It is currently 11 Dec 2018, 04:43Reply to topic  [ 17 posts ] 
САМОСТОЈНА ИЗЛОЖБА на ДУШАН ПЕРЧИНКОВ 
Author Message
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
:: Стрип Автор
Reply with quote
Душан Перчинков во галерија Остен ќе се претстави со дел од негови наградени дела:

"Дизајн на некролог" - графичка мапа од 6 листа, 50 х 33 см. - со која е добитник на Специјална награда од жири на Интернационалното биенале за графика Варна 2013.

Циклус од 5 цртежи, туш на хартија, 70 х 50 см. со наслов "Предел" - цртежот "Предел 5" е носител на Награда од жири за посебни уметнички достигнувања на ОСТЕН Биенале на цртеж Скопје 2014.

Повеќе за авторот:

Душан Перчинков (роден 1939) е сликар, графичар и професор на Академијата за ликовни уметници во Скопје. Најзначаен претставник на геометриското сликарство и еден од најавтентичните уметници во Македонија. Темелно ги истражува односите меѓу урбаниот и природниот свет. Неговите слики, графики и објекти ја третираат бојата од најниските до највисоките тонови.

Академија за ликовни уметности, оддел сликарство завршил 1963 година во Белград и специјализирал на одделот сликарство во 1966 година на истата академија.
Во периодот од 1966 – 1969 година делува како слободен уметник и професор во основни училишта.
Од 1972 година е асистент во кабинетот за ликовно образование ри Архитектонскиот факултет во Скопје.
Од 1980 година преоѓа на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, каде работи како професор по цртање и сликање.
Перчинков со графика се занимава активно уште од 1973, додека од 1980 почува да се изразува и преку уметнички објекти.

https://www.facebook.com/events/467352390106539/

Inaku, interesno e toa sto Dusan Percinkov e pripadnik na prvata generacija makedonski STRIP avtori, zosto toa ne e spomnato vo biografijata na fb eventov ne znam, ama najverojatno od istata pricina poradi koja ni denesnive strip avtori koi se od akademskite krugovi isto taka ne go spomnuvaat toj del vo nivnata biografija. Kako da se sramat od toa, ili gi pravi pomalku umetnici. Ne znam, ama e cudno i simptomaticno.

Quote:
Во оваа плејада на млади стрип-автори што создавале во 50-тите години на минатиот век, неопходно е да се спомене и Душан Перчинков, кој првиот стрип, адаптација на анегдотата „Настредин-оџа и неговото магаре" го објавил во 1952 година во „Титов пионер". Подоцна Перчинков објавил серија стрипови за Настредин-оџа, публикувани во 1953 година.


http://makedonija.rastko.net/cms/files/books/4c293dcfd205f
https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%BF

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


21 Jul 2015, 12:04
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
^^ Ретко кој во сивито става што правел во деЦството. Имал 12-13 години кога ги цртал тие стрипови. ;)

_________________
portfolio


21 Jul 2015, 18:21
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
:: Стрип Автор
Reply with quote
Ako e roden 1939, togas imal 13-14 godini koga go crtal Nasradin Odza... Osmo oddelenie... Ok, aj da receme deka ponatamu ne se zanimaval so strip, arno ama so praime so drugive? Imase lani izlozba od Cico, pak nisto za stripot... prethodno Delco Mihajlov, ni S od strip. Petar Gligorovski, jok strip... Botev sajt naprai, niedna tabla strip nema staveno, a kamoli da pise nesto vo portfolio... Slavko Janevski svoevremeno crtal stripovi... Miroslav Grcev isto... Tomo Vladimirski... site begaat od stripot vo svojata biografija kako od ogan.

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


21 Jul 2015, 21:51
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Не знам шо да ти кажам, може не го сметаат тоа творештво за доволно битно за да го вметнат во CV. Од сите овие шо ги наброја мислам само од Ботев иам сигурно стрип читано.. и он мислам дека нема повеќе од 15 табли направено (т.е. објавено).

_________________
portfolio


21 Jul 2015, 23:35
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
:: Стрип Автор
Reply with quote
fichot wrote:
Не знам шо да ти кажам, може не го сметаат тоа творештво за доволно битно за да го вметнат во CV. Од сите овие шо ги наброја мислам само од Ботев иам сигурно стрип читано.. и он мислам дека нема повеќе од 15 табли направено (т.е. објавено).


Bas taka... i toa me cudi najiskreno, nivniot odnos kon stripot, go tretiraat kako nebitna rabota. Duri i DarMar za sebe govori kako karikaturist i satiricar, animator, ilustrator, pa na kraj, ama retko toa go kazuva, strip avtor. A cel zivot od "Pecko" zivee... Inaku, od ovie gorespomnati avtori ne mozes da vidis stripovi zatoa sto se objavuvano vo spisanija koi denes retko moze da se najdat... ancient history.

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


22 Jul 2015, 12:33
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
:: Стрип Автор
Reply with quote
Kako i da e, zabegavme od temata, znaci izlozbata e utre, koj saka neka dojde vo prostoriite na "Osten"... https://www.facebook.com/events/467352390106539/

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


22 Jul 2015, 12:43
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Abe sea....90% od umeticite i drugo ko mali crtat stripoj.
TIpov pojma nemam koj e.
A od to linkojte po net....nekoj seriozno treba da sedni i da gi sredi podatocite za stripot posto rasol se. Dermi plakja ministerstvoto grdna para za stripoj (Scv mcv) ili tashak si prae nekoj?

_________________
ејм фор д бушес!


22 Jul 2015, 13:05
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
+Temava e poke za art delot odkolku za strip....posho so strip nema bash vrska.

_________________
ејм фор д бушес!


22 Jul 2015, 13:07
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
:: Стрип Автор
Reply with quote
Image

Image

Image

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


22 Jul 2015, 13:13
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
:: Стрип Автор
Reply with quote
Image

Image

Ne znam, mozebi imam pogresen vpecatok, ama mislam deka stripot sepak imal golemo vlijanie kaj ovoj umetnik, sakale priznale, sakale ne...

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


22 Jul 2015, 13:18
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1 ... 0%B8%D0%BF

Абе знате ова кој го едитира/уредува/т.е пишува информации, пошо се смеев ептен :lol:

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


22 Jul 2015, 14:44
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
:: Стрип Автор
Reply with quote
Meskov wrote:
https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%BF

Абе знате ова кој го едитира/уредува/т.е пишува информации, пошо се смеев ептен :lol:Pojma nemam, jas ne ni znam kako se pravi toa. Kako sto gledam pogolemiot broj informacii se copy-paste, nesto od Osmanli knigata, nesto od vesnici.

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


22 Jul 2015, 17:58
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
:: El ataque de los sombreros asesinas.
Reply with quote
^ Делот за Стрип Квадрат го немате вие ставено?

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


22 Jul 2015, 18:18
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
:: Стрип Автор
Reply with quote
Tet0eC wrote:
^ Делот за Стрип Квадрат го немате вие ставено?


Ne. Pojma nemam koj go stavil. Ne e ni sosema tocna informacijata, ocigledno e deka e od negde prezemena.

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


22 Jul 2015, 18:37
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 30 Jul 2009, 01:19
Posts: 364
Location: Macedonia
Reply with quote
Meskov wrote:
https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%BF

Абе знате ова кој го едитира/уредува/т.е пишува информации, пошо се смеев ептен :lol:


Ко што видов ова го има создадено членот Ivica83 во 2005 година, а истото потоа е менувано и дополнувано уште стотина пати од повеќе Википедијанци. Би требало да може да се најде и од кого се смешните информации :) ако се прочепка. Се сеќавам дека преклани и јас на ова имав најдено грешки, па поправав нешто.

Доколку се забележи грешка на Википедија, не мора да е само за стрип, може секој да ја поправи, дури и доколку нема отворено сметка. Поправките подоцна треба да бидат одобрени, затоа доколку се работи за големи измени добро е да се повика на извор и/или да се образложи.


22 Jul 2015, 18:38
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 25 Jan 2014, 23:55
Posts: 131
Reply with quote
Веројатно и немаме стрип историја (хронологија) бидејќи сите тие спомнати автори се оградуваат од своето стрип творештво, што е жалосно. Не постојат собрани дела, збирки на стрипови, монографии (освен делото на Османли), каде може да се види сиот тој опус. Во Социјалистичка Република Македонија немаше посебна стрип ревија каде би објавувале нашите автори, дури и да се работи за превод на дела кои ги работеле за издавачи од другите републики тогашни. „Макстрип“ се сеќавам дека се појави 1989 година, додека бев средношколец, беше одлично списание, но се појави многу доцна и траеше кратко. Оригиналните табли не се кај авторите, зборувам за оние највредните, најетаблираните. Веројатно голем дел е рециклирано. Тогашните издавачи се одамна пропаднати. Само ентузијасти спасуваат одредени работи од заборав.

_________________
"My name is Ozymandias, king of kings: Look on my works, ye Mighty, and despair!"


22 Jul 2015, 23:10
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Министерството за култура дава пари години уназад за стрип.
То шо некој ги левнува е во друга тема.

_________________
ејм фор д бушес!


23 Jul 2015, 09:24
Profile WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 17 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron