It is currently 14 Nov 2018, 04:57Reply to topic  [ 734 posts ]  Go to page Previous  1 ... 26, 27, 28, 29, 30
Dylan Dog 
Author Message
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
30 години Дилан Дог! Не е шала! :D

30 years of fear: http://www.sergiobonelli.it/news/news/4 ... -fear.html

Видео од прес конференцијата денешна (кој разбира, нека ни преведе бар нешто ;) )Image


27 Sep 2016, 00:22
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Тазе интервју со Рекиони повод годишнината:
https://translate.google.com/translate? ... t=&act=url

Today you are the curator of Dylan Dog. But when did you started to read it?
"The first issue I read was the number five. I bought it on sale almost by accident. I was twelve. The comics I read comic books at the time were copyright, and where I lived did not arrive. So I took this comic. I was totally thunderstruck, because Tiziano Sclavi was exactly the point of contact between the popular Italian comic and cartoon experience authorial Italian and French. Also you retrieved the other numbers, discovering the genius of Angelo Stano. That was an important year for me because I also read the Miller's Dark Knight and Watchmen by Alan Moore. But more generally, the 86 was an extraordinary year. "

Because?
"In that year came the Art Spielgelman Mouse, The Return of the Dark Knight by Frank Miller; Watchmen by Alan Moore, and Dylan Dog. A year as well, is a year that will remain forever on the calendar. A year in which they are the alternatives to traditional ways; where a new way of doing comic found himself ".

Is that when you decided to do the comics?
"I always wanted to do comics since a kid. 1986 was the year that made me understand what comics I wanted to do and how. The credit was mainly Tiziano Sclavi and Frank Miller. "


28 Sep 2016, 23:59
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 25 Jan 2014, 23:55
Posts: 126
Reply with quote
Во тогашна Југославија се појави релативно брзо по неговата премиера во Италија. Беше тоа 1987 година. Иако со изданијата како „Марти Мистерија“ и „Мистер Но“ веќе го имаа по малку разбиено оној вестерн стил, или тематика поврзана со територијата на САД (“Капетан Мики“, „Командант Марк“, „Загор“, „Блек Стена“, „Малиот Ренџер“), она што мене најмногу ме привлече беше токму „Дилан Дог“. Од самиот почеток го купував, за мене беше нешто ново, крваво, но привлечно. За мене тие први епизоди ќе останат најдобри. Потоа се појавија хрватските изданија, на малку поширок формат, со картонска корица. Дури излегуваа кај нас ги купував. И тука имаше одлични епизоди. Одејќи повремено во Хрватска, купив и одреден број од изданијата на „Луденс“. Ги купував и оние од „Весели четвртак“ но епизодите многу не ме бендисаа. Последно ги купувам овие македонски изданија, ми се допаднаа и двата гиганти од претходниот издавач, едната епизода се сеќавам објавена како регуларна епизода пред многу години. Да се издржи 30 години е голем успех, би рекол.

_________________
"My name is Ozymandias, king of kings: Look on my works, ye Mighty, and despair!"


07 Oct 2016, 18:44
Profile
Суперхерој Под Стечај

Joined: 30 Jan 2009, 09:11
Posts: 397
Reply with quote
Торнадо во редакцијата на Дилан, а овде молк?!
- Стано више не е насловничар на редовната серија :(
- Кавенаџо го мења
- Склави работи на уште една приказна во соработка со Стано за редовната серија
- плус , Склави веќе работи на “спин оф“ (условно речено) наречен Приказни од утрешнината, догодина ова време би требало да стартува
- Маркесели веќе работи на ново сценарио за редовната серија :)

Прашање за админите: зошто во последно време не можам да пишувам преку телефон? Не ми ги објавува постовите, ерор некаков дава :/


02 Nov 2016, 14:06
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9466
Location: Градо на крушите.
:: El ataque de los sombreros asesinas.
Reply with quote
Barker wrote:
Прашање за админите: зошто во последно време не можам да пишувам преку телефон? Не ми ги објавува постовите, ерор некаков дава :/

Искрено, не знам зошто не би можел преку телефон. Точно каков ерор ти јавува?

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


03 Nov 2016, 09:32
Profile
Суперхерој Под Стечај

Joined: 30 Jan 2009, 09:11
Posts: 397
Reply with quote
Сега одеднаш сака :geek:
Изгледа си го усплашил :lol:


03 Nov 2016, 10:50
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9466
Location: Градо на крушите.
:: El ataque de los sombreros asesinas.
Reply with quote
Еден поглед и магија се стори...

Image

:D

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


03 Nov 2016, 23:32
Profile
Суперхерој Под Стечај

Joined: 30 Jan 2009, 09:11
Posts: 397
Reply with quote
Еве го пак нејќе од мобилен, вика:
General error
sql error [mysql4]
Incorrect string value: '/xF0/x9F/x98/xB2/xD0...' for column' post_text at row1 [1366]
An sql error ocured while fetching this page. please contact the Board administrator if this problem persists
(samo da napomenam deka kosite crti u string value se obratnite, ne znam zosto ne mozam da gi najdam na laptopov :) )


13 Jun 2017, 09:27
Profile
Суперхерој Под Стечај

Joined: 30 Jan 2009, 09:11
Posts: 397
Reply with quote
A иначе, после сто години, пак ми се збори за Дилан, Есенскиве скитници ме размрдаа, еве да се копирам од фејсбук:
(значи нејќе па тоа ти е, истиот ерор го јавува, дали е можно дека фонтот нешто го дрибла? ок, тогаш ќе си куцам, нема копирање :roll: )
Конечно епизода која го држи вниманието многу подолго одкако ќе се склопат кориците. А морам да признаам дека не ми е се баш најјасно, мислам ок, алузиите и метафорите за другите (дрогите!) во нас се јасни, ама во реализацијата нешто како да ми бега. А Челони со својот гротескен цртеж не ми помага- освен што ми создава мачнина во стомакот, читање повеќе од двапати едноподруго не се препорачува :lol:


13 Jun 2017, 09:31
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 734 posts ]  Go to page Previous  1 ... 26, 27, 28, 29, 30

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron