[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Арбајт, нацисти и стрипови
It is currently 30 Sep 2023, 02:53Reply to topic  [ 19 posts ] 
Арбајт, нацисти и стрипови 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Jul 2010, 09:08
Posts: 8298
Location: Skopje
Reply with quote
го кажав уводот на приказнава. А надежно ќе биде уште подобра. Овде (Германија) стрипот е тоа што треба да биде - Уметност. Да не тупам премногу, сликите ќе доловат се што треба.

------------------------------------------------------------------
Прво, неколку од стрипарницата.

Image

Image

Image

Image


Преубава е. Можеш да најдеш се и сешто. И можеби уште поважно - од било која година. Персоналот се хц гикери и кога им влегов со фраза "не дошол некој погик од мене овде", одговорија "Yeah, we heard that a million times already. Welcome" :)

Продолжуваме со главната атракција - Изложбата за everybody's favorite boyscout - Supes. Кога правев муабет со сопругата од газдата, ми кажа дека е одобрена од фамилиите на Шустер и Сигел и ако добро ја сфатив, ќерката од Шустер дури и ја посетила стрипарницата "some time ago".

Image

Image


Главните фаци на настанот. Фигурите се huuge. Се изгубив помеѓу двајцата :)

Остали фотки од фигурици, галеријата и секако - целиот простор под галеријата е приватната колекција од газдата, која што надежно нареден пат ќе добијам тура за да ја сликам. Уживајте.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Прв selfie у живот со Ди Амејзинг Спајди. Исцрпен до даска, а исто толку и узбуџен, за малку сол ќе го сторев. Добро е што не приметија :)

Image

Image

First edition стрипчиња и само мал дел од целосната колекција.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

------------------------------------------------------------------------------

После саат и пол уживање во убавинава, дојде газдата по подредувањето на новитетите во колекцијата. Типчето е колекционер више 40 години и според него "I don't sell comics, I buy them. It's easier that way". Едноставно неќе да се одели од ниеден стрип што го купил. Затоа и веќе не ја поседува стрипарницата туку само просторот, а првата љубов е сеуште позади истата. Му кажував што и како се дешава овде, а најискрено, од него како одговор на тоа видов само чудење и разочараност. Кога сменив малку накај посветлите точки како Здружението, изложбите и Бункер видов искрена радост и одобрување од човекот. Според него "nation is not a nation without comic books". Малку чуден клише одговор ми даде кога го прашав за омилен писател и цртач - Стен Д Мен Ли и Џек Д Кинг Кирби, али нека му пројде. :) На идење после неколкуте купени ствари добив и 2 поклона што се first issue, но тоа малку подоле (слободно кажете цени :D )
Вчера за прв пат во мој живот - се изгубив. Во простор, а и во време. Има толку многу стрипови што сакам да ги имам, па на списоци се па на бутур, али вчера појма немав каде попрво. Околу времето - другаров отишол да јаде, го шетнал поголемиот дел од Јужен Келн и се врати, јас уште бев внатре. И после и ме чекаше уште пола саат нормално :).

-------------------------------------------------------------------------------

Ова се досега купените ствари (+ поклоните), а надежно ќе има уште многу да не можам да се донесам до Мк. :)


Image

Поклоните се Wolverine Origins #1 и Cable #1 Collector's Item. Cable изданието изгледа навистина убаво, корицата е нешто позлатена ау, али не е мој стил. Поише ми е мерак за Волви. Сепак огромна благодарност до стариот. Најголемиот мерак и конечно смирување за душа ми се направи со Peter Parker Spiderman 33, односно мојата омилена прича од пајакот.

Image

Image

Маициве се мерак и прилично ефтини (5 евра). Другото беше изгор скапо од 19 евра па нагоре за маица.

-------------------------------------------------------------------------------------

Ова е само една од 3те стрип продавници во Келн и уште една Бон. Останатите 3 обавезно планирам макар еднаш да ги ѕирнам, така што очекувајте апдејт во скоро време. И да, знам што би рекол Иво - сликиве се "чаршафи", али сакав да уживате во деталите ко што уживав јас. Поздрав гикери.

_________________
The only thin line for a man to be on, is the one between motivation and inspiration.
Во сон се родив, во сон живеам, во сон ќе умрам.
Thieves get rich and saints get shot and God don't answer prayers a lot.


Last edited by Comic Geek on 04 Aug 2013, 22:28, edited 1 time in total.04 Aug 2013, 22:19
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
БРАВО!
:D

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


04 Aug 2013, 22:24
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Ubajni...majcite so supermen gi imam i jas.....5 evra ili 7 bea vo Lidl :)

_________________
ејм фор д бушес!


04 Aug 2013, 22:41
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
spajdermeno go imam i jas.....so bezbolo i ankl Ben :)

_________________
ејм фор д бушес!


04 Aug 2013, 22:44
Profile WWW
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 22:17
Posts: 1134
Reply with quote
Одлична фоторепортажа и пример за сите како се прај репортажа од вакоФ тип!


05 Aug 2013, 08:02
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Комик, ова е чиста НИРВАНА!
Можам да те замислам, кој оргазам си го доживеал.....ќе те држи влажно ова едно година дена - САМО ОВА ќе ни го раскажуваш пола година! :)

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


05 Aug 2013, 08:11
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
БРАВО уште еднаш.
:D

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


05 Aug 2013, 08:12
Profile
Манга Падаван
User avatar

Joined: 05 Jun 2009, 22:39
Posts: 1815
Reply with quote
Лиги правење комик, одлична репортажа! Маицата сива ја имам и ја, шо вика Мичо од Лидл :D Ја дури и пижамите и два пара боксерки имам - све тоа промотивно за Man Of Steel :D

_________________
Thor: "Give your orders and ultimatums to those who choose to obey, or are too cowardly to fight, not to me. Or learn again the difference between a God of Thunder and a mortal man in a metal suit"


06 Aug 2013, 10:57
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
(Заборавив дека не прокоментирав дента ко ја постира репортажата :oops: )

Одлична репортажа мајсторе, благодарност за споделувањето на фоткиве, можам да замислам колку прејако ти било! :geek:
Сега чекаме и за другите продавници фото-рецензии! ;)


10 Aug 2013, 18:11
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote
Јас веќе неколку пати уживам во репортажава, чекам да имам повеќе време за по некој коментар и прашање до авторот на истата.

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


10 Aug 2013, 19:46
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
ме наежи овој пост
нешто што ретко ми се случува
Geekasam

уживај за сите пари :)

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


12 Aug 2013, 07:33
Profile YIM WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 04 Mar 2010, 23:16
Posts: 2784
Reply with quote
Mashala, bravo!

_________________
Never forgive! Never forget! For the Lion and the Emperor! The Fallen will repent!


18 Aug 2013, 12:34
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 10:10
Posts: 4689
Location: Skopje, R.Macedonia
::
Reply with quote
Meh! Isto vaka beshe u Skopje na vremeto (ili mozebi sum sanjal). Nema veze, i onaka sea e srusheno i na negovo mesto izgradija 40 metarska statua na Mile Kuro Vrkjkoski. Barem sea imam ubava senka namesto kurtula...ovaj...kultura?! :lol:

_________________
Креирајте македонски стрипови.
Читајте македонски стрипови.
Купувајте (по воља) македонски стрипови.


21 Aug 2013, 11:56
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Jul 2010, 09:08
Posts: 8298
Location: Skopje
Reply with quote
Image

Годинава Берлин.

Оптимус ми чува грб.

Марки не беше тука. Се ла ви. :mrgreen:

_________________
The only thin line for a man to be on, is the one between motivation and inspiration.
Во сон се родив, во сон живеам, во сон ќе умрам.
Thieves get rich and saints get shot and God don't answer prayers a lot.


06 Jul 2014, 20:14
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


06 Jul 2014, 20:27
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Jul 2010, 09:08
Posts: 8298
Location: Skopje
Reply with quote
да бев на пц ќе ти пуштев гиф со цицки и пива мајке ми :mrgreen:

_________________
The only thin line for a man to be on, is the one between motivation and inspiration.
Во сон се родив, во сон живеам, во сон ќе умрам.
Thieves get rich and saints get shot and God don't answer prayers a lot.


06 Jul 2014, 20:51
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
многу му е голем бре...

...мачот
;)
уживај!!!

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


07 Jul 2014, 07:07
Profile YIM WWW
Џуниор Џедај

Joined: 02 Aug 2013, 13:15
Posts: 92
Reply with quote
Бетмен статуана личи на Сталоне малу :D

Убајни (y)


07 Jul 2014, 11:38
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Вит ол дју риспект....МАрки Марк има талент за глума ко полупразна кофа со вода....ама Оптимус е закон :)
Чувај ја фоткава за потомството...

_________________
ејм фор д бушес!


07 Jul 2014, 12:10
Profile WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 19 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron