МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ
http://makstrip.com.mk/forum/

ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!
http://makstrip.com.mk/forum/viewtopic.php?f=49&t=120
Page 1 of 11

Author:  THEMICO [ 28 Jan 2009, 22:48 ]
Post subject:  ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!

Како отприлика работам....сега незнам колку ќе биди јасно али еве неколку постари примери-се извињавам за сликите то големината.....
Image
Image

Author:  THEMICO [ 28 Jan 2009, 22:49 ]
Post subject:  Re: ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!

Image
Image

Author:  THEMICO [ 28 Jan 2009, 22:49 ]
Post subject:  Re: ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!

Image
Image

Author:  THEMICO [ 29 Jan 2009, 14:36 ]
Post subject:  Re: ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!

Evo i edno domashno video(ne porno :))
http://www.metacafe.com/watch/2356968/beliot_lord_wip/

Image

Author:  rastaman [ 29 Jan 2009, 14:40 ]
Post subject:  Re: ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!

па и Оркот стави го...

Author:  THEMICO [ 29 Jan 2009, 14:43 ]
Post subject:  Re: ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!

:D
http://www.youtube.com/watch?v=UzBWnDSn ... annel_page

Image


http://www.youtube.com/watch?v=jVfP2Y62 ... annel_page

Image

Author:  THEMICO [ 25 Apr 2009, 14:19 ]
Post subject:  Re: ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!

Најверојатно наредниов период овдека ќе тупам за тоа како работам и што(ова е по барање на мнозинството,т.е еден :D ) работам,или шо би се рекло типс енд трикс....чешит да е дено

Author:  THEMICO [ 26 Apr 2009, 15:57 ]
Post subject:  Re: ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!

Тупењево че го почнам со еден совет....
Во секој занает па и во овој(цртање) секој мора да биде пред се добар човек....
Можи поединец и најдобар цртач да биди(или друго) ама ако не е ок како човек џабе му е се.И талент,и роднини и опрема.

:)

Author:  Мики [ 26 Apr 2009, 16:09 ]
Post subject:  Re: ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!

Image
И чекаме туторијали :)

Author:  MinioN [ 26 Apr 2009, 16:47 ]
Post subject:  Re: ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!

Dada ja uste cekam za toj so tockite :)

Author:  THEMICO [ 26 Apr 2009, 17:05 ]
Post subject:  Re: ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!

Eve :)
Odprilika ovie chetki gi koristam jas standardno za crtezhite.....
Normalno zavisi sto rabotam i kako rabotam,ovie 4 naprimer gore dolu mi se osnovni....razlicna cetka razlicna textura....
Parametrite moze da si gi podesuva koj kako saka ili kako mu odgovara na rabotata vo momentot
Moze da fejkuvate od moliv do sto i da vi padne na pamet
Finalniot rezultat e biten,ne alatot!!
Normalno internet e prepoln so cetki a koj saka mozhe da si pravi i svoi(cat pat :))(google,photoshop brushes)
Inaku rabotam vo glavno na fotoshop 7
:)
Se nadevam gore dolu jasno e poso ne me biva za predavanje neshto :)
Image
Image

Author:  alhemyo [ 26 Apr 2009, 17:12 ]
Post subject:  Re: ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!

Е, ус пут, од кај да симнам четки и како да ги убацам во ps?

Author:  THEMICO [ 26 Apr 2009, 17:14 ]
Post subject:  Re: ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!

Ojsh na google
Pisis photoshop brushes--- http://www.brusheezy.com/brushes?page=1 primer
Najdvash dobri free cetki
Otvorash fotoshopot
Odbirash moliv ili cetka
Desen klik
Load brushes
Loadirash
Najdolu na listata na cetkite ti e poslednata loadirana cetka
Dets it

Author:  Мики [ 26 Apr 2009, 17:16 ]
Post subject:  Re: ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!

ova se mi e jasno... a ne e photoshop 7 postar od CS3, CS4...?

Author:  Stef [ 26 Apr 2009, 17:23 ]
Post subject:  Re: ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!

alhemyo wrote:
Е, ус пут, од кај да симнам четки и како да ги убацам во ps?


imas na deviantart luge so pravat cetki, ides neli od strana download, koa ke ja simnes cetkata ja kopiras, i photoshop kaj so ti e instaliran, go klikas i imas vnatre folder "presets" i vnatre se naoga use eden folder "brushes", go kopiras tamu toa so go imas simnato i posle koa ke vlezes u photshop selektiras brush i gore na menito pisuva brush, go stiskas toa i ima edna malecka strelka desno, ja klikas taa i ti se otvara lista od cetki, i tamu ke ja najdes taa so si ja simnal. Ova znam deka raboti za CS3 verzijata, za drugite neznam

Author:  THEMICO [ 26 Apr 2009, 17:25 ]
Post subject:  Re: ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!

Mnogu e postar :), ama go koristam predolgo vreme i mi brka rabota taka da nemam potreba od cs zasega(inaku i toj mi e instaliran ama ne go koristam neshto mnogu)
Evo i primer za toa chetkite nabrzaka kako gi koristam i sl :)
Image

Author:  Мики [ 26 Apr 2009, 17:30 ]
Post subject:  Re: ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!

so posledniot brush se dobiva poseben shmek :)

Author:  the Jester [ 26 Apr 2009, 17:31 ]
Post subject:  Re: ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!

to be Mico !!!!!
profesor excelente !!!!!!

Author:  THEMICO [ 26 Apr 2009, 17:35 ]
Post subject:  Re: ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!

:)
thx

Author:  rastaman [ 26 Apr 2009, 17:58 ]
Post subject:  Re: ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!

E ova e toa be Mico!
Samo da se nadevame deka pocesto ke imas slobodno vreme za ovie aktivnosti :D

Author:  THEMICO [ 27 May 2009, 14:48 ]
Post subject:  Re: ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!

Sledekja faza-TEKSTURI

Obichno gi dodavam za da imaat crtezhite porapav iliti poorganski izgled
POrano koristev texturi od internetot,ama posto mi je kef si gi slikam sam :)....sho bi se reklo aparatot v race i baraj interesni povrshini :)
Evo nekolku primeri :)

Inaku tipot e Barakuda od panisher serijalot :)

Bez i so texturi
Image

Ova se nekoi od mojte texturi...prvata e na ovoj crtezh iskoristena,a mozhi i kombinacija od nekolku
Image

I ova vo leeri otprilika kako gi mestam-najcesto OVERLAY opcijata ja koristam i mestam opaciti(iliti prozirnost :)) po zhelnba
Image

Tolku ovojpat....:)

Author:  THEMICO [ 24 Jul 2009, 18:15 ]
Post subject:  Re: ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!

Ево за еден цртан шо прам то позадина и цртежи.Зоки ке анимира и композитинг то.....Нема баш цела позадина да се гледа и поприлично краток кадар ке биди ама детс ит....
БИ требало околу 30 сцени+- да има.Хопе то финиш дис за десетина дена(позадини +карактери)
Колорот е малку пресатауриран,затоа што се со принт-скрин онаквани....
Поз!

Image

Author:  alhemyo [ 24 Jul 2009, 19:09 ]
Post subject:  Re: ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!

Еј закон, супер изгледа.

Карактерите 2д или 3д ?

Author:  THEMICO [ 25 Jul 2009, 01:19 ]
Post subject:  Re: ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!

2de afkors :)

Author:  THEMICO [ 31 Jul 2009, 23:10 ]
Post subject:  Re: ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!

20 правила за карактер дизајн од Jon Burgerman кои баш ми се ок и ќе гледам преведено(бедно) деновиве да ги накуцам:


1. Истражување и евалуација

Може да биде корисно ако пробате да ги разберете зошто некои карактери и
нивни карактеристики функционираат а некои не.Материјалите за истражување ги има во изобилство:на телевизија,на знаци од продавници,лепенки на разни производи ,анимации на мобилни телефони итн.
Простудирајте ги овие карактери и размислете што е тоа што ги прави успешни и интересни,и што вас посебно ве привлекува кај нив.

Page 1 of 11 All times are UTC + 1 hour
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/