[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Последна прочитана книга
It is currently 04 Aug 2021, 06:34Reply to topic  [ 215 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
Последна прочитана книга 
Author Message
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 15 Jan 2011, 08:16
Posts: 197
Location: наваму-натаму
Reply with quote
Image Image
Image Image


Otherland
9/10

Не е баш последно прочитана книга, ама скоро се договориле да прават филм според неа па да ја пофалам.

Зошто да ја читате?

- Тад Вилијамс креира еден фантастичен сајбер свет во виртуелната реалност.
- Ќе помине доста време дур ги поминете сите 4 тома кои што вкупно тежат накај 3500 страници.
- Otherland светот е толку инвентивен што по книгата се прави Otherland MMORPG која ќе излезе во текот на годината.- Варнер Брос. ги има откупено правата за филмот.
- Едниот од главните карактери е Бушман :)


26 Mar 2012, 01:33
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
“Девојчето од Мраз и други Бајки„-Мила Павиќевиќ,илустратор Матеј Богдановски...Добитник на Наградата за литература на ЕУ 2009.

Обожавам детски книги...друго ништо не читам :D


20 Apr 2012, 13:35
Profile
Манга Падаван
User avatar

Joined: 04 Feb 2009, 19:27
Posts: 2274
Location: Скопје
Reply with quote
Словенска митологија-Ненад Гајич
Какошто кажува и насловот,се работи за словенска митологија,-Опфаќа се од општо за словените како народ,па за нивните верувања,пагански богови,обичаи,митски места,демонологија,магиски ритуали итн.Има доста илустрации во самата книга што ја прави уште поинтересна.Тврди корици,во боја,200 страни.МОжете да ја најдете во Икона,мислам дека чини одприлика 900 денари.


13 May 2012, 14:22
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote


18 May 2012, 16:43
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
parfem od Patrick Süskind...
mnogu odlepena kniga, sega kje go gledam uste ednas filmot za da ja sporedam adaptacijata so originalot dur mi e svezo.

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


15 Jun 2012, 13:17
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 30 Jul 2009, 01:19
Posts: 364
Location: Macedonia
Reply with quote
Do androids dream of electric sheep? :)


15 Jun 2012, 17:06
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
^ Голем наклон. Добар избор.

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


15 Jun 2012, 17:59
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Водниот коњ-Дик Кинг Смит


17 Jun 2012, 13:22
Profile
Суперхерој Под Стечај

Joined: 02 Mar 2009, 01:59
Posts: 452
Reply with quote
Image

Oдлична колекција на најдобрите хорор приказни од мајсторот на хорор H.P. Lovecraft.
ГОЛЕМА ПРЕПОРАКА ;) :)


25 Jun 2012, 14:01
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


25 Jun 2012, 14:17
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
^ odlicna zbirka raskazi, posebno za ljubiteli na horor/gotika/mistika i sl ;)

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


25 Jun 2012, 20:18
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
posledno procitana : parasites od ryu murakami, mnogu interesna psiholoska kniga,
raskazana od gledna tocka na psihopat (vo treto lice, ama epten detalno opisuva sto misli i kako ja percepira "realnosta"),
mnogu strasna kniga, epten e mindfuck, ima psihodelicni sceni eden kup.

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


15 Jul 2012, 16:14
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
i posledna nedocitana, ama od 870 strani procitav 800, taka da mozam da mrcam slobodno :D
Dan Simmons - Illium.
ne znam dali e do prevodot, ma francuski ja citav, ama knigava izobiluva so interesni sceni sami po sebe, ama seto zaedno e nekako dosadno napisano i ne mozev mi se smaci, posebno sto prikaznata ne zavrsuva tuku ima i vtora kniga, koja ja kupiv ama nema da ja citam...

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


16 Jul 2012, 14:09
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
..не знаев каде, па одлучив овде да ја постирам информацијава:

-----------------------------
Веќе некое време постои online продавницата http://www.kupikniga.mk , пред се наменет за книги, каде ги има (скоро) сите наши книго-издавачи, a има и категорија СТРИПОВИ, во моментов понуда од само 30тина random странски наслови (убаво би било да има во понуда и македонски стрип изданија).

Информативно, ги прашав за поштарината, ми пишаа дека е фиксна, 99 ден (препорачана пратка, достава за 3-5 дена, или брза пратка, 195 денари, достава за 24-48 часа), освен за пратки над 990 денари испораката е беспатна.


17 Jul 2012, 18:52
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Jul 2010, 09:08
Posts: 8298
Location: Skopje
Reply with quote
Што се читаше месециве:
--------------------------------------------------------------------

Image
A Tale of Two Cities - Charles Dickens - Бајги досадна. Седнав да ја читам откако прочитав дека Нолан црпел од тука инспирација за TDKR и испадна мачно искуство. Колку за споредба, подобро прочитајте ја "Клетници".


Image
Снег - Максанс Фермин - Ми се свиде ова. Не е нешто невидено, али за во бус, дур чекаш некој и слично, онака page turner. Семи хаику за најголемиот мајстор што пишувал хаику.


Image
Уметноста на љубовта - Ерих Фром - Оваа книга ја имам прочитано над 10 пати. Нема допирна точка со лигавење околу скршени срца и слично, туку Фром, како еден од најдобрите психолози that ever lived, прецизно, хируршки, ни ја опишува една од најмистериозните појави до ден денес - љубовта. Родителска, братска, самољубење, дали навистина постои, дали секој може да љуби и се друго што би (ми) текнало е овде. Психолог пар мадркфакр.


Image
Прирачник за анти антиалкохоличари - Игор Џамбазов - Конечно ја дочитав. Џамбазов е македонскиот анти херој. По завршувањето на "Гол Човек", бев уверен дека веќе нема што да каже. Се што требаше да биде кажано, беше евидентирано таму. Но, тотално згрешив. Ова е подобро штиво од претходното. Каде, каде. Поостро, пониско, поцрно, полично. На моменти (hell, едно 20 пати) се прашуваш "како ли уште човеков е жив?" Не дека филозофираш, туку буквално како нема умрено од сите тие ствари што ги конзумирал или уште подобро кажано тие дози. Би рекол дека е погрешно сфатен човек, но нажалост мислам дека и тој самиот не може да се сфати. Хеј, сите генијалци се такви нели?


Image
Tough Sh*t: Life Advice from a Fat, Lazy Slob Who Did Good - Kevin Smith - Ова се мислам и да го нарачам. Со првична помисла дека ќе биде уште една досадна автобиографија, Кевин Смит изненадува и од првата реченица влегува со boom!!!. Уводот во целата книга е еден од најдобрите што ги имам прочитано. Моќно, алфа машки и без bullshit. Смит ја зема неговата сторија и на ја дава на тацна. Без никакво криење. Од ништо! Ни ги открива тајните на Холивуд, оној што ние мислиме дека го знаеме и оној кој што ја цица душата во замена за 5 минутна слава, тајните на големите босови на студијата и како пријателствата всушност таму и не постојат, љубовта за неговите најблиски, љубовта за филмовите, неговите сценарија и луѓето кои што му се нашле во животот и секако - љубовта и почитувањето за неговиот бог, Џорџ Карлин. Кевин Смит е едно интересно дебело човече кое што ептен е приметливо дека се радува ко дете на тоа што си го исполнил сонот - да создава филмови. Типче кое што го постигнало тоа што го сака, ги сфаќа своите грешки, ги обожава своите најблиски и го цени животот along the way. Препорака од најголем размер.


Image
Кратки приказни од Алан Мур - Иако има неколку добри, другото е тотално забегување во непознат правец. Откако ќе ги прочиташ, сфаќаш дека махинално си читал и ништо не си запамтил. Овој човек има такви внатрешни демони, што ни Фројд, ни Џејмс, ни Роџерс не би му помогнале.
--------------------------------------------------------------------

Има уште, али не ми текнува. If something comes up ќе пишам :mrgreen: :ugeek:

_________________
The only thin line for a man to be on, is the one between motivation and inspiration.
Во сон се родив, во сон живеам, во сон ќе умрам.
Thieves get rich and saints get shot and God don't answer prayers a lot.


18 Aug 2012, 15:10
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
Dreamsongs by George R R MArtin book one :
Image
za ljubiteli na fantasy, SF i horor, apsolutna preporaka.
od pocetocite do prvite nagradeni kratki prikazni, odlicna selekcija i bonus, sekoj period e objasnet avtobiografski od avtorot.

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


19 Aug 2012, 13:07
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Jul 2010, 09:08
Posts: 8298
Location: Skopje
Reply with quote
Image

Kevin Smith's Superman Lives script - Феноменално! Навистина сум импресиониран од глупоќата на Холивуд што пропуштиле ваква приказна и години подоцна ја испродуцирале подпросечната Superman Returns. Фантастично сценарио. Напишано од човек што се грижи за ликот. Што го познава like the back of his hand. Одлични гикерски фори, култни референци, малце политика, прекрасно избрани предели и совршено покажување на значењето на љубовта помеѓу Лоис и Кларк. Снајдер треба да се потруди да го надмине ова. Смит напишал блиску до совршена Супермен приказна. Го има оној "Superman TAS" шмек, што не носи до она "блиску до совршена". Плус, Supes looks BAD-ASS како што можете да посведочите аватарот. И не, ова не е Бартоновата верзија која што е благо кажано - лоша. Ова е гикерскиот сон. Кастингот, според Смит, би одел вака: Ben Affleck како Clark Kent/Superman, Linda Fiorentino - Lois Lane, Jack Nicholson - Lex Luthor, Famke Janssen - Mercy, John Mahoney - Perry White, David Hyde Pierce - The Eradicator, Jason Lee - Brainiac и Jason Mewes во улогата на Jimmy Olsen. И за сценариото и за идејата и за the dream that was so close да биде реалност - БРАВО и 10/10

_________________
The only thin line for a man to be on, is the one between motivation and inspiration.
Во сон се родив, во сон живеам, во сон ќе умрам.
Thieves get rich and saints get shot and God don't answer prayers a lot.


05 Sep 2012, 16:15
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


05 Sep 2012, 21:33
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
hunger games - knigava e odlicno napisana, bas prijatno se iznenadiv.
sega sakam da go vidam i filmot iako bil nekolku nivoa podolu.
edinstveno imam zabeleska za krajot
,
vtorata i tretata ne planiram da gi citam posto mi mirisa na kitch, ama ova bese odlicno...

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


18 Sep 2012, 15:17
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај

Joined: 02 Mar 2009, 01:59
Posts: 452
Reply with quote
Image
Интересна идеја, која можеше да дајт одличен производ како целина, али се како идав до крајот на книгава се појќе и појќе глупости се тресеа во неа. Посебно некои фори кој ги праеше Predator... :?

Image
Далеку пократка прича од Predator (дел текст дел илустрации), али 100 пати пубо напишана, има акција, добро обработени карактери, и дејствиево се одвива брзо и динамично без мнгоу тупење.


03 Dec 2012, 00:17
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 04 Mar 2010, 23:16
Posts: 2784
Reply with quote
Image

Poveke prikazni od razlichni avtori, odlichno obraboteni sodobro razvieni likovi, moram posebno da ja spomenam Raven's Flight, ali generalno zemeno odlichni prikazni.

8/10

Image

Edna prikzna, ke ja opisham samo so eden zbor, EPIC! Dejstvie, likovi, akcija, se e kako shto treba, taman i da ne ste 40k fan golema preporaka poshto mislam deka ke im se dopadne opshto na si-fi fanovi.

10/10

Image

Ushte edna kniga so poveke prikazni od poveke avtori, moram da gi izdvojam Feat of Iron i The Lion kako fenomenalni prikazni, drugite dve se taka, dovolno dobri, dovolno dobri vo smisla na ta da ni davaat dobra slika za toa kako stojat rabotite vo traitor legions Emperor's Children i Alpha Legion, ne deka se losho napishani, ednostavno se raboti za takov tip na likovi koi barem mene mi se neatraktivni i nachinot na koj deluvaat i razmisluvaat mi e neinteresen, dodeka vo Feat of Iron i The Lion se raboti za na mene mnogu interesni likovi, posebno vo The Lion.

8/10

_________________
Never forgive! Never forget! For the Lion and the Emperor! The Fallen will repent!


14 May 2013, 12:17
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
sestrata na zigmund frojd - goce smilevski
knigataq e epten nagraduvana i preveduvana, ama nekako ne mi napravi kejf.
imam nekoj sustinski problem so prozata na smilevski, nekako na literaturen lars von trier me potsetuva,
ova mi e vtora i posledna procitana kniga od nego.

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


04 Jun 2013, 21:13
Profile WWW
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
samo sto go procitav labyrinth od A.C.H. smith, interesna fantazija vo koja ke posaka (nenamerno) goblinite da go zemat toby nejziniot brat koj e bebe,l i posle ke treba da go vrati nazad toby, so toa sto ke otide vo gradot/dimenzija/svet na goblinite, spored mene dobra kniga, interesna mi bese.
Image


13 Jun 2013, 14:19
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
warren ellis - crooked little vein
prilicno hard kor detetktivska nuar prikazna. so mnogu crn humor i prosetka niz americkite seksualni noviteti :D
za fanovite na ellis zadolzitelno cetivo.
Image

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


26 Jun 2013, 03:28
Profile WWW
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
da ne znae nekoj kade mozam da ja najdam knigava na internet
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Comple ... s_of_Conan


21 Jul 2013, 16:26
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 215 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron