[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Available/Coming soon on Amazon/Book Depository
It is currently 30 Sep 2023, 04:54Reply to topic  [ 108 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Available/Coming soon on Amazon/Book Depository 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


16 Jan 2012, 18:27
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 15 Jan 2011, 08:16
Posts: 197
Location: наваму-натаму
Reply with quote
Можеби не е најсоодветното место за прашањево, ама може ли некој да ми каже какво ви е искуството со нарачување од amazon.com, amazon.co.uk, или било која друга амазон филијала.

1. Дали све стига? Порано имам нарачувано книги и некои си ги задржуваа во пошта :)
2. Дали се плаќа царина? Ако да, имаат ли некоја тарифа, или онака од око?

Фала.


16 Jan 2012, 21:39
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Jul 2010, 09:08
Posts: 8298
Location: Skopje
Reply with quote
znam deka ke odgovorat podetalno ali eve eden quick answer od mene za niv.....site se EPTEN zadovolni...osven malo svitkuvanje na stripot sto laf ima kazano drugoto idelo ko podmackano ;) i brzo :)

_________________
The only thin line for a man to be on, is the one between motivation and inspiration.
Во сон се родив, во сон живеам, во сон ќе умрам.
Thieves get rich and saints get shot and God don't answer prayers a lot.


16 Jan 2012, 21:44
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Se stiga.
Barem mene dosega me nemat zaebano.
Mislam deka se plakja nesto carina ako narachash nad 50 evra roba,ama to zavisi od to kolku pari mu trebat na cariniko.
Zato jas naracvam vo posledno preku bookdepository.co.uk posto sekoha naracka t.e kniga ja pushtat posebno(deset knigi-deset pratki)

_________________
ејм фор д бушес!


16 Jan 2012, 22:12
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Царина на книги не иде. Ама се случува од време на време да ги отворат таму пратките (ова незнам дали чисто рутински им е, или од љубопитност :D) и после тоа се плаќат манипулативни трошоци (шо се измачиле да го отворат, па после да го залепат пак пакетот :evil: ) од ~235мкд. Можно е за поголема/поскапа пратка да се плати и лежарина (ова само еднаш ми се има случено, кога имав нарачка од ~100еур, беше ~300мкд). То е моето искуство. Иначе, да, се стига секогаш, најчесто и пред рокот кој што ќе го даде амазон.


16 Jan 2012, 22:26
Profile WWW
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 15 Jan 2011, 08:16
Posts: 197
Location: наваму-натаму
Reply with quote


16 Jan 2012, 22:45
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote
Веќе некои од работите ти ги одговорија, ама ме мрзи да го edit-увам постов... ;)

1. Искуството мое со Amazon.com:
- нарачувам често веќе година и половина,
- стигаат секогаш, за 4-7 недели,
- пратките ги штимам да се до 5000 ден. и немало царини, а само еднаш надминав 100 евра и нашиве ми наплатија околу 500 ден. плус (значи сепак има некоја сума над која наплаќаат царина, ама никој не ја знае точно, а моето искуство вели дека не е под 5000 ден.),
- ако им текне да го отворат пакетот, тогаш наплаќаат 235 ден. за манипулативен трошок (читај за прелепување),
- пакетите ги отвараат кога се поголеми по димензија, потешки (над 2 кг мислам) или едноставно ако така сакаат.

2. Искуството мое со The Book Depository/The Book Depository UK:
- нарачувам од август,
- секогаш стигаат, за 2-3 недели,
- колку стрипа и да нарачаш со една нарачка, ти ги праќаат посебно и никогаш не ми се сличило пликот да биде отворен или да ми наплатат нешто плус.

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


16 Jan 2012, 23:04
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 15 Jan 2011, 08:16
Posts: 197
Location: наваму-натаму
Reply with quote
OK. Благодарам на брзиот одговор од сите.
Нарачано од bookdepository.co.uk, а да стигне на работа :)


17 Jan 2012, 00:44
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote
Еве едно истражување...

Сакам да го нарачам The Complete Flash Gordon Library, Vol. 1: On the Planet Mongo. Од каде е најповолно? Во игра се:

Amazon - http://www.amazon.com/Flash-Gordon-Comp ... XOWHJYKXYE

The Book Depository - http://www.bookdepository.com/Complete- ... 0857681546

The Book Depository UK - http://www.bookdepository.co.uk/Complet ... 0857681546

1. На Amazon цената му е $23.95. Нарачката ќе чини $23.95 + $3.99 + $3.99 = $31.93 x 48.0841 ден. = 1535 ден. Ќе стигне за 4-7 недели (моето искуство вели така).

2. На The Book Depository може да го платите во евра или во долари...

а) во евра - цената му е €20.81 x 61.4995 ден. = 1280 ден. Ќе стигне за 2-3 недели (ако стигаат исто како и од The Book Depository UK).

б) во долари - цената му е $29.96 x 48.0841 ден. = 1440 ден. Ќе стигне за 2-3 недели (ако стигаат исто како и од The Book Depository UK).

3. На The Book Depository UK исто може да го платите во евра или во долари...

а) во евра - цената му е €26.99 x 61.4995 ден. = 1660 ден. Ќе стигне за 2-3 недели (моето искуство вели така).

б) во долари - цената му е $34.41 x 48.0841 ден. = 1655 ден. (моето искуство бла-бла-бла... :)).

Значи купување од The Book Depository (не UK), во евра, e најповолна варијанта. Проверив 10-тина стрипови и резултатот секогаш беше ист. Разликата во цената е некогаш поголема, некогаш помала, но секогаш во корист на тој сајт. Исклучок се огромните омнибуси и слични лукзузни HC изданија, тука Amazon е сеуште најефтин, но и кај нив треба да се проверат сите варијатни, никогаш не се знае. И воопшто, пред нарачка на било каков стрип од овие сервиси, проверете ги сите опции, но шампионот за овој период е http://www.bookdepository.com. 8-)

/Благодарност до Ваци, чие откритие ова всушност е... :)

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


Last edited by Laf on 18 Jan 2012, 19:25, edited 2 times in total.18 Jan 2012, 18:50
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Fala Laf druzhe za istrazhuvanjava.....planirav da kalkuliram i jas odamna,ama nikogash ne sum sednal coecki.
Jep....bookdepository works for me....bashka mot da se nat knigi sho vo globala se retki....
Thx agejn.

_________________
ејм фор д бушес!


18 Jan 2012, 19:06
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај

Joined: 02 Mar 2009, 01:59
Posts: 452
Reply with quote
Одлично ова Лаф!


18 Jan 2012, 22:52
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 22:17
Posts: 1134
Reply with quote
Алал вера на Лаф, шо ми даде идеја да го проверам bookdepository за нарачка на книги кои ги нема кај нас (како, на пример, Lonely Planet за одредени земји).


18 Jan 2012, 23:08
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Браво за Ваци за откритиево! А и за тебе за анализава.

Проверено и испаѓа арно. Дури и за хардковери некои, а за омнибуси скоро исто, ама пак поефтино.


20 Jan 2012, 02:49
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 05 Jul 2010, 19:04
Posts: 3551
Location: Скопје
Reply with quote
:o
Алал вера Лаф за ова истражување...Браво!
И браво за Ваци што открил :)

_________________
"There is a power beyond good and evil.The power to create,and the power to destroy!"-Dark Phoenix
The X-Men are dead.Long live the X-Men.
X-Men isn't a comic book. It's a drug.


20 Jan 2012, 03:28
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Оууууу јеа. Image
Ова ми се свиџат. Солено додуше, ама здравје.

А ова? Image
Дееееем. Јако. 1536 страни Чврс, шо јунак треба да си ова в раце да о земиш... :twisted:

Доста омнибусои глеам се планират.. машала.. ни ибаа векот.


01 Feb 2012, 04:30
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 05 Jul 2010, 19:04
Posts: 3551
Location: Скопје
Reply with quote
Скапичок New,да,ама вреди да се инвестира у тоа чудо :D

_________________
"There is a power beyond good and evil.The power to create,and the power to destroy!"-Dark Phoenix
The X-Men are dead.Long live the X-Men.
X-Men isn't a comic book. It's a drug.


01 Feb 2012, 12:54
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


18 Feb 2012, 01:15
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


18 Feb 2012, 01:32
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Пишав ова и во колекција ама еве и овде.

Месецов на америчкио бук... има попусти од 10% ама мора некој да ви испрати код. Така да, кој сака мож да ми прати име презиме шо го користи таму и е-маил или па може на паркаблогс да остаите кај него коментар па он да ви прати код.


18 Feb 2012, 18:59
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


Last edited by Laf on 19 Dec 2013, 23:40, edited 2 times in total.18 Feb 2012, 20:24
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
^^ Да, тоа е тоа. Не е лошо, 10 10 кој ти ги дава, ама па ги кренаа цените па мислам дека и нема баш некој ќар, исто ко претходно ќе излезе. :evil:


19 Feb 2012, 10:41
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote
^ Да... :evil:

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


19 Feb 2012, 12:28
Profile
Ултимејт Резервист

Joined: 23 Mar 2011, 13:10
Posts: 622
Reply with quote
Баш ме изиритираа Бук Депозитори со кревањево на цениве :x Кога ќе ми текне, како се фалеа дека поклонуваат 10% пред десетина дена, мука ме фаќа. Гледам на виш листава се е покачено од 2 евра па нагоре. Муфљуска работа. Можеби е добро да им се напише мејл. Не дека нешто ќе смени, ама чисто да си знаат. И на stripovi.com се изорганизирале и им пишале http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOP ... ichpage=30
Лафче? Ти си ни некако ин чарџ за надворешни работи :mrgreen:


19 Feb 2012, 23:30
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote
^ Не знам што им текна ова, во секој случај незгодно, но не и катастрофално, барем не за изданијата кои се на мојата Wishlist (не знам како е ситуацијата со полуксузни/поголеми изданија, немам такви во план). Како и да е, сомнителен е потегот бидејќи се поклопи со попустот за Валентиново, но од друга пак страна цените на BD беа пониски од BD UK, а со ова само се изедначија. Значи цените на BD UK не се променети - сега дури имам на листата на BD UK изданија кои се за 0.5 евра поефтини од BD. :). Писма нема што да пишуваме, а ќе видиме што ќе му одговорат на батето од Stripzona.

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


Last edited by Laf on 20 Feb 2012, 02:49, edited 1 time in total.20 Feb 2012, 02:39
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote
Утре планирам нова нарачка (Batman: Gates of Gotham TPB и Severed HC) и еве ги опциите...

1. Од Book Depository: €27.32 / $35.98

2. Од Book Depository UK: €26.80 / $35.28

3. Од Amazon: $41.15

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


20 Feb 2012, 02:48
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 108 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron