[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Koroshiya 1
It is currently 24 Sep 2023, 01:26Reply to topic  [ 20 posts ] 
Koroshiya 1 
Author Message
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 29 May 2009, 14:29
Posts: 542
Reply with quote
Ја читал ли некој оваа манга? Јас да си ги завршам обврските околу магистратурата и почнувам со овој и Preacher и ќе поставувам по кратка рецензија тука.
Koroshiya има и одлична филмска адаптација (Ichi The Killer). Многу здрави непипнати и табу теми страшно квалитетно обработени.


31 May 2009, 18:31
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Jur mor den velkomd....:)
Pogotovo za Pricher :)

_________________
ејм фор д бушес!


31 May 2009, 18:35
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
да. Јас ја прочитав. (The One). Навистина ми се преврти во стомакот. Дури отпосле го гледав Ichi the killer, и ми делуваше како скратена верзија на стрип верзијата, мада, според мене, и подобро, бидејчи имаше тешки перверзии таму. (За жал) сеуште имам „свежи“ сцени од стрипот, што дефинитвно не ќе можам никогаш да ги исфрлам од глава. Јапонциве се стварно луди.

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


31 May 2009, 19:07
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 29 May 2009, 14:29
Posts: 542
Reply with quote
Види, насилните сцени беа по малку campy за да не го одбие гледачот, тие сцени кои не беа толку експлицитни а имплицираа насилство беа по застрашувачките. Како и да е, викаш стрипот е како филмот ист?


31 May 2009, 22:56
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


31 May 2009, 23:15
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 29 May 2009, 14:29
Posts: 542
Reply with quote
Крале кога сме кај филмот (да не отварам друга тема) како го протумачи крајот?
според мене:
Последниот кадар од Какихара (кога ја отвора устата) е преставен дека е во пеколот (или можеби тој како го замислува пеколот), сосема сам без никој да го мачи, затоа што ако го мачеа за него ќе беше рај :).
Џиџи е обесен од малото дете кое беше на покривот со Ичи, а пак детето на крајот од филмот кое е облечено како Ичи е истото тоа дете, кое најверојатно најавува (од гавранот што прелета) дека он ќе биде наредниот "The One" Killer.


01 Jun 2009, 01:28
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
исто познат и како Ichi The Killer или Koroshija Ichi, една од најперверзните, садо-мазо манги со одлична приказна според мене -и најдобро од се е што е One shot така да нема да се расправаш со 500 броја
не те советувам да го гледаш филмот ако имаш слабо срце

п.с. има продолжение мислам дека се вика нешто со нула ќе проверам па ќе информирам (се работи за тоа како Ichi станал убиец, така да ова продолжение фактички е прв дел)

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


01 Jun 2009, 07:41
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 29 May 2009, 14:29
Posts: 542
Reply with quote
Читнав неколку броеви и сум страшно задоволен. Досега вакво нешто немам читано, меѓу другото и е многу кинематографично, дури слично на сториборд е. Рецензија следи кога ќе исчитам сé.
Бај д веј, ова ми е прв пат манга да читам, сите ли се читаат од десно на лево?


03 Jun 2009, 15:29
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Jep.....
Duri i tie sto gi preveduvaat po merakliski gi ostavaat taka....za da se dolovi avtentichnosta

_________________
ејм фор д бушес!


03 Jun 2009, 15:31
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
nope
имаш и америчка манга што се чита „нормално“ -ама нивните приказни и цртеж едноставно не се јапонски

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


03 Jun 2009, 21:05
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 29 May 2009, 14:29
Posts: 542
Reply with quote


03 Jun 2009, 23:38
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8775
Location: The Realm of Kapištec
::
Reply with quote

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


03 Jun 2009, 23:39
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 29 May 2009, 14:29
Posts: 542
Reply with quote


04 Jun 2009, 00:14
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
а и ти од таму си го спуштил..
ако си мераклија на вакви манги следна ти ја препорачувам да ја читаш Old Boy

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


04 Jun 2009, 10:12
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
и да јапонска манга (а исто и оние од кореа и кина) се читаат исклучиво од десно на лево
и за мене не е манга ако не се чита така

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


04 Jun 2009, 10:30
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
Море прво Олдбој земи изгледај си го филмот, ремек дело е.

Всушност, земи изгледај ја целата Vengeance трилогија на Chan-Wook Park (Sympathy for Mr. Vengeance, Oldboy, Sympathy for Lady Vengeance), во тој редослед. На слична тематика се сите иако само Олдбој е директна адаптација од стрип, другите се оригинални сценарија...

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


04 Jun 2009, 13:17
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 29 May 2009, 14:29
Posts: 542
Reply with quote
Фала на препораките. Will look it up.
:)


04 Jun 2009, 14:17
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
note: филмот е кореански -не е јапонски ама е лудница (зборувам за адаптацијата на стрипот, не за другите делови)

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


04 Jun 2009, 15:30
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
Сите три дела се корејски, Chan-Wook Park е еден од најеминентните корејски режисери.

/Не дека тоа менува нешто, пак со превод ќе ги гледаме :D

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


04 Jun 2009, 15:38
Profile
Суперхерој Под Стечај

Joined: 02 Mar 2009, 01:59
Posts: 452
Reply with quote


04 Jun 2009, 17:06
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 20 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron