[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Премиер Лига
It is currently 01 Oct 2023, 06:08Reply to topic  [ 109 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Премиер Лига 
Author Message
Ултимејт Резервист

Joined: 23 Mar 2011, 13:10
Posts: 622
Reply with quote
Малку статистика :twisted: : од 54 досудени пенали во кариерата, Веб дувнал 9 (17%) за Јунајтед. Од последните 5 гола на Јунајтед, 4 беа од пенал.


05 Feb 2012, 20:12
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Jul 2010, 09:08
Posts: 8298
Location: Skopje
Reply with quote
awwww, and my work here is done too :D tnx za vaci :lol:

_________________
The only thin line for a man to be on, is the one between motivation and inspiration.
Во сон се родив, во сон живеам, во сон ќе умрам.
Thieves get rich and saints get shot and God don't answer prayers a lot.


05 Feb 2012, 20:18
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 05 Jul 2010, 19:04
Posts: 3551
Location: Скопје
Reply with quote
Веб не судеше на претходниот меч.
И не е точна статистикава,зошто пред 3 минути завршив со читање на season by season статистика.
Еве интересен факт:Веб никогаш не дал црвен картон на играч од тимот против кој играл Јунајтед.

_________________
"There is a power beyond good and evil.The power to create,and the power to destroy!"-Dark Phoenix
The X-Men are dead.Long live the X-Men.
X-Men isn't a comic book. It's a drug.


05 Feb 2012, 20:20
Profile
Ултимејт Резервист

Joined: 23 Mar 2011, 13:10
Posts: 622
Reply with quote
^
"9 - Nine of the 54 Premier League penalties Howard Webb has awarded (17%) have been given to Man Utd. Decision."

Податокот е од страницата на BBC која го покрива преносот. Еве го и линкот:

http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/16895306


05 Feb 2012, 20:30
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 05 Jul 2010, 19:04
Posts: 3551
Location: Скопје
Reply with quote
Soccerbase.com иди referees season by season ;)
А не знам зошто се буниш кога ја има пеено You'll never walk alone ;)
ЕДИТ: 4 пенали за Јунајтед од 2005 па до пред утакмицава. Тешко дека ќе е тоа фаворизирање. Тоа се 6 и пол сезони. Ако не ме мрзи деновиве ќе добројам колку вкупно им има дадено во рок од колку сезони.

_________________
"There is a power beyond good and evil.The power to create,and the power to destroy!"-Dark Phoenix
The X-Men are dead.Long live the X-Men.
X-Men isn't a comic book. It's a drug.


05 Feb 2012, 20:32
Profile
Ултимејт Резервист

Joined: 23 Mar 2011, 13:10
Posts: 622
Reply with quote
Море боље да ни дувне некое пеналче поечко. Од пеењето негово аир нема :mrgreen:

Инаку, Рајан Бабел (додека сеуште беше наш играч) беше казнет, затоа што после утакмицата од Фа купот (против Јунајтед нормално) лани, која ја судеше Веб, го "облече" судијата во дрес на Јунајтед и ја постираше сликата на твитер. На таа утакмица Веб дувна пенал против нас и го истера Џерард. Толку од неговата наклонетост ;)


05 Feb 2012, 20:47
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 05 Jul 2010, 19:04
Posts: 3551
Location: Скопје
Reply with quote
ФА Куп не се рачуна у пресметки,иако чинам дека само таа на Јунајтед им ја има судено во поскоро време.
Знам за Бабел. Толку разбира тој. Ама муабетов е колку не е наклонет на Јунајтед. А да беше лош судија и да поклонуваше пенали,сигурно немаше да суди финале ЛШ и Светско,така? ;)
Исто,типично што одма Веб го зборат сите,кога човек само треба да ги погледне Mike Dean и Martin Atkinson и да му стане јасно кои се необјективните судии во Премиер Лига. :)

_________________
"There is a power beyond good and evil.The power to create,and the power to destroy!"-Dark Phoenix
The X-Men are dead.Long live the X-Men.
X-Men isn't a comic book. It's a drug.


05 Feb 2012, 21:16
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 05 Jul 2010, 19:04
Posts: 3551
Location: Скопје
Reply with quote
Karma's a bitch :D
GLORY GLORY!
П.С. Суарез да се пензионира уште сега. Да не се срамоти себе,клубот и играта.

_________________
"There is a power beyond good and evil.The power to create,and the power to destroy!"-Dark Phoenix
The X-Men are dead.Long live the X-Men.
X-Men isn't a comic book. It's a drug.


11 Feb 2012, 15:42
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
оу је, Анри во девеесдруга :D11 Feb 2012, 18:27
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 05 Jul 2010, 19:04
Posts: 3551
Location: Скопје
Reply with quote
Машала и за Њукасл и Челзи денес

_________________
"There is a power beyond good and evil.The power to create,and the power to destroy!"-Dark Phoenix
The X-Men are dead.Long live the X-Men.
X-Men isn't a comic book. It's a drug.


12 Feb 2012, 00:22
Profile
Манга Падаван
User avatar

Joined: 11 Mar 2009, 14:10
Posts: 1734
Location: Скопје
Reply with quote
Честито Феникс за победата!
Скроз заслужена! :)


Во врска со утакмицата, копил*то Суарез ме разочара максимално.
Зошто да не му пружи рака на Евра. Кај он е расистот, уште лут му е на Евра :lol:
Го поштував како играч, се до овој потег. Сега го множам со нула и за мене станува Дел Пиеро :D

_________________Живот... динамичен колоиден систем во кој реверзибилно со состојбата ти поминува во гел! :D


12 Feb 2012, 00:58
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 05 Jul 2010, 19:04
Posts: 3551
Location: Скопје
Reply with quote
Ретко кој фан на Ливерпул не го брани (секоја чест на исклучоците) :|
Демек Евра бил идиот што му пружил рака (lol,wut? :lol: ) а претходно заради него Суарез заработил бан и Суарез бил обесправениот и оштетениот тука и сосема во право што не се поздравил. Не знаев дали да плачам или да се смеам.
Евра испадна човек,а мило ми е што на крајот скокаше пред Суарез ко Јунајтед да освоиле лига. Ѕвер! :mrgreen:

_________________
"There is a power beyond good and evil.The power to create,and the power to destroy!"-Dark Phoenix
The X-Men are dead.Long live the X-Men.
X-Men isn't a comic book. It's a drug.


12 Feb 2012, 01:38
Profile
Манга Падаван
User avatar

Joined: 11 Mar 2009, 14:10
Posts: 1734
Location: Скопје
Reply with quote

_________________Живот... динамичен колоиден систем во кој реверзибилно со состојбата ти поминува во гел! :D


12 Feb 2012, 01:47
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 05 Jul 2010, 19:04
Posts: 3551
Location: Скопје
Reply with quote
Даглиш го брани. Па вика дека не видел. Па пак го брани. Па го оправдува.
А пред неколку дена рече дека Суарез ќе се поздрави. Срамота.

_________________
"There is a power beyond good and evil.The power to create,and the power to destroy!"-Dark Phoenix
The X-Men are dead.Long live the X-Men.
X-Men isn't a comic book. It's a drug.


12 Feb 2012, 02:20
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


12 Feb 2012, 05:04
Profile
Ултимејт Резервист

Joined: 23 Mar 2011, 13:10
Posts: 622
Reply with quote
Уффф, морав да почекам да слегнат емоциите, па да искоментирам :) Честитки за победата Феникс, заслужена беше (морам да признам со тешко срце ;) ). Ние ништо не одигравме вчера.

Се согласувам дека Суарез направи глупост вчера (во меѓувреме се извини за тоа). Малку ми е еднодимензионално што го величаш славењето и провоцирањето на Евра по мечот, потег кој можеше да доведе до понатамошна ескалација на ситуацијата и кој го осудија и Фергусон и Фердинанд. Двата геста се за осуда. Целата ситуација е несреќно менаџирана и (по мене) одговорноста за тоа лежи кај ФА (најголемите кривци), Ливерпул и Манчестер Јунајтед. Тоа што му го префрлаш на Далглиш не стои, он само си го бранеше играчот (респект за тоа). Можам да наведам многу примери каде што Фергусон го направил истото. Имам уште многу работи да кажам за големиот демагог и хипокрит Фергусон и неговите лекции по морал, ама ќе се воздржам, да не испадне sour grapes (и да не ги замарам луѓево :) ). Ќе го направиме муабетов, здравје, некогаш во Штрк.

Уште еднаш, честитки за победата.


12 Feb 2012, 23:48
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 05 Jul 2010, 19:04
Posts: 3551
Location: Скопје
Reply with quote
Прво,фала. :)
Друго,извинувањето е мачкање очи и обид да слегне прашината дур не е на ептен големо. Да беше искрено,Суарез ќе му се извинеше на Евра лично.
Трето,Евра излезе поголем човек од Суарез вчера,а за неговиот идиотизам му врати со тоа што славеше повеќе неголи потребно,но можам да го разберам,а верувам можеш и ти. (Невил пример има славено пред фановите на Ливерпул на подрастичен начин) Исто,мислиш ли да беше нерешено,Суарез ќе се воздржеше од такви провокации? Он на двапати прв испровоцира,правдата резултатски беше задоволена,а Евра славеше поради тоа.
Четврто,Фергусон никогаш не бранел расисти. За разлика од Даглиш. Комедии е човекот. Пред мечот рече дека се е средено,дека Суарез ќе се поздрави и дека проблемот е решен. После инцидентот го бранеше,па потоа збореше дека не ни видел,па пак го бранеше и тропаше зелени,за на крај Суарез да се 'извини'. Многу контрадикторности,нели? ;) Да беа обратни улогите,Фергусон да му беше менаџер на Суарез,верувај дека овој и те како ќе се поздравеше. Мислам дека и Ферги бил одлучувачки фактор на одлуката на Евра да се поздрави(иако сакам да верувам дека тој самиот решил така).
Да не заборавиме и дека Даглиш ги натера соиграчите на Суарез да носат маици со негов лик. Едно е да браниш играч од оправдани причини,друго е да браниш расист.
Петто,верувам дека си слушнал за Равел Морисон,проблематичен играч,кој е осудуван и има одено во затвор заради насилство (и некои негови Твитови отркиваат расизам и хомофобија). Иако се зборува дека е најголемиот талент од академијата на Јунајтед по Пол Сколс,пред некоја недела си ги спакува куферите,факт што верувам ќе те убеди дека Ферги не поднесува таков вид на однесување.
Ајде доста е и од мене. Note дека има едно неделна пауза во ПЛ заради ЛШ и купови. Се читаме после тоа. ;)

_________________
"There is a power beyond good and evil.The power to create,and the power to destroy!"-Dark Phoenix
The X-Men are dead.Long live the X-Men.
X-Men isn't a comic book. It's a drug.


13 Feb 2012, 01:48
Profile
Манга Падаван
User avatar

Joined: 11 Mar 2009, 14:10
Posts: 1734
Location: Скопје
Reply with quote

_________________Живот... динамичен колоиден систем во кој реверзибилно со состојбата ти поминува во гел! :D


13 Feb 2012, 02:09
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 05 Jul 2010, 19:04
Posts: 3551
Location: Скопје
Reply with quote
Martin Atkinson has officiated 17 Chelsea games. Chelsea have a record of W 15, D 2, L 0.
#justsaying ;)

_________________
"There is a power beyond good and evil.The power to create,and the power to destroy!"-Dark Phoenix
The X-Men are dead.Long live the X-Men.
X-Men isn't a comic book. It's a drug.


14 Feb 2012, 17:54
Profile
Ултимејт Резервист

Joined: 23 Mar 2011, 13:10
Posts: 622
Reply with quote
А убаво си мислев да се држам подалеку од спортскиот дел на форумов :) Извини Феникс, ама морам да ти одговорам на постот од пред некоја вечер. Предупредување, следува мамутски пост :)
Последиците од целава афера, преку која ФА на лицемерен начин сака да си го обели образот, ќе бидат катастрофални за Суарез. Тој засекогаш ќе биде обележан како расист (еве и ти неколку пати во твојот пост, а и Мики, веќе го нарековте така) и секаде каде што ќе настапува во иднина ќе биде предмет на малтретирање на противничките навивачи. Во саботата пред мечот во Манчестер, полицијата заплени илјадници фанзини на навивачи на Јунајтед, во кои беше вметната маска на Кју Клукс Клан со слоганот "Суарез е невин" (и уште организаторот на оваа "чесна" навивачка акција протестира, бидејќи се работело за дело со сатирична содржина. Наводно му била повредена слободата на говор ???). Исто така пред утакмицата бил уапсен човек кој продал на стотици маици со слична содржина. Со таков одбор за дочек, од сега па понатаму, Суарез ќе мора да се соочи секаде каде што ќе се појави. Дали е Суарез расист? Дури и "доброто момче" Евра (на него и неговиот кредибилитет ќе се осврнам подоцна), во писмената изјава пред комисијата, која го истражуваше случајот, рече дека не мисли дека Суарез е расист. Исто така и самиот панел, кој му ја одреди казната во самиот увод на пресудата, изјави дека Суарез не е расист. Суарез потекнува од мешана фамилија, дедо му бил црнец. Од 2010 учествува во добротворен проект, кој преку спортот сака да ја потикне солидарноста помеѓу луѓето од различно потекло, со посебен нагласок на тоа дека бојата на кожата не е важна. Да не зборам за тоа дека до сега има играно покрај безброј играчи од различна расна припадност и во репрезентацијата и во клубовите во кои настапувал и никогаш немало никаков проблем. Да се вратиме на инцидентот. Самиот Евра изјавил дека откако бил фаулиран од страна на Суарез, во шеснаесетникот на Јунајтед неколку минути претходно, тој му пристапил на Суарез со зборовите "concha de tu hermana", што преведено од шпански (нека ме исправи некој ако грешам) отприлика би значело "на сестра ти п.....а". Самиот Евра изјавил, дека конверзацијата се одвивала на шпански, кој не му е баш fluent. И самиот Евра изјавува дека во моментот кога Суарез го навредил, погрешно го протолкувал зборот "negro", со зборот "nigger", кој на англиски има многу потешко значење. Суарез (за разлика од Евра) изјавил дека еднаш му се обратил со зборовите "Por que, negro", откако овој претходно му рекол нешто во стилот "don't touch me South American". За воља на вистината Евра тврди, дека Суарез повеќе пати го употребил зборот "negro", меѓутоа тоа е неговиот збор, против зборот на Суарез. Да не признаеше Суарез дека и тој еден пат го употребил зборот negro, тешко дека ќе можеа да го казнат (слично како во случајот кога Јан Рајт во деведесетите го обвини голманот на Јунајтед Шмајхел за расистички навреди, меѓутоа после долг и сложен процес не можеше да се донесе никаква пресуда, бидејќи во прашање беше зборот на едниот, против зборот на другиот). Ова и не е толку битно. Битно е тоа што комисијата врз основа на нивните сведочења, заклучила дека Евра е reliable сведок, а Суарез не е ??? Значи врз основа на мислењето на (мислам дека беа) 3 луѓе во комисијата, кои заклучиле дека Суарез не е веродостоен сведок, тој е осуден и жигосан како расист за цел живот. Ќе се осврнам малку и на зборот negro. Како што веќе реков, овој збор во мешана мултиетничка и расна средина, каква што е Јужна Америка, има сосема друго значење од неговата англиска верзија, каде употребата на овој збор има исклучително навредлив карактер. Во Уругвај, од каде што доаѓа Суарез, овој збор се употребува без некаква навредлива нота и кога и се обраќате на некоја особа со црна боја на кожата, но и кога и се обраќате на особа со црна коса. Сега малку ќе банализирам, ама на крај испаѓа дека 1/4 црнец е казнет и доживотно обележан, затоа што претходно испровоциран, во жарот на борбата за време на утакмицата, му рекол негро на друг црнец. Никој не вели дека Суарез е ангел или цвеќе за мирисање. Сосем спротивно, се работи за вжештена глава, јужноамерикански темперамент, кој во зависност од навивачката припадност или го обожувате или не можете да го смислите. И неговите манири, па ако сакате и неговото чувство за ферплеј се дискутабилни. Ама дали тоа ви дава за право, со таква невидена леснотија, да го прогласите за расист? Што се однесува до ракувањето, уште еднаш ќе повторам дека Суарез направи голема глупост (најмногу си наштети на себе, а и на клубот). Меѓутоа еве некои прашања и факти, кои наведуваат на размислување:
- Зошто ФА не беше доследна да го применува правилово на сите натпревари? На натпреварот помеѓу Квинс Парк Ренџерс и Челзи, знаејќи дека Антон Фердинанд нема да се ракува со Тери (се работи за сличен случај, за вреѓање на расна основа), ФА ја откажа оваа процедура.
- Зошто да му се наметне на еден играч обврската да се поздрави, ако тој не сака да го направи тоа и ако можеби чувствува дека му е нанесена неправда. Не ли е тоа помалку лицемерно? Да се прави дека е се ок, а не може да го поднесе типот. Дали Суарез и Евра ќе станеа пријатели ако се ракуваа во саботата? Дали Зидан и Матераци, на пример, ќе се ракуваа, доколку евентуално се сретнеа на некој меч по финалето на СП 2006?
- И зошто сега се крева толкава прашина околу целава работа? Ова не е ни прв, а сигурно нема да биде ни последен пат, да се случува вакво нешто. Бриџ одби да му ја пружи раката на Тери откако се дозна дека овој му ја работел девојката, а во прилог е и мало потсетување на тоа како Кин, Сколс и пола тим на Јунајтед "спортски" ја изескивираа раката на Виеира http://www.youtube.com/watch?v=GwcpFXOsrY8 Не ми текнува дека Фергусон реагираше како вo саботата ;) На крајот се поставува прашањето, не ќе ли беше подобро ФА да посвети малку повеќе внимание на едукацијата на овие играчи, кои доаѓаат од сите краишта на светот, пред да почне да изрекува вакви драконски казни, кои можат да ја обележат кариерата (можеби и животот) на еден човек? Што се однесува до Далглиш, го респектирам фактот, што во вакво (не)време на лов на вештерки, го бранеше својот играч (иако на многу несмасен и незграпен начин) до крај, иако ќе му беше многу полесно да си ги измие рацете и да се дистанцира од него. Инаку, пак ќе повторам, мислам дека Ливерпул многу несреќно го изменаџира целиов случај (гестот со маиците, признавам, беше дибидус глупо и несреќно решение). Од друга страна во целава работа посебно ми смета подмолната тактика на Фергусон. Уште пред утакмицата, во типично негов стил, даваше потпалувачки изјави околу случајот. Вејн Руни после утакмицата Ливерпул-Тотенхем, која се одигра неколку дена пред утакмицата Јунајтед-Ливерпул, на твитер објави дека Суарез на таа утакмица требало да добие црвен картон (мислам Руни од сите луѓе нашол да коментира), за да после утакмицата кога штетата веќе беше направена, дава пацифистички изјави. Фергусон после утакмицата си ја даде слободата да искоментира дека Ливерпул би требало да го продаде Суарез и дека Ливерпул не би требало да му дозволи на Суарез повторно да заигра за нив. Кој му го дава правото да коментира за други клубови и играчи? Ти велиш дека Фергусон е многу принципиелен и не толерира недисциплина, дури ако тоа оди и на штета на Јунајтед. Дали тоа се однесува и на:
- Ерик Кантона кој со кунг фу удар нападна навивач во публиката http://www.youtube.com/watch?v=HC7LTZcNCI0
- Рој Кин, кој со сличен старт му ја запечати кариерата на Халанд. Кин подоцна призна дека тоа го направил намерно, поради нивната меѓусебна кавга од пред неколку години http://www.youtube.com/watch?v=p_st29mlQwU
- Рио Фердинад кој во 2003 "случајно" го пропушти тестoт за дроги. Изговорот беше дека заборавил на него, бидејќи бил преокупиран со селидба и наместо на тестирање отишол на шопинг :D Ти оставам да процениш, дали нивниот грев бил поголем или помал од оној на Суарез. Во секој случај, никој не му сугерираше на Фергусон тогаш, дека мора да ги продаде овие играчи или дека не треба повеќе да им дозволи да настапуваат за Јунајтед. Како што знаеме, сите си направија фини кариери со клубот. И за крај, збор-два за Mr. reliable Евра. Во 2008 при загревањето пред утакмицата со Челзи физички нападна член на персоналот на Челзи, удирајќи го со тупаници во главата. За тоа доби забрана за играње на 4 утакмици. Наводно бил навредуван на расна основа. За време на СП 2010 физички го нападна кондициониот тренер на француската репрезентација. По фијаското во Јужна Африка беше казнет со 5 натпревари неиграње од француската фудбалска федерација, а легендата на францускиот фудбал Турам тогаш рече дека на Евра би требало засекогаш да му се забрани да игра за репрезентацијата. А еве и едно клипче, од 2004, во кое Евра, кој во тоа време играше за Монако, во хотелска соба, го части црномурестиот напаѓач на Челзи (противникот во полуфиналето на ЛШ таа година) Хазелбанк со изразот..., хммммм, ќе чуете :) http://www.youtube.com/watch?v=TECJyoxteMs Ете, толку би имал да кажам. Се извинувам ако затупев. Се извинувам ако сум повредил нечии чувства, најискрено немав таква намера (Феникс, no hard feelings,само го изнесов својот став, поштуем со која страст си го браниш клубот). До даска ме испровоцира затскривањето на сопствениот валкан веш на големите(читај ФА), врз туѓ грб, преку манипулација со медиумите.


15 Feb 2012, 13:20
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 05 Jul 2010, 19:04
Posts: 3551
Location: Скопје
Reply with quote

_________________
"There is a power beyond good and evil.The power to create,and the power to destroy!"-Dark Phoenix
The X-Men are dead.Long live the X-Men.
X-Men isn't a comic book. It's a drug.


15 Feb 2012, 17:46
Profile
Ултимејт Резервист

Joined: 23 Mar 2011, 13:10
Posts: 622
Reply with quote
Ок, очигледно не можеме да се разбереме :( Btw, имаш погрешна информација за Руни, иако тоа воопшто не ми беше поентата за тој случај http://www.youtube.com/watch?v=OCHL3nimsmw


17 Feb 2012, 01:18
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 05 Jul 2010, 19:04
Posts: 3551
Location: Скопје
Reply with quote

_________________
"There is a power beyond good and evil.The power to create,and the power to destroy!"-Dark Phoenix
The X-Men are dead.Long live the X-Men.
X-Men isn't a comic book. It's a drug.


17 Feb 2012, 01:25
Profile
Ултимејт Резервист

Joined: 23 Mar 2011, 13:10
Posts: 622
Reply with quote
Ете сега, сите среќни да се радуваме заедно што Вејн Руни успеал да остане без црвен картон во една полусезона, во едно натпреварување и тоа гордо го објавил на твитер :twisted: И заради тоа му се може, во предвечерието на меч од висок ризик, да подгрева атмосфера, барајќи преку твитер црвен картон за колега, на утакмица која воопшто не го засега Јунајтед ;)
Ќе мораме да си најдеме интермедијатор за споров :D
P.S. Претпоставувам дека одговорот ќе биде дека Суарез сам го заслужил ова, бидејќи е расист :mrgreen:
P.P.S. Не замерувај сега одма, се зезам, ме фркна нешто на шала во овие доцни саати :)


17 Feb 2012, 02:03
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 05 Jul 2010, 19:04
Posts: 3551
Location: Скопје
Reply with quote
Мислам дека нема ни во Купови,ни во ЛШ црвен! :twisted:

_________________
"There is a power beyond good and evil.The power to create,and the power to destroy!"-Dark Phoenix
The X-Men are dead.Long live the X-Men.
X-Men isn't a comic book. It's a drug.


18 Feb 2012, 00:16
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 109 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron