 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ-стрип албум! 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Значи ова е нов стрип албум кај нас,продуциран од "Del Rio Films".
Цртежот е на Зоран Танев по текст на Ниче Димовски-Македон.
Колорот е на Тони Анастасовски а дизајнот и монтажата е на Александар Николовски.
Според т жо шо ми го кажа Олвер изданието е супер-го обработува животот на Александар од неговото раѓање до битката на Хиронеја кога имал 16 години.
Треба да има уште два дела.
50 страни колор,а ќе се продава на сите попристојни продажни места низ Македонија!
ЈАс планирам да си го купам...браво за трудот и браво за подвигот :)

Image

_________________
ејм фор д бушес!


27 Mar 2013, 13:44
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
:: Стрип Автор
Reply with quote
сакам кога ќе слушнам најава за македонски стрип албум

секако би го купил изданиево,
но, да бидам искрен, корицава не ме привлече
а еве го и моето мислење зошто:

*лош (обичен) фонт за наслов
*евтин дизајн и евтин фотошоп ефект
*Александар ми е премал на толкава слика (70% е карпи и облааци)
-освен ако ова е WIP, па целата слика да треба да се допотполни со војници
*се надевам дека ќе ги има и авторите на стрипот напишани на корицата
а не само сценариото

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


27 Mar 2013, 14:20
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Држи вода муабето....ама ај ќе видиме....
Инаку цената на албумов би требало да е околу 300-400 денари шо мора да признајте е сосема ок....
Јас го зеам енивејс....премалку се македонски производи за да се прескочи овоа....нормално зборам во мое име...секој си куфа шо сака....

_________________
ејм фор д бушес!


27 Mar 2013, 14:39
Profile WWW
Магус Регуларус

Joined: 23 Dec 2009, 14:54
Posts: 1209
Reply with quote
Pishuvav post so saati, ama neshto se desi, pa ne se postirashe!!!!
Nema veza, aj pak.
Prvo chestitki za avtorite na stripov, za hrabrosta i doveduvanjeto na stripov do pechatarska faza. Toa e golem uspeh. Ne se sluchuvaat vakvi raboti mnogu kaj nas, taka da poddrshka od SE srce!
E, sega,
Naslovnava deka ne mi se dopagja - ne mi se dopagja, ama OK toa e prashanje na vkus (se slozuvam so Davor vo zabeleshkite.
Najmnogu mi smeta i ne mi se veruva sto AVTORITE NA CRTEZOT NE GI PISHUVA NA NASLOVNATA STRANA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ova go nema ni vo Severna Koreja! Pa dobro be lugje, doga vaka!!!!! Ili ushte se vadime so ona - abe, znaesh Makedonija e ova, ushte neznaeme!!!
Znachi, POD ITNO da se napishat iminjata na Zoran i Toni na naslovnata strana!!!

_________________
http://igorcomics.blogspot.com/


27 Mar 2013, 14:50
Profile
Магус Регуларус

Joined: 23 Dec 2009, 14:54
Posts: 1209
Reply with quote
Da se doiskazam.
Treba da staneme konechno svesni deka od vizuelniot izgled (chitaj MAKOTRPNATA RABOTA NA CRTACHITE I KOLORISTITE!) zavisi prodazbata na proizvodot!!!!! Okoto na chitatelot ili potencijalniot kupuvach se lepi prvo za crtezot dodeka go razlistuva stripot vo knizara!
Znachi, pak ke kazam POD ITNO da se koregira propustot!

_________________
http://igorcomics.blogspot.com/


Last edited by IgorJovchevski on 27 Mar 2013, 15:04, edited 1 time in total.27 Mar 2013, 14:53
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Браво за албумов.
Браво за екипата што го работела.
Колекционер сум и ќе го купам албумов.
Ќе коментирам потоа.

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


27 Mar 2013, 14:59
Profile
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 29 Mar 2010, 20:01
Posts: 6531
Location: Skopje
Reply with quote
....so Toni razgovaravme za stripot na promocijata na Sindrom7...mi kaza deka raboti kolor na strip so istoriska tematika......taka da mislam deka za kratok vremenski period se izraboteni mnogu tabli...
....a znaeme deka Toni ne zivee samo od strip...raboti mnogu drugi raboti....taka da sekoe izdanie mi prichinue zadovolstvo...osobeno koga e komplet nashe....go kupuem....i CHESTITKI DO AVTORITE..!
...se nadevam site ce gi pishue po ime i prezime.......normalno ..ako ne se dogovorile poinaku...
....ima i takvi dogovori neka ne ve chudi...:).....ushte ednash ...golema pofalba ...!!!!


27 Mar 2013, 15:19
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
IgorJovchevski wrote:
POD ITNO da se napishat iminjata na Zoran i Toni na naslovnata strana!!!


+100

_________________
portfolio


28 Mar 2013, 09:57
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Abe-to e moralno...ama mozi taka si se dogovorile....

_________________
ејм фор д бушес!


28 Mar 2013, 10:01
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
:: Стрип Автор
Reply with quote
Quote:
Оригинален наслов на книгата : АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ - ЛАВОТ ОД МАКЕДОН
ИСБН : 978-608-65442-3-52
Година на издавање : 2013
Издавачка куќа : Ниче Димовски Македон
Прегледaна: 91 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 58
Димензии : 30см
Корица : мека
Јазик: MK


http://www.kupikniga.mk/BookDetails.aspx?Pr=31595

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


28 Mar 2013, 10:06
Profile YIM WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Сценариото е најверојатно чиста вистина, т.е. скриптирани се по Нано-Ниче метод, муабетите што Македон ги праел со Александар химселф, ко што кажа кај Јанко ко беше гостин :mrgreen: мала шала :P

п.с. честитки до авторите за продуктот, нека има што повеќе македонски стрип!


28 Mar 2013, 17:19
Profile
Суперхерој Под Стечај

Joined: 02 Mar 2009, 01:59
Posts: 452
Reply with quote
Neo wrote:
Сценариото е најверојатно чиста вистина, т.е. скриптирани се по Нано-Ниче метод, муабетите што Македон ги праел со Александар химселф, ко што кажа кај Јанко ко беше гостин :mrgreen: мала шала :P

п.с. честитки до авторите за продуктот, нека има што повеќе македонски стрип!


:lol: :lol: :lol:


28 Mar 2013, 17:21
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Jul 2010, 09:08
Posts: 8298
Location: Skopje
Reply with quote
Мене па каверов ми се свиѓа. Иполнет и шарен. Малку Аце ми е ситен, али нема везе. А околу тоа со авторите на насловна - џизс :| Баш, ни во Северна Кореја :lol: :lol:

_________________
The only thin line for a man to be on, is the one between motivation and inspiration.
Во сон се родив, во сон живеам, во сон ќе умрам.
Thieves get rich and saints get shot and God don't answer prayers a lot.


28 Mar 2013, 17:34
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
:: Стрип Автор
Reply with quote
Cestitki za stripot i za avtorite, znaci ne e samo Nice avtor, a kaj e crtezot, kolorot, pa duri i Oliver ne e spomnat iako go ima prilagodeno scenarioto za da lici ova na strip. Ova so naslovnata i izostavuvanje na iminjata e stara bolka, i veke ne znam sto da dodadam, ednas treba da se nauchime deka MORA da stojat SITE avtori na naslovnata. Okolu fontovite nema da komentiram, da ne ispadnam pregolem mrcator... kako i da e, cestitki za trudot, i se nadevam ke se ostvarat planovite ova da ispadne eden ubav serijal, makedonski strip, od makedonski avtori. Mnogu malku gi ima, pa neka se mnozat!

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


28 Mar 2013, 20:45
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Шо има врска што не пиши кој е цртачот, тој што го цртал ко ќе си листа ќе се знае, ова другиве ќе се чудат ама па може ќе почнат да си мислат дека они го цртале. :mrgreen:
Така стрипот ќе стане од сите за сите.
ХА!
:mrgreen:

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


28 Mar 2013, 20:47
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 27 Aug 2011, 03:15
Posts: 2755
Location: Скопје
Reply with quote
Meskov wrote:
Шо има врска што не пиши кој е цртачот, тој што го цртал ко ќе си листа ќе се знае, ова другиве ќе се чудат ама па може ќе почнат да си мислат дека они го цртале. :mrgreen:
Така стрипот ќе стане од сите за сите.
ХА!
:mrgreen:

Е ова е логика, а не од преги ми сте се зажалиле, о немало оној о немаоло овој.... од сите за сите :mrgreen:
Кај ти текна Мешковиќу, дасибиш... :lol:

_________________
што се мора не е тешко


28 Mar 2013, 23:48
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
:: Стрип Автор
Reply with quote
Znaci lugje, ovde mozeme da si komentirame do besvest, ama za da stigne porakata do pravite lugje, mislam deka treba da im komentirame direktno na fb profilot:
https://www.facebook.com/VistinataZaVecnosta

ili na web stranata:
http://nnm.mk/?p=243

Inaku, ke si izleze i vtor, i tret del i drugi stripovi ke se objavuvaat, ama greskite ke si se povtoruvaat, i pak ke gi nema avtorite, pak ke se upotrebuva istiot font, i porakata nema da dopre do tie sto treba da se koregiraat (normalno, nase e da ukazeme, a nivno e kolku ke prifatat).

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


29 Mar 2013, 11:54
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
:: Стрип Автор
Reply with quote
+1

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


29 Mar 2013, 12:01
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Ај вака сеа затоа што сум јас највероватно глуп или стварно не разбирам.
Ние на форумов или не знам каде треба да коментираме и да дадеме „подршка“ или што и да е да цртачите, колористите или ватевер треба да стојат на насловна страна на стрип албум на кој што работеле или работат???!!!!????
:shock:

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


29 Mar 2013, 12:10
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
:: Стрип Автор
Reply with quote
мојата желба е да се подобри корицата
(и дизајнерски и без пропусти)
за да се добие што поубаво издание

е сега, ако е веќе во принт, џабе збориме сите

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


29 Mar 2013, 12:13
Profile YIM WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
:: Стрип Автор
Reply with quote
Meskov, nikoj nikogo ne tera da komentira nekade ili da podrzuva nesto, koj kako saka, ama ako veke se komentira okolu stripov, dzabe e tuka da se kaze toa, mozebi podobro e da im se ukaze na direktno zasegnatite, ete toa mi bese muabetot. Inaku se slozuvas deka Niche ne treba da se pretstavuva kako kompleten avtor na stripov, nekoj ke pomisli i deka go crtal, kako sto e vo momentov.

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


29 Mar 2013, 12:55
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Темник ај молим те посочи кај пишав дека некој некого тера да прави нешто, патем јас само искоментирав на она што си го напишал.

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


29 Mar 2013, 13:13
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
:: Стрип Автор
Reply with quote
Internetov e cudesna napravija, skoro sekogas treba da se doobjasnuvas... ama mislam deka e jasno sto sakav da kazam. Napisanoto sekogas izgleda poinaku od kazanoto.

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


29 Mar 2013, 13:19
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Еј извини што не ти ги капирам мудростиве.
И да управо си не е интернет за секој.

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


29 Mar 2013, 13:34
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Vi nedostigaja raspravi?

1. ne e ubo solenje na pamet na sekoe
2. Tanev i Romevski se dolgo vo biznisov i siguren sum deka ako sakaja-ke si napraeja so sakat...
3. mozi taka se dogovoreni
4. da-dolnost ni e ko zasegnati avtori da ukazime na propusti-ama pa sea ako nejkjat-nejkjat....ko cane ke se prajme ke pisime segde....
5. komentari i kritiki-to e to-si citat lugeto-ke si razberat...
6. respekt za delovo.....ic ne me bendisva dizajnot-posto go nema....za drugo ke komentiram ko ke go kupam.....podrshka za stripovi od makedonski avtori-PRVO NEKA IMA-POSLE KE SELEKTIRAME!

_________________
ејм фор д бушес!


29 Mar 2013, 13:40
Profile WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 55 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron