[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Што слушате во моментов?
It is currently 29 Feb 2024, 19:36Reply to topic  [ 1696 posts ]  Go to page Previous  1 ... 64, 65, 66, 67, 68
Што слушате во моментов? 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
Riverside - 2015.Love, Fear & The Time Machine

Од сите одлични албуми кои излегоа годинава, на овој мислам најмногу му се израдував. Ем затоа што не го очекував, ем затоа што ги обожавам дечкиве. Мајстори се да им направат мерак на луѓе што сакаат жестока музика без притоа воопшто да бидат жестоки - немаат ни дисторзија, ни рифови, ни гласен вокал, поспоро темпо тераат, а те тераат да нишаш глава и да ги слушаш на рипит. А за тие што не сакаат жестоко, уште подобро легнуваат. Од фанови на Pink Floyd и Yes до фанови на Queens of the Stone Age и My Bloody Valentine, и се’ измеѓу, препорака.ПС. Новиот албум на Coheed & Cambria исто така фантастичен. The Audience е ѕвер од песна.

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


21 Oct 2015, 00:07
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Ќе им посветам внимание на Riverside, не знам како ми промакнале досега, никаде не сум ги начекал, ни во препораки, ни во рок вести.. фала!


22 Oct 2015, 15:10
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
Е да, надвор од прог-рок и прог-метал кругови многу не се спомнуваат, а и таму ни приближно колку што заслужуваат, за што ми е криво, затоа и во таа насока постот погоре. Покрај новиов, не го пропуштај претходниот албум, од 2013-та, мислам дека е нивниот најдобар досега.

EDIT: На истава тема - поспоро темпо, а богат звук - мајстор е Steven Wilson, и соло и како дел од Porcupine Tree и Blackfield. Препорака и за нив.

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


22 Oct 2015, 20:48
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
The Seatbelts - Cowboy Bebop OST (1998)

Ми го препорачаа саундтраков, односно групава, и морам да признам, иако нити го имам гледано анимево, нити планирав да го гледам пред ова, музикава е ѕвер. Тоа фршти џез, фршти рок, фршти фанк, фршти ска, фршти блуз, фршти све. Душа да ти се разигра.ПС. А и анимево да не ти било лошо. Firefly пред Firefly.

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


30 Oct 2015, 18:37
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 29 Mar 2013, 03:08
Posts: 373
Location: Кичево
Reply with quote


28 Nov 2015, 00:50
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 18 Nov 2014, 01:07
Posts: 375
Reply with quote
Ajde i tuka da se smesam :mrgreen:Momentalno tera ova na repeat.

_________________
"You gonna do some prayin' for me, boy. And you better pray good."


29 Nov 2015, 23:38
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote


Прв сингл од новиот албум. Да пукнеш од мерак, да се прибереш, и да пукнеш пак :D

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


04 Dec 2015, 17:39
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 18 Nov 2014, 01:07
Posts: 375
Reply with quote
Normalno na repeat. :D


_________________
"You gonna do some prayin' for me, boy. And you better pray good."


11 Dec 2015, 01:52
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Некојаси тибетанска мантра.
Ужасно релаксира за во позадина, особено при читање (Читање Што? Стрипови, нормално...)


_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


16 Dec 2015, 21:41
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 18 Dec 2010, 18:33
Posts: 208
Location: Skopje
Reply with quote
.............
Албумов е гром.. поголем хајп за албумов отколку за Star Wars..


19 Dec 2015, 16:29
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
Моторхед на shuffle, во чест на Богот Леми.

Image

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


30 Dec 2015, 00:35
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Black & Vice Social Club – „Until The Road Is A Dead End“ http://www.thereborn.co/black-and-vice-social-club/

Модерен алтернативен рок со амерички шмек, Скопје продакшн.


03 Jan 2016, 01:34
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote


Уште недела дена додека да излезе новиот албум. Уф, одвај чекам.

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


21 Jan 2016, 21:45
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
Dream Theater - The Astonishing (2016)

Ау ау ау. Немам зборови. Epic во секоја смисла на зборот.

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


28 Jan 2016, 21:48
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
The Heavy - 2016.Hurt & The Merciless (и останата дискографија)

Секогаш кога ќе слушнем голема дувачка секција во склоп на некој друг правец, абе срце ми се смее. А овде правци еден куп - фанк, рок, соул, блуз, џез - ко дечкиве 100 години да живееле во Њу Орлеанс (а Британци се). Не можем да им се изнаслушам деновиве. Да ми биде уште покриво, сум ги “открил“ пред 3-4 години, ама поради некоја причина не сум ги додал во плејлиста и седеле неслушани на хард диск се’ додека не ги видов сега брзо кај Тревор Ноа како го промовираат најновиот албум, па уште и се чудев од кај ми е познато името... Ај не си мавни сам на себе фејспалм :mrgreen:

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


10 May 2016, 20:01
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote


Инспирирано од блесаво видео, иначе второ од ваков вид, првото е со Hello Kitty бубањ :D

ПС. И останатите зезалици на Loudwire ко ова погоре се вредни за ѕиркање, на пример Zakk Wylde како (оригинал!) ја NIB од Black Sabbath на Hello Kitty гитарче :) (комбинацијава, иначе, ептен ме асоцира на Мичо, не само ради брадата)

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


09 Oct 2016, 14:04
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Новите албуми на Хроматик Поинт - Изгрев и Визија - Гласно ми се цут. Кај Хроматик се слуша созревањето на бендот, трет албум им е ова, фантастичен инструментализам, го слушам влијанието на Леб и Сол во тоа како ги користат фолк мотивите - ако продолжат дечкиве со ова темпо, ќе бидат наши одлични музички амбасадори. Визија па се инспирирани од своите македонски идоли како Архангел (на басистката татко и е оригиналниот басист на Архангел, Перо Јанков, на гитаристов Марко татко му е Панта Џамбазовски, прв тапанар на Мизар), но се слуша влијание и од светските рок бендови од 90тите. Убав рок албум од 20 годишни деца кои можеби се иднината на рокенролот овде, времето ќе покаже:

09 Jan 2017, 17:52
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
Royal Blood - 2017.How Did We Get So Dark?Втор албум од дечкиве, тазе излезен, одличен. На ниво на првиот, што само по себе е достигнување :D

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


15 Jun 2017, 16:51
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
Во чест на новата епизода на GoT, си ја прекрстив песнава во "Змајчики" :DИнспирација - првиот стих. Пламене зоре буде ме из сна... :mrgreen:

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


08 Aug 2017, 00:40
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 29 Mar 2013, 03:08
Posts: 373
Location: Кичево
Reply with quote
Nova pesna na Vlatko Lozanoski, za koja videoto go pravev jas. Se nadevam ke ve bendisa.12 Feb 2018, 12:33
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 29 Mar 2013, 03:08
Posts: 373
Location: Кичево
Reply with quote


Nov video spot :D


02 Apr 2018, 20:26
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 1696 posts ]  Go to page Previous  1 ... 64, 65, 66, 67, 68

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to: