[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Nathan Never
It is currently 02 Feb 2023, 19:59Reply to topic  [ 511 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Next
Nathan Never 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
Сурфав низ блогот на Брајан (за бетмен) кога гледам дека прави ист блог и за Натан
http://nathans-chronicles.blogspot.com/ ... an%20never

Ех, како мрднато добар серијал
Ги собрав првите 70тина без прекин, се додека во хрватска не продолжија да го издаваат серијалов како (мини) интеграл од 3 епизоди во полуксузно издание.. а за жал, ја тука прекинав со собирање
Ептен добра работа на НН стриповите е што скоро сите сценарија (од самиот почеток, па додека знам) беа на тројца автори (Виња или Вигна, Сера, Меда), па така светот на Натан е многу кристално пренесен, секоја работа си има причинско-последична замисла, ако нешто се десило во позадина во епизода 3, тоа ќе провлијае врз нешто друго во епизода 46...
а да не ја спомнувам првата епизода, целосно направена од Кастелини, кој правеше насловни едно време (пред да продолжи преку барата)
Каков детален цртеж, какви добри акции...
Сега немам појма до кај се, кој се работи и сл....

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


21 Feb 2009, 16:35
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8775
Location: The Realm of Kapištec
::
Reply with quote
Другиот блог не е за Nathan туку има доста постови за Nathan :D Ама како и да е, за мене тоа е врв на Sf во стрип. Го обожавам секој аспек на стрипот и кохезијата на најдобрите Sf приказни од книги и филмови во еден свет. За жал јас ги имам само од СД на хартија а другите (мање више) на скенови. Хрвативе гледам се трудат преку Libellus со тие колекциски книги, спешли, алманаси, гиганти...
На тема до каде се во Италија... Колку што можев да скрпам информации, Medda Serra Vigna не се одамна автори, туку сега е некој друг тип (не знам во моментов како се вика). Знам дека Reiser е мртов, Alfa има нов газда, Scottos е мртов, помината е војна со колониите, Nathan живее со Hadja, Legs не е во Alfa...

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


21 Feb 2009, 16:50
Profile
Reply with quote
Натан Невер серијалот се развлече во агонија, особено после прекинот на директната инволвираност на триото творци на овој лик, а последна епизода од нив, поточно од авторот Antonio Serra е бројот 203. Освен за некои специјални броеви, воопшто не творат за овој лик. Од 2007 година, Antonio Serra е задолжен за новиот "spin-off" на НН, Universo Alfa, додека за останатите двајца немам некои подетални информации, освен тоа дека работат на проекти надвор од НН и Бонели. Освен триото Medda, Serra и Vigna, како сценарист на Натан Невер се појавил и Stefano Vietti, (ко-автор на сценариото за Драгонеро) кој исто така учествува на серијалот до јубилејниот 200 број (последно ја има напишано епизодата 199), и направил неколку специјални изданија. Моментално, "активни" сценаристи се: Alberto Ostini и Stefano Piani, иако има и други, кои повремено ќе напишат по некоја епизода. Списокот соработници, цртачи, илустратори на насловни страни е мошне долг, ќе треба многу простор да се наведат сите (овој пат ќе ги поштедам членовите од предолги излагања). Ќе се сложам со rastaman дека убавината на овој лик му ја даде токму кохезијата на авторското трио, и мислам дека тоа е најголемата причина за успех на Натан Невер. Brian The Dog е во право кога вели дека во ова стрип издание се на најдобар начин сублимирани сите оние SF класици (од книжевноста или од филмското платно). Од самиот почеток ми стана омилен стрип јунак, и мислам дека издавачот Слободна Далмација ни овозможи едно вистинско уживање. Друга добра околност е тоа што во тоа време овој серијал беше во самиот почеток, така што Слободна Далмација фати навремен приклучок во однос на италијанските изданија. Останатите издавачи кои продолжија имаа поинакви планови, и со тек на време, Натан Невер остана на маргините. Според мене, особен белег на овој јунак му даде Клаудио Кастелини, чиј цртеж за мене е trademark на Натан Невер. По неговото заминување "преку барата", мошне честото менување на цртачите кои ја цртаа насловницата мислам дека по малку го наруши оној изграден имиџ за овој јунак, па денеска насловните се далеку од оние на кои сме навикнале. Со најновата едиција, Universo Alfa, Натан Невер (или ликовите од неговиот свет) е присутен во 8 изданија: Редовното месечно издание, Специјалниот број, Гигантот, Алманахот, Агенција Алфа, Астероидот Арго и Макси изданието. "Crossover" изданијата со Мартин Мистерија и уште едно издание Nathan Never presenta Klonz се во склоп на едицијата One Shot. Моментално во Италија, од 19 февруари, во продажба е бројот 213 (подолу е насловната страница).


Image


21 Feb 2009, 19:17
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8775
Location: The Realm of Kapištec
::
Reply with quote

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


24 Feb 2009, 02:00
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
фала

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


24 Feb 2009, 02:09
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Natan Never vo vremeto na Slobodna Dalmacija omilen mi beshe mene

_________________
ејм фор д бушес!


24 Feb 2009, 02:10
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8775
Location: The Realm of Kapištec
::
Reply with quote
Мене уште ми е :lol:
BTW првиот гигант беше ОДЛИЧЕН!! Се надевам и овој ќе биде (само да најдам време да го читам :| )

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


24 Feb 2009, 02:59
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8775
Location: The Realm of Kapištec
::
Reply with quote
ImageImage

Полека, ама сигурно ја дочитав приказната за Атлантида, Натан и Мартин. Многу убаво склопено, прекрасен кросовер меѓу овие ликови (започнат уште со супербукот). Секоја чест. Уште една голема сага во NN ми остави јак впечаток! До сега стрипов ми нема утнато storyarc.

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


27 Oct 2009, 23:43
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
nikad ne sum imal prilika da go citam... rasta kje nabacis nekoj naprolet?
bi sakal od hartija da pocnam...

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


03 Nov 2009, 03:54
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
da, da, nema gajle
vredi da se cita

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


03 Nov 2009, 08:02
Profile YIM WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 05 Apr 2009, 01:27
Posts: 922
Reply with quote
Навистина интересно ми изгледа вака, плус убеден сум од тоа што го прочитав дека и содржински стрипов е одличен.. :D
Каде би можел да најдам скенови низ нетов, или пак најдобра варијанта да не го носат во Мк то ест по нашиве трафики?:shock:


03 Nov 2009, 21:37
Profile WWW
Манга Падаван
User avatar

Joined: 11 Mar 2009, 14:10
Posts: 1734
Location: Скопје
Reply with quote
Во download секцијата имаш на Либелус мислам Натан Невер:


А кај нас на трафики нема НН...

_________________Живот... динамичен колоиден систем во кој реверзибилно со состојбата ти поминува во гел! :D


03 Nov 2009, 21:51
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
ja go kompletirav regularniot del preku Boce.
sega izleguva tri vo edno, luksuzno izdanie

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


03 Nov 2009, 21:57
Profile YIM WWW
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 22:17
Posts: 1134
Reply with quote
Оди си на Stripzona (пиши на Google) и симни си се' живо и диво шо ти треба. Ги имаш буквално сите НН досега излезени (гиганти, алманаси, специјални изданија, книгиве со три во едно... се').


04 Nov 2009, 08:43
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 05 Apr 2009, 01:27
Posts: 922
Reply with quote
Одлично ! :)


04 Nov 2009, 09:27
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8775
Location: The Realm of Kapištec
::
Reply with quote
И јас се снаоѓам од Stripzona, инаку досега ќе бев слепец во поглед на Bonelli :)

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


04 Nov 2009, 09:42
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8775
Location: The Realm of Kapištec
::
Reply with quote
Оние од вас кои го читате НН, кои ви се омилени 5 епизоди? Имате ли некоја таква листа? Не мора баш топ 5 по ред, него онака 5 најдобри причи...
Мојата листа е оваа:

1. Poslednji val

Image


2. Dvostruka Buducnost

Image


3. Oci Neznanca

Image


4. Jedanaesta zapovjed

Image


5. Bratstvo sjene/Egzodus

Image

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


06 Nov 2009, 20:18
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 21:06
Posts: 1308
Location: Vinica,Makedonija
::
Reply with quote
Od toa so go imam citano.t.e. Slobodna dalmacija (treba da gi nadoknadam drugite peizodi posle toa od drugite izdavaci) NN Top 6.Why top 6?Because i like to go one step beyond :lol:Megutoa ne mozam da kazam deka mi e definitivna lista.Moze za dva saata ke mi se promeni totalno mislenjeto,zatoa sto ima toooolku dobri prikazni od NN :)

_________________
http://darbog-darkmore.blogspot.com/


06 Nov 2009, 22:26
Profile
Манга Падаван
User avatar

Joined: 05 Jun 2009, 22:39
Posts: 1815
Reply with quote
Страшен стрип! Ја бев скептичен у поглед на НН, ама кога летово ги начекав првите два броја на хартија, се одушевив! Треба да продолжам да ги читам од stripzona. Вистинска штета е што ги нема на хартија, барем кај нас, за Балкан ваљда негде искачаат...

_________________
Thor: "Give your orders and ultimatums to those who choose to obey, or are too cowardly to fight, not to me. Or learn again the difference between a God of Thunder and a mortal man in a metal suit"


06 Nov 2009, 23:04
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


06 Nov 2009, 23:12
Profile YIM WWW
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 21:06
Posts: 1308
Location: Vinica,Makedonija
::
Reply with quote
Samo prviot e od Castelini,posle samo naslovnici crtase :) ;)

_________________
http://darbog-darkmore.blogspot.com/


06 Nov 2009, 23:19
Profile
Манга Падаван
User avatar

Joined: 05 Jun 2009, 22:39
Posts: 1815
Reply with quote

_________________
Thor: "Give your orders and ultimatums to those who choose to obey, or are too cowardly to fight, not to me. Or learn again the difference between a God of Thunder and a mortal man in a metal suit"


06 Nov 2009, 23:28
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
ja mislam deka ne bi mozel da napravam lista od NN
posto ima mnogu kvalitetni stripovi, a site gore spomenati se edni od podobrite.
mnogu znaci sto najgolemiot del od serijalot e praven od trojca scenaristi, koi ja drzat prikaznata stegnata, ne se rashiruvaat nepotrebno

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


07 Nov 2009, 12:07
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8775
Location: The Realm of Kapištec
::
Reply with quote
Најдобриот аспект е тоа преплетување на важните приказни. Една тема може да се развива со броеви и да се преплете со нешто сосема трето кое исто трае со броеви. А тие две да играат улога заедно во создавањето на некој нов момент. Стрипов е пример колку е важно единството кај авторите.

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


07 Nov 2009, 12:52
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


07 Nov 2009, 13:00
Profile YIM WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 511 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron