[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Mister No
It is currently 30 Sep 2023, 04:35Reply to topic  [ 37 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Mister No 
Author Message
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 05 Jul 2010, 19:04
Posts: 3551
Location: Скопје
Reply with quote
Нео,првите три епизоди од ВЧ се a must.
5,6,7 исто мислам дека ми оставија позитивен впечаток,но одамна ми се читани.
10,11,12 се во воен период,одлични.
19-24 беа океј приказни.
27,28-одлична приказна со топ атмосфера ( барем за мене).
После број 32 се уште не ми се прочитани,ама ќе биде,па ќе пишам тука впечатоци.

_________________
"There is a power beyond good and evil.The power to create,and the power to destroy!"-Dark Phoenix
The X-Men are dead.Long live the X-Men.
X-Men isn't a comic book. It's a drug.


08 Dec 2011, 23:14
Profile
Reply with quote
:D Ако сакаш вистински Мистер Но, доколку имаш можност, побарај епизоди од Лунов Магнус Стрип, особено од средината на '80-те па до крајот на таа едиција. Овие епизоди кои ги објавува ВЧ се само отсјај на тие тогашни авантури, и се скоро и крајните доживувања на овој лик, пред да се укине во Италија.


09 Dec 2011, 01:22
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Фала на сите за препораките ;)


09 Dec 2011, 03:35
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Mister No - Crna Magija (SA Spec 2)

Динамична, диландоговска авантура на Мистер Но, по сценарио на Нолита и цртеж на Дисо. Во приказната значаен дел завземаат разни магијски обреди, а Серџо Бонели во поговорот тврди дека најголем дел од случките во стрипот се автобиографски, лично бил сведок.
8/10

Image


10 Jul 2013, 00:42
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Image

Mister NO - Hiene

-Приказна за еден сон, приказна за едно ветување и приказна која ќе ни открие многу за понатамошниот живот на пилотот. Мистер Но излегува од болница (за војници од втора светска војна) со ветување дека ќе достави писмо, писмо кое ја носи судбината на едно дете....

Image

Mister NO - Crna magija

-Класична хорор приказна за пилотот која не воведува во мрачните предели на црната магија и ритуалите кои се практикуваат во тој дел на јужна америка а кои не се за обичните туристи, во одреден дел многу ме потсети на James Bond: Dr. No!

Image

Mister No - Bijeg iz Skajneta

-Класична приказна за детективот на невозможното, но овој пат во шумите на Амазонија и со неговиот добар пријател Мисер Но, вероватно самата насловна и името Скај нет веќе се доволни да претпоставите за каква приказна се работи, иако веќе многу пати видено сепак фино средено и убаво за читање.

Image

Mister NO - Bijeli vragovi

-Се случува убиство во америка, констатирано е дека со математичка прецизност е извадено срцето од жртвата, истрагата продолжува во Амазонија, индијанци од едно племе завршуваат мртви, односно без своите срце, Мистер НО ја открива операцијата за нелегално пресадување на органи.

Image

Mister No - Bezimeni vojnik

-Приказна за животот по војната, приказна за променетата америка и приказна која преставува пресвртница за понатамошниот живот на Мистер Но, одлична!

Image

Mister NO - Prica sa divljeg zapada

-Класична акциона приказна која се надоврзува на Hiene, повторно Мистер Но исполнува ветување кон еден свој пријател и повторно запаѓа во невоља, убаво четиво.

Image

Mister No - Kralj Serta

-Интересна приказна за една глава, глава која се чува во криминалистички музеј, глава која преставува симбол на моќниците, симбол на угнетените, симбол на неверниците и симбол на верниците, глава која ќе му зададе глема главоболка на пилотот!

Image

Mister No - Izgubljeni svet

-Авантуристичка приказна за потрага по игубената колонија на Атлантида и алчноста на човекот за пари.

Image

Mister NO - Zulu

-Една од одлучуваките битки на црвените капути со воинственото племе Зулу во северна Африка гледано низ очите на пилотот.


Препорака.
:ugeek:

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


05 Jan 2014, 10:40
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Krug se zatvara (MN ZS SP 10) Нолита / Дисо

Првпат ја читам оваа епизода. Очекував повеќе од Нолита/Дисо дуото, некако досадна ми беше. 5.5/10

Image


14 Jun 2014, 20:46
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


15 Jun 2014, 00:32
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Poslednja Granica (VC 4) Masiero / Stefano & Domenico Di Vitto

Бонбона епизодава :) Манаус, 1999та, денови пред нова година, Мистер Но и Кругер веќе во поодминати години, густираат во некоја кафана. Се појавува синот на Малиген (воениот другар на Џери Дрејк), сака да го батали америчкиот живот и да се пресели тука, да почне нов живот, да стане "новиот Мистер Но". Мистер Но се нафаќа да му помогне, да му укаже на работите, па му ја раскажува својата биографска приказна од неговите млади години кога дошол во Бразил. 8/10

Image


17 Jun 2014, 12:52
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 25 Jan 2014, 23:55
Posts: 131
Reply with quote
Еден (можеби) интересен момент: италијанската фудбалска репрезентација првиот натпревар го одигра на стадионот во Манаус, во земјата на Мистер Но.

_________________
"My name is Ozymandias, king of kings: Look on my works, ye Mighty, and despair!"


19 Jun 2014, 02:09
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
дури и коментаторот го спомна Мистер Но/Манаус моментот :)

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


19 Jun 2014, 07:11
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Прокоментиравме со Тетоец во темата фудбал!
:)

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


19 Jun 2014, 08:05
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
ImageImageImageImageImage

Mister NO MAXI #1-5

-Првата книга е ремек дело, многу емотивна потресна приказна за која поопширно во утрешниот блог пост (ако не ме мрзи) Другите четири книги се збир од по три приказни кои у принцип се таман да се убие едно попладне. Иако ги исчитав заради тоа што се зажелев за добра бонели авантура сепак приказниве имаат малку поинаков концепт и не го добив очекуваното! Како и да е, вреди да се исчитаат, пилотот бар мене ми е секогаш интересен.

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


28 Aug 2015, 13:58
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 37 posts ]  Go to page Previous  1, 2

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron