[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Последна прочитана книга
It is currently 01 Oct 2023, 07:45Reply to topic  [ 215 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Next
Последна прочитана книга 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
jas od amazon si ja naracav. mozno e da nema vekje primeroci... pisi ako ne uspees da ja najdes preku amazon, kje probam da ti najdam drug link... odlicen izbor btw ;)

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


21 Jul 2013, 16:56
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Ja ima vo Ikona (SkCM), mada ne mi teknue kolku beshe.


21 Jul 2013, 17:54
Profile WWW
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
ne mozam da ja kupam, nemam pari.


21 Jul 2013, 20:30
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
И ја те разбрав дека бараш линк за download ако има, инаку за купување сигурно ја има по интернет продавнициве :)

Еве пробав да најдам пдф, ама тешко некако.. изгледа нема, или не знаеме каде да побараме..


21 Jul 2013, 21:14
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 15 Jan 2011, 08:16
Posts: 197
Location: наваму-натаму
Reply with quote


21 Jul 2013, 21:23
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
ете epub-чиња :)


21 Jul 2013, 21:43
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
fala za linkovite


21 Jul 2013, 22:48
Profile
Манга Падаван
User avatar

Joined: 04 Feb 2009, 19:27
Posts: 2274
Location: Скопје
Reply with quote
Крај-пат. Корицата е дело на нашиот Игор Јовчевски :)
Супер Off-road романче,лесно и многу кул книгиче.Има дури и лик што сум сигурен дека е инспириран од некој од членовите на форумот, Дилан-стрип уметник ;)
Препорака :))
Image


15 Aug 2013, 20:44
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Jul 2010, 09:08
Posts: 8298
Location: Skopje
Reply with quote
Живо ме заинтересира за книгава. :ugeek:

_________________
The only thin line for a man to be on, is the one between motivation and inspiration.
Во сон се родив, во сон живеам, во сон ќе умрам.
Thieves get rich and saints get shot and God don't answer prayers a lot.


15 Aug 2013, 21:09
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Периодов се навлеков на:

Image

Enders game

Фантастична книга!!!!
Книга за доминацијата, бесчуствителноста, пренаселеноста, ограничувањето, книга за освојувањето и книга за стравот....стравот од непознатото или поедноставно книга за човекот. Фино, реално разработени карактери, психата на главниот лик е буквално разработена до нејзините најситни делови, споредните карактери се исто така убаво, прецизно дефинирани и се реално убаво дополнување на главната приказна.....

Image

Speaker for the Dead

Фантастично продолжение, книга за чуствителноста, сомилоста, колонизацијата, мирот, духот, слободата, религијата....книга за човекот но книга за мирот. Главниот лик прикажан во едно друго, помирно светло, споредните карактери исто фино, реално разработени и се составен дел на главната приказна, приказна за живите или приказна за мртвите!!!!!

Ми останаа уште две книги да го завршам условно кажано „првиот серијал“
Инаку книгите се на Orson Scott Card a ги читам по препорака на Крале!!!!
АПСОЛУТНА ПРЕПОРАКА!
:ugeek:

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


01 Sep 2013, 13:14
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 15 Jan 2011, 08:16
Posts: 197
Location: наваму-натаму
Reply with quote


03 Sep 2013, 23:35
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Фино ми легна и Говорник за мртве, иако истата приказна ама од поинаков агол. :D

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


04 Sep 2013, 14:23
Profile
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 16:35
Posts: 5116
Reply with quote
Image
Image

Reaper man i Mort procitani pak. Stilot na Teri Pretchet e neverojatno komicen. Vakvi raboti i 100 pati coek da gi procita ke se ubie od smeenje.

Se so e od Discworld e fenomenalno za citanje. Bukvalno vo eden zdiv se citaat knigite.

_________________
http://darkoristevski.blogspot.com/


20 Sep 2013, 11:22
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
^ ja duri neodamna go otkriv. lud e tipot ;)
color of magic - preporaka
Image

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


23 Sep 2013, 21:03
Profile WWW
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 16:35
Posts: 5116
Reply with quote
Ima i film od ova kniga gocka :)

i uste 2 ima, eden za hogfather, eden za going postal. i eden animiran za soul music :)

_________________
http://darkoristevski.blogspot.com/


26 Sep 2013, 23:44
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
Nightmares & Dreamscapes
treta kniga so kratki raskazi od kralot na hororot. preporaka!

Image

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


17 Jan 2014, 14:53
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
^ Од ова направија и антологија/минисерија, 5 раскази од тука + 3 од други колекции. За квалитет не знам, но главно сум слушал добри ствари за неа. Плус, вклучени се повеќе одлични глумци. Торенти се наоѓаат, директни линкови потешко.

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


17 Jan 2014, 17:25
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Image

STAR WARS THRAUN TRILOGY

-КОНЕЧНО!!!!! Серијалов ми беше во таблет уште ко го купив пред скоро 8 месеци ама никако не доаѓаше на ред, како и да е дојде денот се мотивирав и седнав да го исчитам ова би рекол брилијантно дело. Зошто брилијнатно??!! Прво и основно star wars е, универзумот е разработен до најситни можни детали, ги има буквално сите стари ликови плус некој нови кои се разработени до перфекција и она што е најбитно и највозбудливо е тоа што се случува 5 години по битката на Ендор. Особено мерак ми направи негативецот!
Апсолутна препорака!

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


31 Mar 2014, 19:43
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Image

Star wars New Rebellion

-Драма! Тринаесет години по битката на Ендор, џедај академијата е воспоставена на Јавин 4 предводена од кој друг ако не од Лук Скајвокер, Новата Република повторно се соочува со голема опасност......
Апсолутно феноменална книга, иако го следи стандардниот шаблон, сепак обилува со инвентивни, нови карактери, нови места во галаксијата и открива многу за минатото на главните протагонисти (од веселената :mrgreen: )
Апсолутна препорака!
:ugeek:

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


07 Apr 2014, 19:05
Profile
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 16:35
Posts: 5116
Reply with quote
Image

Warcraft: War of the ancients - Трилогија шо се дешава пред Азерот да се подели на Калимдор и Источните кралства, нападот на демоните од страна на Саргерас на Хај елфојте. Во глобала милина за читање. Неќам да пишам многу пошто кој шо прати на тема WoW спомнати имиња и дешавки ќе бидат прилично голем спојлер. Како и да е засега воркрафтите ме изненадија позитивно. Сега почнувам да ја читам Day of the dragon кај шо има еден од главните ликој шо се во горенаведената книга и засега изгледа добро.

_________________
http://darkoristevski.blogspot.com/


28 Apr 2014, 23:20
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
gi gledav na saemot ama mnogu bea, i plus bas prvite knigi falea veke bea kupeni... :)
ama definitivno kje gi probam naskoro :D

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


28 Apr 2014, 23:59
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 10:10
Posts: 4689
Location: Skopje, R.Macedonia
::
Reply with quote

_________________
Креирајте македонски стрипови.
Читајте македонски стрипови.
Купувајте (по воља) македонски стрипови.


29 Apr 2014, 10:52
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Image

Star wars A new dawn

-Одлична! Приквел на анимираната серија Rebels. Класична star wars приказна раскажана преку ликот на Kanan и неговите животни одлуки по наредбата 66, запознавањето со Hera и почетоците на бунтот против империјата. Негативецот е апсолутно брилијантен, меутоа она што ме плени е свежиот пристап кон раскажување на самата приказна. Препорака.

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


28 Nov 2015, 21:35
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Image

Journey to star wars the force awakens

The Weapon of a Jedi: A Luke Skywalker Adventure
Smuggler's Run: A Han Solo & Chewbacca Adventure
Moving Target: A Princess Leia Adventure


-Станува збор за фантастичен серијал од три книги кои треба да не воведат во случувањата на новиот филм. Концептот е преку сеќавањето на Трипио, Хан и Леа Органа, да ни откријат нови моменти кои немавме прилика да ги видиме во оригиналната трилогија. Интересно е да се види како по уништување на звездата на смртта Лук ги учи основните техники на борба со светлосниот меч и се соочува со нов негативец, Хан и Чубака на тајна мисија ќе мора да го спасат Емет, човекот кој предводи единица која открива нови планети кои би биле погодни за нова односно нови бази на бунтовниците и последната книга со Леа Органа ни ја открива мисијата која и претходи на последната битка за Ендор.

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


29 Nov 2015, 20:26
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Image

Star wars The Lost stars

-Одлична! Возбудлива, збавана, динамична приказна. Гледана низ очите на две деца кои сонуваат да станат пилоти за империјата, нивните внатрешни немири и соочувањето со тоа што навистина представува империјата и злото кое го претставува. Многу забавна позиданска приказна и за империјата и за бунтовниците, особено кога станува збор за главните моменти од старата трилогија, инштувањето на зваздата на смртта, битката на планетата Хот и битката за планетата Ендор т.е уништување на втората звезда на смртта па се до битката за Јаку која е дел од новиот филм на Абрамс The foce awakens!

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


06 Dec 2015, 23:32
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 215 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron