[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Мои BookDepository нарачки (Mega post)
It is currently 27 Feb 2021, 09:59Reply to topic  [ 72 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Мои BookDepository нарачки (Mega post) 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
овие водичи се најслатки и потребни!

од гордан добив ваков свадбен поклон кој го убив од листање додека бев на патување

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


16 Apr 2014, 12:10
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Jul 2010, 09:08
Posts: 8298
Location: Skopje
Reply with quote
Земјата од соништата - Португалија!!!

Гордане би ти бил благодарен ако не те мрзи и неколку реченици да пишеш за/пост патувањето. :)

_________________
The only thin line for a man to be on, is the one between motivation and inspiration.
Во сон се родив, во сон живеам, во сон ќе умрам.
Thieves get rich and saints get shot and God don't answer prayers a lot.


16 Apr 2014, 15:06
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 25 Jan 2014, 23:55
Posts: 131
Reply with quote
Lonely Planet објавува одлични прирачници за патување. Една моја пријателка од САД е дел од авторите на овој водич.

_________________
"My name is Ozymandias, king of kings: Look on my works, ye Mighty, and despair!"


17 Apr 2014, 02:43
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 22:17
Posts: 1134
Reply with quote
Хехе. :) Сосема накратко:

Превоз:
1. Авион (WizzAir) Скопје-Брисел, па од таму
2. авион (RyanAir) Брисел-Лисабон
3. Вкупно трошок за сите овие авиони: 450 евра повратна за три лица и за голем куфер.

Период на патување:
8 - 22 јуни 2014.

Сместување:
1) Уште бараме, ама ќе најдеме. :)
2) На прФ поглеТ, цените за сместување им се скапи - пристоен наместен стан за еден месец е околу 700-800 евра месечно, ако имаш среќа. Инаку се движат околу 1.000 евра (?) месечно. А сиромашна земја е, немаат висок стандард.

План:
1) Една недела во Лисабон
2) Втората недела на југот од Португалија (регионот Алгарве)

Патување низ државата:
1) рент-а-кар
2) Цената за рент-а-карот (Пежо 206) е околу 180-тина евра за една недела, со Фклучено детско седиште, ознака за патарини и слични матракулки.

Засега толку, повеќе инфо кога ќе се вратиме
:)


17 Apr 2014, 07:51
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Убав помин!


17 Apr 2014, 10:11
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Tenderash....kazhi kako ke pominish mozno e nekad i jas da zateram....biznis ovo ono :)

_________________
ејм фор д бушес!


17 Apr 2014, 21:06
Profile WWW
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 22:17
Posts: 1134
Reply with quote
И ова:


24 Apr 2014, 21:07
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Za albumov i slikickive - ke treba objasnuvnje.
Istiov album go ima i vo MK.
Slikickite ti se po broj ili random?

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


24 Apr 2014, 22:28
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 22:17
Posts: 1134
Reply with quote
Od tuka e kupen, moja greshka sho ne doobjasniF. :)

Sea si lepime po doma. :)


24 Apr 2014, 23:43
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Jul 2010, 09:08
Posts: 8298
Location: Skopje
Reply with quote
:shock: Децава уште го прават ова? Респект ако е така!

_________________
The only thin line for a man to be on, is the one between motivation and inspiration.
Во сон се родив, во сон живеам, во сон ќе умрам.
Thieves get rich and saints get shot and God don't answer prayers a lot.


25 Apr 2014, 00:47
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8775
Location: The Realm of Kapištec
::
Reply with quote
Прилично заразено е Скопјево со колекционери. Имаат и пунктови/денови за размена со сликички. Ова зборам за возрасната популација која ги собира и која е во огромен број :)

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


25 Apr 2014, 08:44
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 23 May 2013, 12:56
Posts: 724
Reply with quote
Секоја недела доаѓаат на фонтана во градски парк, некаде околу 100 возрасни и мали беа минатиот пат и се менуваат, се радувам секогаш кога ги гледам, запишуваат, како на берза, кој со кола, кој со точак дојден, кој со татко му, има и девојчиња. Внукот на времето одеше на натпревари Меџик со Гоблин, па викам да има повеќе вакви работи, кул да е животов, а не само политики. Ги има се повеќе и повеќе.


25 Apr 2014, 08:59
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Мда, и Сивус ко работев организираа редовно размена на сликици.


25 Apr 2014, 09:04
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8775
Location: The Realm of Kapištec
::
Reply with quote

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


25 Apr 2014, 09:21
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Vo Bitola po kafici smena se praj....ko nedorasnati nekoj zasramota....slichinja berat....btw i Engri BRds ima slicinja....

_________________
ејм фор д бушес!


25 Apr 2014, 09:21
Profile WWW
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 15:41
Posts: 167
Reply with quote

_________________
црко је форум!


25 Apr 2014, 09:25
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
ЕКшн фигјрс.

_________________
ејм фор д бушес!


25 Apr 2014, 09:26
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
I plasticnite sex kukli gi vikaat - Action figures. :P

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


25 Apr 2014, 09:42
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 23 May 2013, 12:56
Posts: 724
Reply with quote


25 Apr 2014, 09:47
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
откачицте петочки ;)

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


25 Apr 2014, 11:13
Profile YIM WWW
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 22:17
Posts: 1134
Reply with quote
Лошиот чичко поштар поново јаше :)

1. Ова се три пакети кои стигнаа во три различни периоди, не одеднаш.
2. Само едниот ми го царинеја поради вредноста од 44 фунти (околу 55 евра) со царина од 950 денари (!).
3. Содржината се BluRay дискови од серии кои на сите Ви се познати. Ќе вид'те кои.

BookDepository не ги дружам пошо се напраЈа ептен скапи. Ако некој има добар сличен сајт а се поеФтини, нека сподели.
Амазон многу дерат на поштарина - 9 фунти (скоро 700 денари) само за поштарина за една книга е премногу.10 Sep 2014, 09:22
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Тууу ама не држиш во неизвеснос. :) Будно ќе се посматра темава во исчекување на нови фотки.

Европскиве амазони (глеам .ит .фр) не сум ги користел освен енглескиот 1-2 пати и германскиот еднашка. Мислам дека цените горе-долу им се исти, а шипинго на америчкио е најефтин, мада знае да кошта повеќе ако се работи за поголема книга (пример АБСОЛУТ издание и сл.). Ама ова беше порано, сега скоро немам правено споредби...


11 Sep 2014, 02:32
Profile WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 72 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron