[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Стрип архива од ФОКУС
It is currently 04 Oct 2022, 16:35Reply to topic  [ 16 posts ] 
Стрип архива од ФОКУС 
Author Message
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Пред извесно време на почнаа со реобјавување на постари стрипови од неделникот ФОКУС, повремено и од каишот "Батиња" кој беше дел од дневниот ФОКУС, кој па згасна заедно со трагичната смрт на Никола Младенов, како сопственик и главен уредник на истиот. Цртач и на двата стрипа е Стевац, а сценариото е на Приватник (Никола Младенов).

Неделникот продолжи да излегува, а и стрипот сеуште е дел од секој број на крајот од магазинот, само што сценаријата сега ги пишува .

----------------------------------

http://fokus.mk/strip-kako-gruevtsi-se- ... iot-poraz/

Стрип: Како Груевци се спремаат за времето после изборниот пораз

Јасно е дека ниту една дубара на владејачката партија нема да биде процесуирана додека ВМРО-ДПМНЕ е на власт. Ама, кога ќе паднат од власт преродбенициве, надлежните органи ќе им поставуваат непријатни прашања на сегашните соработници на Никола Груевски. Затоа, уште од сега треба да се подготват за тоа време на истраги и испитувања.


Image

Image

Image


25 Mar 2014, 19:31
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Стевац е закон....го чекам Битола на кафе :D :D :D

_________________
ејм фор д бушес!


25 Mar 2014, 22:05
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Рафал од прашања: Како му е цело име? Битолчанец е? Работел порано нешто друго од стрип или само за Фокус?


26 Mar 2014, 00:56
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Jul 2010, 09:08
Posts: 8298
Location: Skopje
Reply with quote
Искрено, чудно ми е што двајцава се уште живи :lol:

_________________
The only thin line for a man to be on, is the one between motivation and inspiration.
Во сон се родив, во сон живеам, во сон ќе умрам.
Thieves get rich and saints get shot and God don't answer prayers a lot.


26 Mar 2014, 01:05
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Стево е скопјанец....уметник....работеше едно време во поштата-марки црташе мислам....еден од најдобрите карикатуристи кај нас (ако не и најдобар покрај Никола Ангеловски)....мислам дека сеа едино со ова стрипчињата се занимава....

_________________
ејм фор д бушес!


26 Mar 2014, 09:50
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
::
Reply with quote
Da, odlicen crtac, steta sto celiot potencijal go trosi na politicki stripcinja... ne deka i drugite ne crtaat (Dar-Mar na pr.), ama bi sakal da vidam nesto drugo od ovoj crtac.

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


26 Mar 2014, 12:23
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
епа кај нас само од тоа може некој денар да се извади...

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


26 Mar 2014, 12:31
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Оти штета?
Чоеко си го сака то шо си го работи и го работе мадрфакр.....
НЕма поуба работа од да го работиш то шо го сакаш.....

_________________
ејм фор д бушес!


26 Mar 2014, 14:12
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
::
Reply with quote
Super, ako navistina toa saka da go crta... ama jas pak vikam, ako nacrta strip vo koj nema da gi ima Branko, Grujo, i ostanatite politicari, so zadovolstvo bi go kupil... Vaka, Fokus ne mi e bas vesnik sto bi go kupuval, ama ic ne sakam politika... :roll: Normalno ova e moe licno mislenje, bas bi sakal da vidam strip od Stevac so bitka nekoja na pr., ne mora istorija, neka bide fantasy ili sf...

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


26 Mar 2014, 15:14
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Стрип: Претседател на коњ, премиер на магаре

http://fokus.mk/strip-pretsedatel-na-ko ... na-magare/

После успехот на акцијата „купи куќа – купи стан“, време е за „купи прле – купи магаре“

Image

Image

Image


02 Apr 2014, 00:16
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Image


03 Apr 2014, 14:35
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Говор на Игор Стевковски, автор на долгогодишниот стрип во Фокус, на ЕNGAGE 2015 - Конференција за друштвен активизам (старт @ 1ч33мин50с) :* имал нацртано преку 580 епизоди од стрипот, по три страни епизода, тоа се многу страни стрип.

---------------------------------------------------------------------

Овде, на неговиот профил на фб, има доста карикатури, панели и делови од стриповите:

https://www.facebook.com/igor.stevkovski.9/photos_all


22 Apr 2015, 21:58
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
..од последниот стрип во најновиот број:

Image


17 Jun 2015, 17:50
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
По миљонити пат Стевац е закон...имам чест пошто не го пратам фокус стриповите да ги добивам по мејл.
Гение во секој поглед....и нормално секоја чест и за сценаристот.

_________________
ејм фор д бушес!


04 Jul 2015, 23:08
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Image

_________________
ејм фор д бушес!


13 Aug 2015, 20:20
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote


20 Aug 2015, 14:17
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 16 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron