[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Едукативни стрип часови
It is currently 28 Sep 2021, 19:49Reply to topic  [ 43 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Едукативни стрип часови 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
Во вторникот (17ти мај) Здружението за промовирање на стрип културата „МАКСТРИПОВИ“ започна со
едукативни стрип часови низ основните школи.
Првиот час се одржа во „Х.Т. Карпош“, а до крај на оваа учебна година планирани се уште предавања во други основни школи.

Предавањето го држеа Здравко Гиров (стрип цртач) и Давор Драмиќанин (стрип сценарист),
а презентацијата беше насочена кон познатите македонски стрипови и стрип ликови.
Првата половина од часот беше претставување на сегашната македонска стрип сцена,
посебно на авторите кои се појавиле во стрип магазинот „Синдром“, како и последните активности на Здружението „МАКСТРИПОВИ“ и Македонскиот стрип форумот makstrip.com.mk.
Во вториот дел од часот се предаваше за основите на стрип цртањето, практичниот дел на кој Гиров ги покажа своите тајни и трикови при цртање на стрип.

Благодарение на професорот по ликовно, Илчо Симовски, ние дојдовме до правиот таргет - талентирани ученици кои сакаат стрип!
Овие едукативни стрип часови се подготовка за стрип школа, која треба да започне од септември, со стартот на учебната година.
Заинтересираноста за учениците и нивното познавање на стрип многу позитивно не' изненади, па само од првото школо има над 15 пријавени таленти.

Целата активност е со поддршка на општина Карпош, а планирано е да заврши со групна стрип изложба при крајов на годинава.


Повелете фотки (чекам да стигнат поубави фотки, извинете за (не)квалитетот):
Почетно предавање на Давор
Image

Супер посетеност (ова беше за време на часови, а беа повикани само талентираните ученици)
Image
Image

Пријатно ме изненади нивното познавање на стрип (Дилан Дог беше најчитан меѓу оваа група деца)
Image
Image
Image

Здравко покажува некои од своите тајни
Image
Image

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


20 May 2011, 07:57
Profile YIM WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 23 Aug 2010, 20:59
Posts: 2839
Location: Amsterdam
Reply with quote
Odlicna inicijativa, bravo.

_________________
"Тој шо бара - ќе си го најди."


20 May 2011, 08:25
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Браво бе луѓе. Така требит.


20 May 2011, 09:05
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
Фала друштво.
Кога ќе започне школата, сакаме да има што повеќе од домашните автори, кои ќе им пренесат по нешто на младите цртачи!

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


20 May 2011, 09:18
Profile YIM WWW
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 29 Mar 2010, 20:01
Posts: 6531
Location: Skopje
Reply with quote
:D ...Bravo... :D


20 May 2011, 09:22
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Алал да ви е дечки.....
Уште еден доказ дека убави работи се прават од кеиф и љубов кон стрипот.
БРАВО!

_________________
ејм фор д бушес!


20 May 2011, 10:11
Profile WWW
Манга Падаван
User avatar

Joined: 04 Feb 2009, 19:27
Posts: 2274
Location: Скопје
Reply with quote
BRAVO!


20 May 2011, 11:02
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote
Па веќе поминало ова (не сум го видел топикот)... Супер, изгледа дека идејава се покажува како полн погодок. Баш ме интересираат повеќе детали околу целиот настан - како реагираа децата во врска со стрипот, какви познавања покажаа за стрипот и од каде им тие познавања (дали читаат, купуваат, интернет и сл... ако паднаа такви муабети)? Покажаа ли дел од нивниот талент или беа само слушатели овој пат? Ако не те мрзи пиши збор-два, ако не при средба... :)

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


21 May 2011, 09:28
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
povtorno cestitki i za arno da e!

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


21 May 2011, 11:24
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 05 Apr 2009, 01:27
Posts: 922
Reply with quote
Ее, знам неколку од децава бе, супер!
Браво дечки!


21 May 2011, 16:41
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 04:41
Posts: 530
Location: Macedonia
::
Reply with quote
одлично, имате поддршка и од мене! :)

_________________
„Јас го разбирам свето како поле за културно заебавање меѓу стрипаџите“.
Гоце (пред да ја формулира мислата во за нас веќе познатио облик)

https://www.facebook.com/fantasyillustrationbitola


21 May 2011, 17:30
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 24 Jul 2010, 02:17
Posts: 672
Reply with quote
Bravo momci !!!!!!! Svetla idnina go ocekuva makedonskiot strip so vakvi entuzijasti. Bravo uste ednas!!!


21 May 2011, 17:54
Profile
Надежен Луд Научник

Joined: 24 Nov 2010, 22:23
Posts: 221
Reply with quote
Super inicijativa, ama taa diskriminacijata "bea pokaneti samo talentirani ucenici" mnogu me nervira.


21 May 2011, 18:00
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


21 May 2011, 19:15
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


21 May 2011, 19:17
Profile YIM WWW
Надежен Луд Научник

Joined: 24 Nov 2010, 22:23
Posts: 221
Reply with quote
Штета што било за време на часови. Би било многу подобро ако сите би имале избор да дојдат, а не само „талентираните“. Без да судам колку ни се способни професорите да проценат талент, мислам дека секој може да научи да црта, поважна е мотивацијата и вложениот труд. Покрај ова, стрипаџии не се само илустратори, туку и сценаристи, хумористи, сатиристи итн... А многу често школските бељаџии имаат најдобра смисла за хумор, па и талент за сценарио (смислување практични шеги :) )... Сето ова на страна, која е целната група која би сакале да ја заинтересираме за стрипот? Кој порадо би читал стрипчиња отколку книги? Ако нема за кого да се пишува и црта, џабе е..
Од друга страна :D , ако ги земеме „талентираните“ како започнувачи на трендови и leaders of opinion, тогаш можеби и не е толку лошо како стратегија. Ама, ако станува збор за професорски галеничиња, е тоа...


21 May 2011, 20:12
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Гледам дека waterlily ќе биде една од гостите на еден од следните часови... :mrgreen:

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


21 May 2011, 20:14
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
ти ја сфаќам забелешката, ама во реалност, мораш да гледаш како е најбезболно да се изведе
во случајов, најбитно им беше да нема непотребни изостаноци

децава беа далеку од галеничиња, професоров е многу ок, стар рокер, кој цело време им смислува активности на децата
(гледав анимација што ја правеле основците, супер беше, биле и во италија со неа)
гледа да ги активира на повеќе полиња
а и присутните деца беа многу ок, ќе ги видиме понатаму

иначе, ова не е школата, ова е колку да ги запознаеме со стрипот кај нас
и да ги информираме дека од септември ќе започнеме со стрип школа,
а таму ќе биде отворено (и бесплатно) за сите заинтересирани!

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


21 May 2011, 20:18
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


21 May 2011, 20:20
Profile YIM WWW
Надежен Луд Научник

Joined: 24 Nov 2010, 22:23
Posts: 221
Reply with quote
Blagodaram na objasnuvanjeto. Zadovolna :). I Krale e vo pravo, ako sum tuka, rado bi dosla... Osven ako nema nekoja starosna diskriminacija ;)


21 May 2011, 20:22
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


21 May 2011, 20:24
Profile YIM WWW
Манга Падаван
User avatar

Joined: 11 Mar 2009, 14:10
Posts: 1734
Location: Скопје
Reply with quote

_________________Живот... динамичен колоиден систем во кој реверзибилно со состојбата ти поминува во гел! :D


21 May 2011, 21:31
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
http://www.karpos.gov.mk/index.php?opti ... Itemid=131

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


25 May 2011, 08:10
Profile YIM WWW
Магус Регуларус

Joined: 23 Dec 2009, 14:54
Posts: 1209
Reply with quote
Chestitki i poddrshka! :D

_________________
http://igorcomics.blogspot.com/


25 May 2011, 09:27
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 21:06
Posts: 1308
Location: Vinica,Makedonija
::
Reply with quote
Super! Neka ima sto poveke vakvi raboti ;)

_________________
http://darbog-darkmore.blogspot.com/


25 May 2011, 11:43
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 43 posts ]  Go to page 1, 2  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron