[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - POST DOOM
It is currently 29 Jul 2021, 09:35Reply to topic  [ 109 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
POST DOOM 
Author Message
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 29 Mar 2013, 03:08
Posts: 373
Location: Кичево
Reply with quote
Image

THE DEATH OF BILLY SILVER :mrgreen:


26 May 2013, 03:09
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Jako!

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


26 May 2013, 08:02
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
kutrijo bili :)

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


26 May 2013, 18:11
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Супер! :ugeek:
Првиот дел од стрип серијалот, кога? :)


29 May 2013, 22:30
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 29 Mar 2013, 03:08
Posts: 373
Location: Кичево
Reply with quote
Па работкаме по малку,би требало за некој месец да е готов :roll: Немаме толку време оти сме на работа :( Ама ке биде :D


29 May 2013, 23:10
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 29 Mar 2013, 03:08
Posts: 373
Location: Кичево
Reply with quote
Еве некои модели од ликови кои ќе се појавуваат во стрипот :roll:


Image
JESTER JOE
Image
RAUA DAAM
Image
PROTOTYPE
Image
DEADCOAT
Image
QUEEN URSULA


03 Jun 2013, 01:02
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
mnogu odlepeno izgleda, bravo!
ajde, cekame ;)

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


03 Jun 2013, 10:20
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 29 Mar 2013, 03:08
Posts: 373
Location: Кичево
Reply with quote
Еве една пробна таблица :roll:
Би сакал да чујам ваши мислења,критики и така натаму.Се е добредојдено :D
Image


06 Jun 2013, 03:07
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
две работи од моја гледна точка...

*не ми одговара бојата на вкадратчињата (и некои спејсови фалат, ама тоа со лектура се средува)
*последниот кадар ми е малку развлечен, да не ти е истегнат во фотошоп?

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


06 Jun 2013, 07:44
Profile YIM WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 29 Mar 2013, 03:08
Posts: 373
Location: Кичево
Reply with quote
Ја па мислев сум ја погодил бојата :? ке се обидам да ја средам а за тие спејсовите знам,ова само така е набрзина пишано,а кадарот ке го средам на фотошоп е истегнат :) фала за советите сепак јас сум сеуште аматер.Ќе се обидам во иднина да не правам такви грешки :roll:


06 Jun 2013, 22:22
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Квадратчињата дефинитивно подобро е да си бидат класични, т.е. бела позадина текст црн.
Ако сакаш некој шмек дополнителен да дадеш кај нарацијата, може со некој малку поинаков похорористичен/постилски фонт да биде текстот во квадратите, кој ќе е различен од тој класичниот фонт кој ќе се користи за дијалозите во тркалезните облачиња од стрипот.


06 Jun 2013, 23:42
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 29 Mar 2013, 03:08
Posts: 373
Location: Кичево
Reply with quote
Вака некако би требало да е океј :) Уште фонтовите да ги средам :P
Image


07 Jun 2013, 03:26
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
ima mali anatomski/perspektivni raboti koi bi mozelo da se podobrat.
na pr. vtoriot panel, vtoriot covek sto bega, premnogu e svrten na strana so stomakot.
ako gi smenis desnata raka da bide leva i obratno, mislam porealno kje bide.
isto mislam i na drugite likovi deka ima mali detali sto bi mozele da se podobrat, ama ne sum crtac taka da ne me fakjaj za zbor.
inaku stilot bas mi se dopagja ;)

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


07 Jun 2013, 12:13
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 29 Mar 2013, 03:08
Posts: 373
Location: Кичево
Reply with quote
Ни ја не сум цртач :mrgreen: Инаку овие илустрации се правени во најраниот период од правењето на овој стрип,кога не ни знаевме во кој правец ќе оди проектот, а ни стилот не ни беше усовршен.Илустрациите што доаѓаат понатаму се каде каде подобри :) Барем ја така мислам :roll:


07 Jun 2013, 15:56
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Поубо би било со Маги да работите табла по табла, т.е. ти да и опишеш што да има на целата табла, какво да е кадрирањето, колку панели да има на страната (1-една илустрација преку цела страна, или 2,3,4,5..). Ако работите кадар по кадар/панел по панел, па после во фотошоп да ги составувате во вид на стрип табли, ќе ви биде позезнато и за склопувањето, а и за поставувањето облачиња и нарации. Подобро е однапред да е испланирано сето тоа.

Мада и ја не сум цртач, па се надевам некој од цртачиве/стрип авториве ќе нафрлат некој подобар совет како да продолжите со работа :)
Ко за прв проект, ова што ви е приложено во вид на цртежи, скици и сл., е сосема солидно. :geek:


07 Jun 2013, 19:03
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 29 Mar 2013, 03:08
Posts: 373
Location: Кичево
Reply with quote
Абе ние и така работиме.Ама понекогаш кога цртачот ке добие инспирација црта работи што неможеш да ги вметнеш во планот а мораш да ги вметнеш некако зошто се преубави :roll:Сепак фала за советите,почитувам искрени мислења :) Ај ќе видиме понатака :D We will be in touch ;)


07 Jun 2013, 19:27
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
OBrnete vnimanie pri planiranjeto na stranata posto vpecatokot e za cela strana a ne za poedinecni kadri...
Najprost primer e deka mozis da gi soberis najakite muzicari ili fudbaleri individualci-ama kolku i da se jaki nema da mu odi ako ne funkcionirat ko grupa....
Ima celi teori za kompozicija na stranica (ne samo na crtezh )po netov (zato protaraskajte tro) od navedvanje na oko i slicno....
Ko za prv pokusaj ne e loso-ama i da e prv neka bidi najdobar.Pa drugio uste podobar itn....
Samo napred....vi are voching!

_________________
ејм фор д бушес!


07 Jun 2013, 20:46
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 29 Mar 2013, 03:08
Posts: 373
Location: Кичево
Reply with quote
Фала за советите Тхе Мичо!Ќе се обидам да ги најдам тие теориите :mrgreen:


07 Jun 2013, 22:16
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 29 Mar 2013, 03:08
Posts: 373
Location: Кичево
Reply with quote
Image
Famous people always die ;)


13 Jun 2013, 16:52
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 29 Mar 2013, 03:08
Posts: 373
Location: Кичево
Reply with quote
Image
Еве уште нешто :D
Big Ego Hunt :mrgreen:


08 Jul 2013, 20:11
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Одлично! :geek:


08 Jul 2013, 20:23
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 10:10
Posts: 4689
Location: Skopje, R.Macedonia
::
Reply with quote
Smeam samo da zamolam da se premesti topic-ov co strip tabli?

_________________
Креирајте македонски стрипови.
Читајте македонски стрипови.
Купувајте (по воља) македонски стрипови.


09 Jul 2013, 09:31
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 29 Mar 2013, 03:08
Posts: 373
Location: Кичево
Reply with quote
Што е до мене нека се преместат,ама овде постирам и илустрации од овој проект па после да не се измешаат работите :?


09 Jul 2013, 15:38
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
^ Не се секирај, нема да се измеша ништо, бидејќи сепак за истиот стрип се работи, не се рандом илустрации.

Со други зборови, се’ поврзано со проектов слободно можеш тука да ставаш. Глеј го како официјален топик да ти е ова за Post Doom :D За други твои илустрации, да, отварање нов топик во Илустрации под-форумот би било најсоодветно...

ЕДИТ: Префрлено. Благодарности до Здраве за потсетот ;)

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


10 Jul 2013, 20:03
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 29 Mar 2013, 03:08
Posts: 373
Location: Кичево
Reply with quote
Океј Фала :mrgreen:


10 Jul 2013, 22:43
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 109 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron