[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Дизајн на печат
It is currently 27 Jul 2021, 09:05Reply to topic  [ 50 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Дизајн на печат 
Author Message
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Уметноста да продаваш печат...
Тема посветена на дизајн за печатени медиуми,дизајн на книги,списанија,насловни,корици,типографија,графики и сл....
Како што ќе имам време ќе ја обновувам,а ќе ве замолам и вас да постирате дизајнерски решенија за печатени медиуми.

Ова досега мислам дека не е објавено никаде кај нас а е убаво да се знае...Магазин на годината според SPD (Society of Publication Designers) е „Bloomberg Businessweek”
Image

Меѓу конкурентите на овој избор колку што разбрав биле списанија,магазини како „Time” со својот неделник „The Protester”, „New York”, Италијанскиот „IL”, „GQ”, „Lotus” и „Port”...


Извор и повеќе
http://www.spd.org/2012/05/magazine-of- ... #&panel1-5


Last edited by Артиста on 16 May 2012, 10:24, edited 1 time in total.16 May 2012, 09:58
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Корица на новиот број на The New Yorker(рака им стискам на тие што го прават овој неделник)... 21 мај 2012
Илустрација Bob Staake http://www.bobstaake.com/ ...дизајниран поради изјавата на Барак Обама за подршка на геј браковите.
Image

http://www.newyorker.com/magazine
http://newyorker.tumblr.com/


16 May 2012, 10:07
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Фондација Муха...основана во чест на Алфонс Муха,познат графички дизајнер и уметник од Чешка.Дизајнер на илјадници постери,насловни страници,илустрации...Страната е одлично место за инспирација. ;)

http://www.muchafoundation.org/home


16 May 2012, 10:16
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Нов дизајн на Шекспировите „Ромео и Жулиета” и „Макбет” во идание на http://www.sterlingpublishing.com/...
Илустратор Kevin Stanton http://kevinjaystanton.com/index.html
Двата тома содржат двослојни,исечени со ласер илустрации на кориците,а типографијата е дело на Chin-Yee Lai.
Image
Image

http://www.behance.net/gallery/Romeo-and-Juliet/3874119


16 May 2012, 13:47
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Проект на http://www.someshirt.com/someshirt1101 ....од љубов кон книгата ;)
Image
Image


16 May 2012, 13:53
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Серија од 6 книги...во чест на 70 год. од детската серија книги Паффин...
Дизајнирани од внимателно одбрани илустратори и уметници,се најавува дека ќе бидат во продажба од Септември по доста високи цени.Посебно внимание ми провлече дизајнот на “Тајната градина“ на Франсис Бернет...илустрирана од Lauren Child http://www.milkmonitor.com/
Image
Image
Повеќе за книгите....
http://www.puffin.co.uk/static/puffinmi ... arden.html


16 May 2012, 14:10
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Децата што ја имаат оваа веризија на Алиса во земјата на чудата се среќни...чудесен приказен свет,pop-up книга иулустрирана од францускиот артист Benjamin Lacombe http://www.benjaminlacombe.com/
Image
Ова е промотивно виде за книгата од студиото B&C Wall http://www.bcwall.com/


17 May 2012, 00:41
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Image
Илустрации на Салвадор Дали за “Алиса во земјата на Чудата“ од 1969 г.
Дигитална верзија од нив може да погледнете во галеријата William Bennett.


http://www.williambennettgallery.com/ar ... /alice.php
Image
Сите примероци што беа предложени на Амазон се роаспродадени по цена од 12 900 $ од книга.
http://www.amazon.com/dp/B0010TKHO4/


17 May 2012, 16:16
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Насловна на Тајм магазинот Мај 2012...мајките се помалку имаат време да дојат...интресно.
Image

http://www.dailymail.co.uk/femail/artic ... son-4.html

Овде може да погледнете повеќе насловни на овој весник,кој се продава во милионски тиражи.Сами пресудете за креативноста и квалитетот.
http://www.time.com/time/coversearch


18 May 2012, 16:38
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


18 May 2012, 16:49
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Хахаха...тој весник обработува многу сериозни теми.Веројатно во тоа општество во последно време има таква тенденција,па затоа направиле таков кавер.И не е само доењето...општо,посветеноста,готвењето домашна храна,грижата за децата...мислам дека е генијално.


18 May 2012, 17:08
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
http://www.typonine.com/#/,/news/,/fonts/balkansans
Балкан санс шифт на Хрватските дизајнери Marija Juza и Nikola Djurek,ги поврзува кирилицата и латиницата и демонстрира иденититет и разноликост во азбуките.
http://babushke.com/
http://nikoladjurek.com/
Оваа интересна типографија,декодира...ги помирува културите и комуникациите...во азбуките на Словенските народи.Проектот е добитник на признание за иновативност на Type Directors Club Њу Јорк.
http://vimeo.com/36385837


18 May 2012, 17:12
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


18 May 2012, 17:15
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Хем...тоа фејспалм не капирам што е,лошо или добро е? :oops: ...Така ја разбирам јас идејата,а штом си читал нешто,сигурно знаеш повише,немам време да истражувам,така ја ставив како интересна корица...па тука некаде е ...http://en.wikipedia.org/wiki/Attachment_parenting


18 May 2012, 17:28
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
Не е ни добро ни лошо, едноставно израз на чудење е... Повелеле сликовен приказ :D

Image

Атачмент перентинг си е ОК, ама тоа главно се однесува на бебиња, не на стоки од 3-4-5 години или постари :mrgreen:

ЕДИТ: Кога читав за случајов, не можев а да не ми текне на “малиот“ Robert Arryn и мајка му Lysa од Game of Thrones :lol:

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


18 May 2012, 17:34
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Ох...ОК :lol:
Image


18 May 2012, 17:39
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
http://www.designishistory.com/

Дипломски проект на Dominic Flask. http://www.dangerdom.com/
Image
Има за цел да ги собира основните тенденции во дизајнот и ивизуелната комуникација...од праисториките цртежи па до денес.
Добар ресурс за истражување на богатата историја на графичката комуникација и за инспирација.


24 May 2012, 11:42
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Лајк за темава.

_________________
ејм фор д бушес!


29 May 2012, 10:32
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Danke ;)
Image

Светски познатиот магазин Wallpaper ,експериментира со своите насловни проекти за август 2012.Тоа се рачно цртани корици,создадени од рацете на светски познати илустратори како-Alan Kitching, Anthony Burrill, A Practice For Everyday Life, Bilbiotheque, Daisy De Villeneuve, David Carson, Hellovon, Henrik Kubel, Hiroshi Tanabe, Hort, Ian Wright, James Joyce, Jonathan Ellery, Kam, Wallzo & Paul Young, Laurent Fetis, Margaret Calvert, Melvin Galapon, Nigel Robinson, Peter Miles, Quentin Jones, Rob Ryan, Sam Winston, Studio Frith, Supermundane, Tom Hingston, Trevor Jackson, Vince Frost.
Image
ОД сите предлози,креативните директори ќе изберат фаворит.

http://www.wallpaper.com/custom-covers/2012


11 Jun 2012, 20:46
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Илустрирани иницјали секој ден...http://www.dailydropcap.com/
Image
Проект на Jessica Hische,талентиран типограф и илустратор.http://jessicahische.is/awesome/
http://www.dailydropcap.com/post/197627 ... adipiscing


13 Jun 2012, 07:16
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Не е баш во печатена форма...но си е уметност да знаеш како да рекламираш женски пијалок 8-) ;)

http://www.adweek.com/adfreak/cider-ad- ... ghts-14352


19 Jun 2012, 13:20
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Дизајн на илустрирани корици за книги на Petra Börner
Image
Image
Image

Повеќе тука
http://petraborner.com/collaborations/books/


14 Jul 2012, 09:12
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Англо-француско списание кое се занимава со дизајн на книги-The Shelf
Image
http://www.theshelf.fr/journal/en/#/home


14 Jul 2012, 09:16
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Интересна уметност врз книги на Mike Stilkey
Image
Image
Image

Повеќе Бук Арт на официјалната страна
http://www.mikestilkey.com/#home


15 Jul 2012, 12:59
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Dictionary , 1994-Abelardo Morell
Image
http://www.abelardomorell.net/photograp ... ks_01.html

Image
Sara Barer
http://www.carabarer.com/
Image
Lukas Felzmann
http://www.lukasfelzmann.com/


15 Jul 2012, 13:15
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 50 posts ]  Go to page 1, 2  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron