[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Дизајн на печат
It is currently 01 Oct 2023, 06:39Reply to topic  [ 50 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Дизајн на печат 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
jako!

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


15 Jul 2012, 18:07
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Mersi :)The Icebook-Ледена книга
Image
http://www.theicebook.com/The_Icebook.html
Проект на Davy McGuire...тордимензионална книга која оживува под дејство на светло,оптичка илузија и анимација
http://www.davymcguire.tv/

Image
Image
http://vimeo.com/19300002#at=0


17 Jul 2012, 15:45
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Илустрации,графити и графички дизајн собрани во 3Д АртБук на Prestel,дизајн на Tristan Eato.
http://www.tristaneaton.net/
Image
http://www.thunderdogstudios.com/conten ... stan-eaton
Книгата собира дела на 100 познати графичари,уметници и илустратори.
Tristan Eato ја оживува старата техника на нов начин, а од илустрациите во книгата се чувствува носталгијата кон поп културата и алтернативните уметности.
Книгата се продава во комлет со два чифта ретро 3D очила.
Image
Image
Image


17 Jul 2012, 15:58
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Интересна кампања-реклама на Etcetera,за Недерландската недела на книгата,водена од фондација CPNB(преводот е од страната на дизајнерот,не е буквален)...
http://www.behance.net/gallery/Written- ... ts/1132577
Колку што разбрав се организира од 1932 г.,а оваа година темата на неделата на книга е "Curriculum Vitae - Geschreven Portretten”.
Image
Image
Image
Image
Image

Реалистичните лица во рекламните постери се на Ана Франк,Винсент ван Гог,Кадер Абдолах и Луис ван Гаал(Anne Frank, Vincent van Gogh, Louis van Gaal and Kader Abdolah ) и се изработени од агенцијата Souverein.
Така се рекламира книга свет! :oops: :lol:


17 Jul 2012, 16:37
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Четири класични романи на Жил Верн. Дизајн Jim Tierney. http://www.jimtierneyart.com/index.html
Интерактивни,прозрачни,штепувани корици,богат грб, мистериозни формации,кој само ја најавуваат историјата и дејството на книгата.Типографијата е рачно цртана Memphis, Bodoni.
Елегантно,просто,феноменално!
Image
Image
Image
Image
http://vimeo.com/9418259


17 Jul 2012, 16:59
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Имам тумблр и следам доста странски магазини за дизајн на книга и печат...еден од нив е Coverspy
http://coverspy.tumblr.com/
Многу добри издавачки куќи имаат профили на тумблр,што не е случај со нашите...али нвм.Идејата на овој блог е да му прикаже на светот што чита Њујорк...Собираат секојдневно корици од најпродаваните книги во Њујорк и ги постират.Зад блогот стојат дечки од магазинот Slice Magazine,
http://www.slicemagazine.org/
Резултатот е интересен и како визулена и како образовна точка.
Твитер профил
http://twitter.com/CoverSpy/


17 Jul 2012, 17:06
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
http://www.icoeye.com/blog/?p=125
Концепт за облога на книги со разделувач на страници :)
Image


17 Jul 2012, 17:10
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Image
Олимписки корици на Тајм
http://www.time.com/time/magazine/0,926 ... 30,00.html


21 Jul 2012, 11:16
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 30 Jul 2009, 01:19
Posts: 364
Location: Macedonia
Reply with quote


21 Jul 2012, 22:04
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Не!
Вавилонската кула
Image
http://www.guardian.co.uk/books/gallery ... 53&index=0


22 Jul 2012, 11:38
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 30 Jul 2009, 01:19
Posts: 364
Location: Macedonia
Reply with quote


27 Jul 2012, 02:21
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
http://bookcoverarchive.com/

The Book Cover Archive
, for the appreciation and categorization of excellence in book cover design


30 Jul 2012, 21:07
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Книжно торнадо...
http://www.mymodernmet.com/profiles/blo ... biografias

Image
Image
Image


31 Jul 2012, 19:50
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Портрети од комикси на Ron English
https://www.popaganda.com/
Галерија Lazarides Лондон
http://www.lazinc.com/
Image
Image
Image
Image
Image
http://arrestedmotion.com/2011/06/openi ... s-gallery/


31 Jul 2012, 19:58
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
mnogu jaki! :D

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


07 Aug 2012, 02:00
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Впечатливи корици,типографија и илустрација на Chris Silas Neal
http://www.redsilas.com/index.php
Image
Image
Image


25 Aug 2012, 10:18
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Насловна од септемврискиот број на Wallpaper...илустратор и типограф Alex Trochut...се само обично не :D
http://www.alextrochut.com/#/works
Image
http://www.wallpaper.com//print
http://magculture.com/blog/?p=14776


25 Aug 2012, 10:26
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Новото лого на Микрософт...
Image
http://in.finance.yahoo.com/news/micros ... 23710.html


25 Aug 2012, 10:29
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 30 Jul 2009, 01:19
Posts: 364
Location: Macedonia
Reply with quote
Би сакал да го претставам електронското списание „Македонска ризница“, кое излегува еднаш месечно, а досега има 4 објавени броеви. Се работи за некомерцијално списание кое се објавува само во електронска форма, на Интернет. Од неодамна доби и свој ISSN број и е регистрано во националната и универзитетска библиотека.

http://issuu.com/makedonska_riznica/doc ... _riznica_4

Image

Процентуално повеќе се застапени темите од македонската историја, но има и по нешто од уметноста. Се објавуваат слики од македонски сликари, фотографии, карикатури од карикатуристот Никола Анѓелкоски, а во последниот број има и расказ на авторот Томислав Османли. Во секој број има по две епизоди од стрипот Светот на Бромо на Владо Јаневски, на македонски јазик.

Упатувам повик до сите членови на форумот, доколку сакаат, да учествуваат во списанието со свои дела без оглед дали се работи за фотографии, фотоманипулации, илустрации, скици, слики, стрип, карикатура, расказ, поезија, статија, интервју... Или да остварат соработка на друг начин.


03 Nov 2012, 03:35
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
super za spisanievo, masala 70 strani.
toa issuu gledam e platforma za kreiranje na online izdanija, dali plakjate nesto za koristenje i dali e lesno tehnicki da se izvede?

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


03 Nov 2012, 11:13
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 30 Jul 2009, 01:19
Posts: 364
Location: Macedonia
Reply with quote
Фала :)

На ISSUU не се плаќа ништо, бесплатно е. Иако чинам дека постои опција да се плати за добивање на дополнителна промоција.

Да се изведе (списание со изглед, на пример, ко Ризница) технички не е нешто тешко и не бара некаква посебна подготовка. Откако ќе се утврди каков да биде шаблонот (кои фонтови ќе се користат, која големина исл.) работата речиси во целост станува рутина за која се потребни само време и нерви :) Конкретно Македонска Ризница се склопува во word, а потоа се зачувува во PDF. На ISSUU само се прикачува веќе готовиот производ.

На Нет можат да се најдат и некои готови шаблони за весници/списанија.


03 Nov 2012, 12:50
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
fala za info :) mozda kje pritreba ;)
so srekja so spisanieto, kje prenesam info,
poznavam nekoi etnolozi cii trudovi najverojatno odgovaraat na temite :)

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


04 Nov 2012, 03:00
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Браво шом ова го праи некој во Ворд. ИМО, Индизајн му е мајката. Песна за учење, мерак за работа. ;)


13 Nov 2012, 13:36
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 30 Jul 2009, 01:19
Posts: 364
Location: Macedonia
Reply with quote
Фала :) За почеток, партизанската :) мораше во Ворд. Замислата е дека од седми број за обликувањето ќе биде задолжен дизајнер со искуство од таа област и дека ќе изгледа поубаво. Имаше некои такви најави, се надевам да биде.


14 Nov 2012, 15:56
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Според мене е убаво дизајнирано и содржината е добра.
Мој совет ти е наместо пдф да го екстрахирате во епаб...да може да се чита на таблети и смартфони.


И СРЕЌНА НОВА! :lol: :lol: :lol:


01 Jan 2013, 17:38
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 50 posts ]  Go to page Previous  1, 2

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron