[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ :: View topic - Chuvarite Na Vechnata Svetlina
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ
https://makstrip.com.mk/forum/

Chuvarite Na Vechnata Svetlina
https://makstrip.com.mk/forum/viewtopic.php?f=12&t=1204
Page 12 of 12

Author:  THEMICO [ 10 Dec 2014, 13:36 ]
Post subject:  Re: Chuvarite Na Vechnata Svetlina

Накурнико закон :)

Author:  rastaman [ 10 Dec 2014, 13:38 ]
Post subject:  Re: Chuvarite Na Vechnata Svetlina

што не искоментира за прслукот...
или накурници ти се фетиш?

илустрацијава е само тизер или има некоја улога?

Author:  IgorJovchevski [ 10 Dec 2014, 14:45 ]
Post subject:  Re: Chuvarite Na Vechnata Svetlina

Ima uloga :D.

Author:  groo [ 11 Dec 2014, 10:16 ]
Post subject:  Re: Chuvarite Na Vechnata Svetlina


Author:  IgorJovchevski [ 11 Dec 2014, 17:06 ]
Post subject:  Re: Chuvarite Na Vechnata Svetlina

Fala Groo! :D

Author:  Neo [ 08 Feb 2015, 22:57 ]
Post subject:  Re: Chuvarite Na Vechnata Svetlina

Чуварите на вечната светлина

По добивањето на стрип албумот на домашна адреса, првична реакција на изгледот на изданието ми беше " :shock: " , ептен професионално сработено - квалитетна мека корица и добра хартија внатре со одличен отисок, "ќе се ужива квалитетно" си помислив. Уште еден гигантен плус беше тоа што на претпоследната страница имаше посвета за која си нарачав , па ко ја ѕирнав колку е добра, расположението кулминираше :D

Но, настрана тоа, да споделам како ми се допадна самиот стрип, најбитното :) Уште иста ден почнав да читам. Ми се допадна искрената непристрасна рецензија на Марко Стојановиќ, која е одлично интро пред да се почне со читање на стрипот, каде наговестува дека Игор пред се' е фантастичен цртач, кој во случајов се опробува и во сценаристички води, па очекувањата треба да бидат реални во тој поглед. Започнав да читам, а обично кога цртежот ми се допаѓа и е детален, знам да се заборавам по неколку минути на една страна, тоа и ми се случи, па после 15-тина страници и запознавање со неколку главни ликови, одлучив да прекинам и уживањето да го поделам во неколку дена, да не биде наеднаш. :) Сценариото, како за прво долгометражно на Игор е скроз солидно. Приказната е интересна, а самиот пристап кај сценариото ми има некој ретро шмек и некоја шармантна наивност, што ми алудира дека ова би било одлично прифатено и од најмладата публика. Поскусен стрип сценарист може од оваa приказна ќе направеше 2-3 албуми на малку поопширен начин, но и вака си е сосема океј и ми направи голем мерак. Во секој случај, Игор заслужува секоја почит и се надевам ќе продолжи да се надградува и на сценаристички план, бидејќи фантазијата и креативноста очигледно ја има.

Околу илустраторските убавини овде, би додал: како прво, карактер дизајнот е чиста 10-тка, сите позитивци се крајно допадливи, а негативците се прави гнаси, како што треба да биде :D Потоа, секој панел е полн детаљи и не го остава читателот рамнодушен да само прелета преку него со своите очи, едноставно мора да подзастане и да поужива во живописноста на илустрацијата. Ова бар мене ми се чини дека е најдоброто од Игор што сме го виделе досега, секој кадар зрачи со голема стрипска љубов.

За крај ќе речам следново: држам палци Чуварите бр.1 да биде успешен стрип, се надевам сите овде ќе го поддржиме и ќе го препорачуваме, за да може да продолжи приказната - нека биде ова нашиот "Вековници", потенцијалот е тука. Честитки уште еднаш за изданиево и благодарност за уживањето!

Image

Page 12 of 12 All times are UTC + 1 hour
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/