[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Последен прочитан стрип
It is currently 24 Sep 2023, 21:05Reply to topic  [ 4877 posts ]  Go to page Previous  1 ... 191, 192, 193, 194, 195, 196  Next
Последен прочитан стрип 
Author Message
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Image

Twilight children - Артот на Кук е ок, ама оваа мини прича е толку напукана со несфатливи работи шо е од почеток до крај еден непрекинат њтф и то е отприлика то.


16 Oct 2016, 19:02
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Image

Тhe Adventures of Dieter Lumpen (Zentner/Pellejero) - Визуелен дел: Одличен цртеж, од кој се гледа дека Tim Sale (Batman TheLongHalloween, DarkVictory...) има доста позајмено, мада и го има доста надминато. Боите делуваат прилично добро и свежо. Текстуален дел: Д.Л. е авантурист под принуда така да се рече.. он кутрио сака раат и мир, ама ете „животе скоте“ кој го носи нормално по сите светски меридијани и егзотични предели (Истанбул, Грција, блиски исток, Индија, Тунис, Кариби, Венеција, Париз), ептен на мака е. Дејството се чини дека е некаде после војната. Ориџин стори нема. Првите 2 албуми (од вкупно 5 во интегралот) се составени од по неколку кратки приказни, а наредните 3 се „целовечерни“. Повеќе ме бендисаа кратките, ови долгите малку и досадни мож да речам. Жанровски е онака лежерен авантуризам, со доза на магичен реализам. Можело и боље, али ко за од 80ти е ок. 7/10

------------------

Image

Aama (Frederik Peters) - Од последната стрипотека (#1141), прв дел од прва епизода... интересен и невообичаен СФ со чудни ликови и загадочна приказна, која е повеќе психолошка драма отколку некаква СФ авантура. Верлок (главниот лик) ги има изгубено жената детето и дуќанот (оставштина од татко му) и е во тешка мизерија, се пијанчи и е технофоб (осеќам со причина, ама ќе вииме). Таму на дното го пронаоѓа брат му кој го зема со себе на некаква мисија на далечна планета. Друштво (поточно телохранител) им прави роботот мајмун Черчил кој е љубител на пури... итн. Дефинитивно ќе се прати и понатаму. Стрипов преубо ми стои во колор, ама се јаде и црнобело. 8+/10


19 Oct 2016, 00:51
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
ImageImage
Valerian and Laureline - The City od Shifing Waters T01
Valerian and Laureline - The Empire of a Thousand Planets T02
оцена 6/10

Делуваат наивно и линеарно, ама за периодот кога се креирани, се убава СФ забава.
Интересна паралела е направена на овој стрип со...(во спојлер ;) )


Ќе има филм со ЛУк Бесон, па сакав да го пречекам „припремен“. ;) :D

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


22 Oct 2016, 20:57
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Image

Descender vol.1 (Lemire/Nguyen, Image comics) - Спејсопера која шо малу потсеќа на А.И. али е многу добра. Имено, по неочекуван напад од огромни роботи се дешава после тоа нормално антироботизам и сл. Арно ама, едно роботче да ти го имало истиот основен код како и овие роботите напаѓачи и сега повеќе заинтересирани страни водат потера по него. Многу многу добро стрипче. Артот исто фантастиш, овој го знаев као име (и чудно презиме шо не знам како се изговара ЧД) али не знам дал сум го читал негде.. акварелине пленат. Препорака. 9/10

мала порака од авторите ЧД


24 Oct 2016, 13:27
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
^ Nguyen (Уен, иначе) гарант го имаш налетано по Бетмените некаде, некое време беше на Detective Comics плус Streets of Gotham...

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


24 Oct 2016, 15:27
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


27 Oct 2016, 19:32
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
^^ Нешо нема баш најпозитивни ривјуа по нет (као само за хц фанови) али ќе се разглеа.. артот е њоњ во секој случај.

----------------

Image

КОМА (Wazem/Peeters) - Интересна урбана бајка. Главен лик е девојчето со име Аддидас кое има чести необјасниви несвестици, а времето го проаѓа помагајќи му на татка си во оџачарење. Еден ден низ еден оџак таа ќе западне во некои длабочини и ќе се сретне со лик кој личи на горило, а гима многу такви и сите работат на некакви чудни машини, т.е. ги одржуваат. Лесно се чита, а цртежот барем мене ептен ми легна. Не недостига и хумор. Линкови за дл има во фибра темата чинам.


Last edited by fichot on 30 Oct 2016, 15:24, edited 1 time in total.30 Oct 2016, 10:41
Profile WWW
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
New Shadowhawk (1995-1996), Shadowhawk Vampirrela (1995), shadowhawk v1 (1992-1995), Shadowhawk v2 (2005-2006), Shadowhawk v3 (2010), Shadowhawks of Legend, stripov ima interesna zamisla, za zal celata prikazna od interesna znae da bide dosadna vo nekoi momenti, ne e loso stripcevo samo mozelo poveke sodrzina da stavat vo stripovite, kako sto e pretstaven celiot svet lici na ogromen svet.
Image


30 Oct 2016, 15:22
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Punisher MAX Vol.5 The Slavers (Ennis/Fernandez) - Веројатно најдосадниот панишер шо сум го минал досега.

--------------

Image

Lost Dogs (Jeff Lemire) - Имено, авторот решил да направи стрип според предизвикот на Скот Мекклоуд (Understanding comics, The Sculptor) т.е. стрип од 24 страни направен за 24 сати (дал нонстоп или со паузи не сфатив, али 1 табла = 1 саат). Не успева во тоа и се откажува на пола, а направените 12 страни се почетокот на оваа кратка и тегобна приказна со експресионистички сиров често неразбирлив цртеж. Over-rated.


08 Nov 2016, 02:28
Profile WWW
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 25 Jan 2014, 23:55
Posts: 131
Reply with quote

_________________
"My name is Ozymandias, king of kings: Look on my works, ye Mighty, and despair!"


14 Nov 2016, 03:45
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


14 Nov 2016, 09:20
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote


15 Nov 2016, 22:04
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Image

Valkira (Sylvain Cordurié/Dražen Kovačević) - Дремеше цела година на полица, никако да дое на ред.. и ете се деси. Причата е тро конфузна, премногу ликови од нордиска митологија наеднаш, башка топономи и ред други пикантерии (фусноти миЉон) дополнително го отежнуваат читањето. Има од сесрце добредојдено разјаснување при крајот.. али, се е то небитно.. пошо е се склопено по мерка на цртачот кој растура на секоја табла без исклучок, а како шлаг на целото уживање е и галеријата на крај. Едино можда можеле поинтереснa корица да напрат.

-------------

Image

Rumble vol.1 What color of darkness (Arcudi/Harren) - Кога пар децении работиш во Мињолаверзумот очекувано е и (ко)авторскиот проект да е во таа насока. Стар бог доаѓа во денешнината да исправи криви дрини. Харен ми е меѓу омилените помлади цртачи, така да ми напраи ќеиф читањево. Евидентни се влијанија од Кирби, Мињола, Гај Дејвис... а сепак доволно личен и уникатен израз. Одлично лежерно палп стрипче за љубителите на спомнатиот -верзум и слични дејанија (Гун, Чу итн.).


17 Nov 2016, 21:08
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
ImageImage

The Strain #Vol.1 - #Vol.5 (оценa: За првите 4 Волумена: 9/10, за последниот (и следните што би требало да следат: 2/10)

Стрипот е супер.
Барем 4те волумени. Колку што гледам, и серијата дојде до иста точка (го изгледав само финалето, s03e10, и - иако различно дојдоа до тој „одлучујучи момент“) и тука сметам дека ако така завршеше, ќе беше супер крај.
Е сега, се појавува и продолжетокот на приказната (претпоставувам дека и серијата така ќе тера) и веќе има нови параметри, временски е поместена, учесниците се со други улоги и....не читам понатаму.
Генерално и не ме интересира. (можда ќе изгледам финалето од последната сезона на серијата и ќе го затворам циклусот. :) )

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Image

Depth.H #1-7 оцена 9/10 (уште трае...)

Комбинација од Амбис, Sunshine на Дени Бојл, и некое зрнце од Интерстелар.
Цртежот е напорен, ама приказната е супер.

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


17 Nov 2016, 21:52
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 18 Nov 2014, 01:07
Posts: 375
Reply with quote
@ fichot : Bez prethodno poznavanje na skandinavskite sagi Valkira e zbunuvacka, no kako sto i samiot napomna na krajot i za vreme na stripot ima dosta dobri objasnuvanja.

@ KRALe : Prvo gi citav knigite (digitalno trilogijata od Del Torro), pa stripovite trite knigi (tpb vol.1 - 6) a naporedno i serijata ja pratam. Ako bi rangiral ili preporacuval najmnogu mi se dopadna trilogijata (poobemna, pointeresna) pa stripovite na koi bi im dal vkupna ocena 8/10 pa tek na kraj sserijata (ne deka e losa de ama retko koga serija ili strip praven po prethodno dadena predloska roman ili kratki prikazni me ima poveke vooduseveno od samite knigi).
Za site zainteresirani The Strain prodolzuva so "nov" mini strip serijal ili podobro receno prequel na knigite The Origin of Mr. Quinlan so David Lapham i Edgar Salazar na celo (nadezno deka ke bidi interesno)

_________________
"You gonna do some prayin' for me, boy. And you better pray good."


18 Nov 2016, 23:37
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Image

Tokyo ghost (Remender/Murphy) vol.1 - Осм стрипче. Ак некој го сака да кажи.

---------------

- Солидно по изведба издание, ама можело и боље (нема ништо пропратни материјали, скици итн само кратка биографија позади и краток предговор напред). Интересни неколку причи сместени низ Европа (Венеција, Франција, Ирска, Енглеска..) за време на WW1. Едино последната ми беше така малку мех.. иначе топ.


03 Dec 2016, 08:53
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote


08 Dec 2016, 04:09
Profile WWW
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
666 Satan, manga za bitki pomegju lugje so natprirodni sposobnosti so pomos na oruzja, interesna manga ima interesni likovi, imase dobar kraj barem za mene, prikaznata e taa sto e, dobro protiv loso.mi se dopadna mangava.
Image


20 Dec 2016, 13:10
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
7 JIKANME NO ONPU, romanticarska manga za eden par i nivnite desavki, interesna manga ne e losa.
Image


20 Dec 2016, 13:28
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Божиќен Бетмен краток стрип. Добар.

http://www.dccomics.com/reader/#/comics/408601

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


29 Dec 2016, 20:33
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Goon Library Edition 2 (ги содржи трејдовите 4-6) - Гун разбија. Повеќе ме бендиса од кецот. Се надевам дека ќе го одржи нивото и понатаму.


02 Jan 2017, 15:04
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
The Making Of (Brecht Evens, 2012) - Просечен уметник зема учество на аматерска ликовна колонија во некоја белгиска паланка. Таму помеѓу учесниците аматери (кловн кој прави балун-енималс, лудак кој само црта спирали/полжавчиња и сл.) е доживеан како бог, иако и самиот е неталентиран. Тоа би било во кратки црти причата. Она што плени е импресивниот стил, кој вози од импресионизам до кубизам и даље (со сите -изми помеѓу), те повеќеслојни комплексни акварели кои се за восхит. Впечатлива уметничка графичка-новела. Обавезно си ги набавуем и другиве негови дела.

Image


05 Jan 2017, 01:45
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8775
Location: The Realm of Kapištec
::
Reply with quote
Black Road

Image

Ладно, сурово и полно христијански садизам. Брајан Вуд, јал не јал, се враќа на овие Northlanders мотиви. Мислев дека е целосна прича. За жал само прва книга било.The Walking Dead vol.27 - The Whisperer war

Image

Does anyone even care anymore? Мислам дека година и јаче, можда две, WD читам по инстинкт. Не знам ни еден од ликовите, нит ме интересираат. Главните едвај ми влечат внимание. Не веруам дека ќе читам понатаму. Сериозно неинвентивно и направено да пополни време.

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


07 Jan 2017, 14:51
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
7 NIN NO SHAKESPEARE, kako sto samiot naslov kazuva raniot zivot na wiliam shakespear, ima interesni likovi i interesna prikazna, malku e temna celata atmosfera a i nekoi likovi se prikazani vo negativen kontekst, ama definitivno mi se dopadna mangava.
Image


10 Jan 2017, 14:57
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8775
Location: The Realm of Kapištec
::
Reply with quote
The Goddamned vol.1 - Before the Flood

Image

Каин, првиот син живее веќе 1600 години и сака само едно - да умре. Светот во кој живее го заслужува истото. Ное мисли дека ќе го спаси...
Арон троа плиток, ама почеток е. Серијава е доволно брутална и доволно заглибена во рисјанска митологија што дури ми ветува дека ќе биде подобра понатаму.

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


15 Jan 2017, 13:55
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 4877 posts ]  Go to page Previous  1 ... 191, 192, 193, 194, 195, 196  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to: