[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - ФАЦИ ОД ТОА БЕЛОСВЕТСКИТЕ СТРИП ЗВЕЗДИ!
It is currently 01 Dec 2023, 20:15Reply to topic  [ 63 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
ФАЦИ ОД ТОА БЕЛОСВЕТСКИТЕ СТРИП ЗВЕЗДИ! 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Брајан Мајкл Бендис-сценарист

Image
Image
Image

_________________
ејм фор д бушес!


15 May 2009, 17:46
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Грант Морисон-сценарист

Image
Image

_________________
ејм фор д бушес!


15 May 2009, 17:47
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Жан Жиро-Мебиус

Image
Image

_________________
ејм фор д бушес!


15 May 2009, 17:47
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Анџело Стано-илустратор

Image
Image

_________________
ејм фор д бушес!


15 May 2009, 17:49
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Шо ќе најдите на темава ставајте тука

_________________
ејм фор д бушес!


15 May 2009, 17:50
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Брус Тим- илустратор

Image

_________________
ејм фор д бушес!


15 May 2009, 18:04
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8775
Location: The Realm of Kapištec
::
Reply with quote
Добар избор за почеток.
Bendis е машина за fast pace причи и за одлични клифхенгери. Со Joe Quesada го препородија Marvel.
Morrison ми е на самиот врв на листата. Боље од тоа for my money, многу тешко.
Bruce Timm, еден од handfull of people (заедно со Kane, O'Neil, Morrison, Burrton и Nolan) кој е виновен што денес Batman ја ужива славата која ја ужива.

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


15 May 2009, 18:37
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
:)
Klavajte i vie neshto be,jes da sum celden na kompjuter ama i familija imam :)

_________________
ејм фор д бушес!


15 May 2009, 21:01
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Џо Кјуберт-илустратор
Пред 15 години се засилиф да се запишам кај него во тоа школата,ми пратија се тоа документи(уште ги чувам),ама лјуфнаф за пријавување терминот+бараја неколку илјади долари за запишување....така да цврц!

Image
Image

_________________
ејм фор д бушес!


15 May 2009, 21:06
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Серџо Арагонес(ваљда така се чита)-илустратор
Најбрзио цртач на светот :)

Image
Image

_________________
ејм фор д бушес!


15 May 2009, 21:07
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Џон Бјусема-илустратор

ImageImage

_________________
ејм фор д бушес!


15 May 2009, 21:09
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Харолд Фостер-илустратор
Мајстор над мајсторите

Image
Image

_________________
ејм фор д бушес!


15 May 2009, 21:10
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Алекс Рејмонд-илустратор
Исто

Image
Image

_________________
ејм фор д бушес!


15 May 2009, 21:11
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Берн Хогарт-илустратор
Исто

Image
Image

_________________
ејм фор д бушес!


15 May 2009, 21:12
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Сајмон Бизли-илустратор

Image
Image

_________________
ејм фор д бушес!


15 May 2009, 21:13
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Готлиб-илустратор

Image
Image

_________________
ејм фор д бушес!


15 May 2009, 21:14
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
Хаха, отварам топиков, прв пост - ќелав, втор пост - ќелав, си викам види све забеганиве ќелави, па сега уште ако забега накај Енглезине, тие до еден коса немаат (освен Алан Мур)... Ова ќелавицава, it's a recurring theme, очигледно :mrgreen: Кралеее, си ја утнал професијатааа :lol:

/Одлична идеја за топик, Мичо... to put a face to lots of famous names. Me likey. Ајде и мој допринос, сите до еден сценаристи:

Warren Ellis (the one and only)

Image


Garth Ennis (да, ова човече го напиша Прич’р)

Image


Mike Mignola (уште еден ќелав :mrgreen: ОК, овој е и цртач...)

Image


Neil Gaiman (ист е ко Сендмен :D)

Image


Steve Niles (spooky madafaka)

Image


Alan Moore (у случај да сте заборавиле како изгледа :mrgreen:)

Image

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


16 May 2009, 01:44
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Me preduhitri :)

_________________
ејм фор д бушес!


16 May 2009, 08:28
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Марк Милар-сценарист

ImageImage

_________________
ејм фор д бушес!


16 May 2009, 08:57
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Ед Брубејкер-сценарист

Image
Image

_________________
ејм фор д бушес!


16 May 2009, 09:00
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Марко Џурџевич-илустратор
Сега брзо ке му излези книга со тоа насловните од МАрвел-милина


Image
Image

_________________
ејм фор д бушес!


16 May 2009, 09:01
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Мило Манара-илустратор

Image
Image

_________________
ејм фор д бушес!


16 May 2009, 09:01
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
::
Reply with quote
Regis Loisel

Strip avtor i scenarist

Image
Todd Lockwood

Ilustrator

Image
Frank Frazetta

Strip avtor i Ilustrator

Image
Image
Boris Vallejo

Ilustrator

Image
Gerald Brom

Ilustrator

Image
Image

Hugo Pratt
(се чита Иго, не Хуго...)

Strip avtor i scenarist

Image
Claudio Castellini

Strip crtac i ilustrator

Image
Jean-Yves Mitton

Strip avtor i scenarist

Image
Image
Hermann Huppen

Strip avtor i scenarist

Image
Image
Frank Miller

Strip avtor i scenarist

Image
Frank Cho

Strip avtor i ilustrator

ImageImage
Image

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


16 May 2009, 11:28
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
::
Reply with quote
Alberto Uderzo

Strip avtor i ilustrator

Image
Rene Goscinny (1926-1977)

Strip scenarist i crtac (iako malku znaat deka crtal...)

Image
Andre Franquin (1924-1997)

Strip avtor i scenarist

Image
Pierre Culliford - Peyo

Strip avtor i ilustrator

Image
Francois Walthery

Strip avtor i scenarist

ImageGeorges Prosper Remi - Herge (1907-1983)

Strip avtor i scenarist

ImageEnrico Marini

Strip avtor i ilustrator


Image


За овие автори може сте слушнале може не, ама за нив мора да знае секој што сака се занимава со стрип...

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


16 May 2009, 12:03
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
Eeeej, го заборавив Френк Милер претходно бе :) Тераме понатаму со сценаристи...

Brian K. Vaughn

Image Image


Jason Aaron

Image Image


Marc Guggenheim

Image Image


Peter David

Image Image
Image


Jim Starlin

Image Image


/Приметувате нешто заедничко? :lol:


Mike Carey

Image Image


Roberto Aguirre-Sacasa

Image Image


Kurt Busiek

ImageImage

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


16 May 2009, 12:53
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 63 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron