[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС!
It is currently 26 May 2020, 17:50Reply to topic  [ 274 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Next
ТХЕ МИЧО ВОРК ИН ПРОГРЕС! 
Author Message
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 05 Apr 2009, 01:27
Posts: 922
Reply with quote


15 Mar 2010, 20:11
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Околу шиткањето-ЈОК!
Ке се нат.....

_________________
ејм фор д бушес!


23 Mar 2010, 18:39
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Бек ин бизнис-бјаччч....

9. ТРЕТА ДИМЕНЗИЈА

Во зависност од тоа за што го цртате(работите) карактерот,можда ке треба да го разработите од сите страни(агли).НАвидум рамниот т.е сплескан карактер гледан фронтално,може да добие сосема друга димензија ако се гледа странично(профил)-односно ако има пивско меше(ко здраве :)).Ова е исто многу битно(3 димензија-анфас-профил-3/4...итн) ако вашиот карактер се користи за 3д анимација,моделирање на играчка или друго......ЗНачи работата на неговата висина,дебелина,ширина и физичка форма е важно.


Цртежов е за една реклама шо ја праефне со Цветкович преде едно 150 години-фали 3/4-пошто во моментот не ни требаше т.е ЗОки се снајде :)

Image

_________________
ејм фор д бушес!


23 Mar 2010, 18:46
Profile WWW
Магус Регуларус

Joined: 20 May 2009, 00:57
Posts: 1405
Location: Skopje
Reply with quote
abe 3/4 znae mnogu cesto da zbuni.... profil anfas e dovolno da definira volumen....
eto kako izleze...

Image

Image

za magaracot go kreditirame Zdrave :)

_________________
There is no chin behind Chuck Norris’ beard. There is only another fist.


24 Mar 2010, 00:49
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Kreditirano :D

_________________
ејм фор д бушес!


24 Mar 2010, 01:05
Profile WWW
Reply with quote
Магаренцево ме потсетува на Dreamworks - Shrek анимираниот филм... :D


24 Mar 2010, 01:16
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
то им е уше од првите реклами -магаренцето, такво беше тогаш
секој случај добри реклами, сокот е.... ОТРОВ

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


24 Mar 2010, 09:18
Profile
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 16:35
Posts: 5116
Reply with quote
пробај од хедис ако си маш! :twisted:

_________________
http://darkoristevski.blogspot.com/


24 Mar 2010, 09:44
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
мислиш на СМОК (кое уствари би требало да е цмок)
пробав и едвај преживеав

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


24 Mar 2010, 09:51
Profile
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 16:35
Posts: 5116
Reply with quote
можно е... јас се напив и последното нешто шо памтам дека го видов, беше тетрапак некој сок....и Хедис....после то долго време се плашев да се напијам сок, а можно е и да беше СМОК :D

_________________
http://darkoristevski.blogspot.com/


24 Mar 2010, 10:24
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Неделава сум домаќин на УППС форумот http://www.upps-sajt.com/index.php?opti ... e&Itemid=1 т.е ке демонстрирам како работам и одговарам на прашања,така да ...

Image

_________________
ејм фор д бушес!


19 Apr 2010, 23:31
Profile WWW
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 29 Mar 2010, 20:01
Posts: 6531
Location: Skopje
Reply with quote
//majstore...fala ti na nesebicnosta...razbiram deka nemas mnogu vreme ..
....ali ova so go prais ni pomaga na site nas....fala druze....


20 Apr 2010, 06:36
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Ево еден брз колоринг туторијал на барање на Иво.
ЗНачи пошто тој работи со многу линии нема шанси со канта то да избој....така да треба со лејери да работи.....ко шо работат сегде па и во МАрвел :)
МНогу просто и едноставно е со користењето на табелата лејерс во која имате повеќе бленди-како multiply,color,line,pin light,overlay итн.
Јас обично користам мултиплај пошто бојата не ги покрива линиите т.е таман излегва
За текстури користам оверлеј...
Итн....
Ево примеро одприлика
СИте прашања кад тад ако има ке ги одговорам...тенкјуUploaded with

_________________
ејм фор д бушес!


11 May 2010, 22:40
Profile WWW
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 29 Mar 2010, 20:01
Posts: 6531
Location: Skopje
Reply with quote
...FALA MNOGU MAESTRO.....!!!!!


11 May 2010, 22:49
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


11 May 2010, 22:54
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
mi ja pogodija fotkata made....arno stalak imam i auto slik na aparato(sam bef doma i zakljuchen baj d vej-odnatre)
A linkojte hm.....aj vidi ovija:

1- http://www.upps-sajt.com/phpBB2/viewtop ... &start=160 prasanja i odgovori demek

2- http://www.upps-sajt.com/phpBB2/viewtop ... &start=100 crtezhi

3- http://www.upps-sajt.com/phpBB2/viewtop ... &start=100 vork in progres demek


se nadevam linkojte ke rabota

_________________
ејм фор д бушес!


11 May 2010, 23:20
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


12 May 2010, 01:57
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
ova se skoro site korici na opravdano pristutni

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


12 May 2010, 06:57
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
ne se site-ne se ni pola...
to so premijero e tocno,so zagor ushe potocno :)

_________________
ејм фор д бушес!


12 May 2010, 09:23
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
LEVELS:
Te. skeniran crno bel crtezh so moliv ostatoci nedobrishani i slichno-demek za cistenje.....
beloto-sivoto-crnoto podesvajte levo desno po zhelba
indzhoj! :)

Image

_________________
ејм фор д бушес!


14 May 2010, 14:46
Profile WWW
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 29 Mar 2010, 20:01
Posts: 6531
Location: Skopje
Reply with quote
..profesore.....ti malce pocesto pustaj vakvi raboti....
..nas postarite potesko ni faca toa crpkata....


14 May 2010, 15:13
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 05 Apr 2009, 01:27
Posts: 922
Reply with quote
Корисно!


14 May 2010, 20:32
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
СИГУРНО ВИ СЕ СЛУЧИЛО ДА ТРЕБА ДА ЦРТАТЕ КОЛИ,АВИОНИ,ТЕНКОЈ,ЗГРАДИ И СЛИЧНО,А ВАС ВЕ МРЗИ ИЛИ НЕ ЗНАТЕ ДА ГИ НАЦРТАТЕ.....НА СЕТО ТОА МУ Е КРАЈ...
МСФ И ТХЕ МИЧО ВИ ГО ПРЕДСТАВУВААТ РЕВУЛУЦИОНЕРНИОТ ПРОНАЈДОК(муфте+то) GOOGLE SKETCHUP 7 КОЈ МОЈТЕ ДА ГО СИМНИТЕ ОВДЕКА-

http://sketchup.google.com/download/gsu.html


Програмов е 3д со тоа што има милион бесплатно данлодирачки предмети и граѓевини....Значи киниш кола,ја вртиш ко шо сакаш,одбираш модел,снимаш или принтскрин и воала...можиш да си ја црташ ко шо сакаш....


ЛЕТ МИ ДЕМОНСТРЕЈТ:

Апачи борбен хеликоптер пута 3 и принтскрин во фотошоп:


Image


Juggernaut од Иксмен(ван оф мај фејвритс)


Image


Два три замави со четки + текстурче и вуала- IM THE JUGGERNAUT BITCH! кој ке знај...нит јајш нит пиеш
Ова е само демо нормално.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Image
Напомена до тие шо немат појма од цртање и стрипови-ова е финта шо ја користат сите на овој или на друг начин-DAVE FINCH,KYLE BAKER,JOCK итн итд.....и не е откривање топла вода туку поедоставување на работите за максимум ефект.


Ушедна напомена-пробајте да не прецртвате само туку додадете нешто свое.

_________________
ејм фор д бушес!


22 Jun 2010, 14:44
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
ihaaaa !
pocnuvam i jas so crtanje da se zanimavam stom vaka bilo :D
super ti e hintov ;)

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


22 Jun 2010, 14:48
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Слушај ова е многу моќна алатка.....да виш какви сцени рендат само со објекти и после надниф цртат...милина-и то она салам цртачи.....одлична работа.....

_________________
ејм фор д бушес!


22 Jun 2010, 14:51
Profile WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 274 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron