[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!
It is currently 20 Mar 2019, 09:24Reply to topic  [ 274 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Next
ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС! 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
2. Дизајнирање и планирање

Каде ќе се користат карактерите и на кој медиум?Ова е многу битно за дизајнот.На пример,ако карактерот е за на дисплеј на мобилен телефон,апсолутно нема потреба за огромен број на непотребни детаљи.
Nathan Jurevicius вика,независно од форматотж:Процесот на размислување за што и да е,секогаш започнува исто-хартија,молив,чај....миљарда скици,запишани идеи,чкртаници и чкртаници врз скиците.
Јас би додал и каталјарда литри кафе

_________________
ејм фор д бушес!


31 Jul 2009, 23:14
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
3. За кого се наменети?

Размислувајте за публиката(клиентелата).Карактерите наменети за помали деца,например,се типично дизајнирани на база на основни форми и допадливи бои.Ако работите за клиент чија таргет група е веќе одредена,како што Nathan Jurevicius (пак) објаснува:Нарачаните цртежи(илустрации) се вообичаено повеќе рестриктивни,но не и помалку креативни.
Клиентите имаат специфични барања,но и сакаат да им ја завршам работата во мој стил и на мој начин.
Вообичаено,ги разбивам основните карактеристики и личноста.Например,ако очите се битни,целиот дизајн ќе го фокусирам околу лиицето,правејќи ги главните карактеристики повпечатливи.

_________________
ејм фор д бушес!


31 Jul 2009, 23:21
Profile WWW
Манга Падаван
User avatar

Joined: 11 Mar 2009, 14:10
Posts: 1734
Location: Скопје
Reply with quote
Браво и ФАЛА многу за ова :)

_________________Живот... динамичен колоиден систем во кој реверзибилно со состојбата ти поминува во гел! :D


31 Jul 2009, 23:44
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Но проблем. И нема за шо.Ова е испреведено,не е одмене,ама мислам(барем за мене) дека е доста паметно и кратко и јасно кажано.Ќе гледам деновиве и тоа другите работи да ги ставам.
И да....пратете совети и се то,ама најажно е да се работи. :D

_________________
ејм фор д бушес!


31 Jul 2009, 23:49
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
Мичо, стварно супер е ова, ама не мислиш дека заслужува посебен топик? Многу поарно/попрегледно би било... Само кажи, и одма му мавам сплит топик...

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


01 Aug 2009, 15:15
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Ма јок! Ова се некои неофицијални констатаци шо мислам дека функционираат,така да....нека сеј тука....сеа засеа....

_________________
ејм фор д бушес!


03 Aug 2009, 15:16
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
4. Визуелен импакт

Дали ќе дизајнирате мајмун,робот или чудовиште,можите да се кладите дека веќе има миљарда такви креации веќе смислени.
Вашиот карактер мора да биде силен и интересен во визуелна смисла за да го привлече вниманието на лужето(клиентот).
Кога ги дизајнирал Симпсонови,Matt Groening знаеше дека на публиката треба да и понуди нешто поинакво.
Се сети(т.е помисли или му текна)дека кога лужето ке сурфаат по тв каналите,карактери со невообичаена жолта боја можат да го привлечат нивното внимание.

_________________
ејм фор д бушес!


03 Aug 2009, 15:21
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
5. Квалитет на линија и стил

Линиите со кои вашиот карактер е исцртан ги покажуваат неговите карактеристики.
Полни,изедначени,меки и кружни линии можат да посочуваат на добар,симпатичен карактер,додека острите,чкртаните и нееднаквите линии(потези) на не толку добар и злобен карактер.
Карактерите на Sune Ehlers се живи и се чини дека танцуваат на хартијата,што го објаснува неговиот пристап во нивното цртање.
Тој објаснува"Цртањето на скица(дудл т.е doodle) е поврзано со маневрирањето на моливот или пенкалото или вотевр.
Силната и сигурна линија за мене доаѓа од силата и ритамот".

_________________
ејм фор д бушес!


04 Aug 2009, 15:50
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
6. Потенцирани карактеристики(или шо би се рекло карикирање)

Потенцирањето на главните црти на вашиот карактер ќе помогне за тој да изгледа поголем од животот(larger than life-термин ногу често применван во Марвел пример)
Потенцирањето на главните црти ќе му помогне и на гледачот да ги идентификуваат клучните особини на карактерот.
Потенцирањето и карикирањето се клучни за цртаните карактери и помагаат при дефинирањето на нивните лични карактеристики.
Ако вашиот карактер е силен,не му цртајте само развиени раце со нормална големина,нацртајте ги 5 пати поголеми!

_________________
ејм фор д бушес!


04 Aug 2009, 15:58
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
7. Фарба!

Колорот исто помага при дефинирање на карактерот(освен ако не е црно бел :twisted: )
Типично,темните бои како црната,виолетовите и сивите тонови означуваат лоши и нечесни намери.
Светлите бои како белата,плавата,жолтата или розовата означуваат невиност,добродушност и чистота.
Црвената,жолтата и плавата можат да му дадат херојски квалитети(ваљда одлики) на карактерот(пр. супермен)

_________________
ејм фор д бушес!


04 Aug 2009, 16:02
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Pozadina vork in progres......

Image

_________________
ејм фор д бушес!


20 Aug 2009, 01:04
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Image

_________________
ејм фор д бушес!


20 Aug 2009, 16:22
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
bitolski english
"Burgero"

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


21 Aug 2009, 06:58
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Nekolku soveti od Vali Vud koj i te kako se primenuvaat :D :D :D

Image

_________________
ејм фор д бушес!


08 Nov 2009, 17:18
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
ova e jako
potrebno za sekoj

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


08 Nov 2009, 17:25
Profile YIM WWW
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 21:06
Posts: 1308
Location: Vinica,Makedonija
::
Reply with quote
Aaa,Wally Wood ;) I toa kako e majstor covekot,i da,super e ovaa tabla,moze i majstor i pocetnik od nea da uci ;) ;) ;)

_________________
http://darbog-darkmore.blogspot.com/


08 Nov 2009, 19:51
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Ворк ин прогресо од то нинџа тртло шо е овде- viewtopic.php?f=14&t=137&start=275
Значи за една желка ми требаше сат до сат и пол....набрзина без референци ич,освен со неколку фотки од фаци од желки од нет....
Прво груб ептен кроки,па фарбам со општите бои(зелена+бојата на превезот) па после ги тинтрам.....
Ево то отприлика како ој.....

Image

_________________
ејм фор д бушес!


16 Nov 2009, 23:43
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Продолжуваме со ова ваквото црвено шо е:

8. Додатоци

Додатоците и облеката овозможуваат да се соживеете со карактерите и со нивната историја или приказна.
Пример,испарталени алишта можат да симболизираат сиромашен карактер,а богати алишта со многу украси злато и дијаманти,нормално означуваат богат каракер.
Додатоците можат да бидат продолжување или доопишување на вашите карактери,како наприме папагалот на рамото на пиратот,или црв во черепот на зомби.

_________________
ејм фор д бушес!


23 Nov 2009, 22:40
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Wipo od viewtopic.php?f=14&t=137&p=21160#p21160

Image

_________________
ејм фор д бушес!


27 Nov 2009, 17:25
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Мал ворк ин прогрес инспирисан од Спартако 5 епизода :mrgreen:


Image

Кликни за поголемо-


Image

_________________
ејм фор д бушес!


22 Feb 2010, 21:52
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
super si e tutorialov, se razbira nacinot na rabota i bez zborovi

samo sto ja dogledav i ja epizodava
od kaj go nasle zivotnovo da glumi... i pomisliv deka e nekoj vampir

super si ja reshil pozadinata

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


22 Feb 2010, 23:31
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Поглед лево од работната ми маса.Работи без кој ни еден професионален цртач не би требало да функционира.....имаше и капче и уше некоја шоља,ама се исчисти во меѓувреме....

Image

_________________
ејм фор д бушес!


11 Mar 2010, 16:16
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 05 Apr 2009, 01:27
Posts: 922
Reply with quote
Хахахахаххааха...Будала! :D


11 Mar 2010, 16:36
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
да не шиткаш некој скенер а? ххх.


15 Mar 2010, 17:13
Profile WWW
Манга Падаван
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 11:18
Posts: 1899
Location: SKOPJE
::
Reply with quote
jako e ofa
ke napram denojve i ja vakfo!

_________________
Pepe Le Pew: Why did everyone leave? Oh, but of course! Already I have achieved a post of honor, and have been left to defend the fort. Viva la Republique!


15 Mar 2010, 17:33
Profile WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 274 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron