[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - KEN PARKER
It is currently 30 Sep 2023, 03:11Reply to topic  [ 72 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
KEN PARKER 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Кен Паркер бр.20 Прича о оружју и преварама

Класика, интелегентен криминалец мајстор за менување на изглед „позајмува“ оружје од воена тврдина и го препродава. Војската открива дека има проблем и Кен е во потрага. Крајот е ист како и животот работите не завршуваат секогаш на посакуваниот начин.

Кен Паркер бр.21 Божји суд

Ух, уживав додека ја читав максимално. Одличен приказ на менталитетот на луѓето од малите гратчиња, желбата за освета и за крв по секоја цена. Убав приказ на ловите на уцени и нивните договори со војската.

Кен Паркер бр.22 Дан кад је горела Чатанога

Неповторливо филмско сценарио, менување на кадри од еден на друг лик а се со цел доловување на животот во едно мирно гратче, експлозија, бандити кои киднапираат деца и учителка и бараат поголема сума на долари. Се начнува и односот на белиот човек поточно стравот од индијанците без разлика на чива страна се.

Кен Паркер бр.23 Краљица Мисурија

Сплетка, Кен несреќно е вовлечен во неа и се обидува да ја пронајде вистинската страна. Една преубава реплика која ќе оди во спојлер


_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


15 Sep 2011, 22:21
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
МАЈСТОР ИВО МНОГУ БЛАГОДАРАМ

Image

:D

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


17 Sep 2011, 22:41
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


18 Sep 2011, 12:39
Profile YIM WWW
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 29 Mar 2010, 20:01
Posts: 6531
Location: Skopje
Reply with quote
...nema zasto Druze Meshkov......


18 Sep 2011, 21:19
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Кен Паркер бр.24 Монтана

Уф, после пустоловината низ Мексико, Аљаска и Калифорнија, Кен повторно се враќа дома, во една фантастична авантура со многу пушкарање, коњокрадци и потплатени шерифи.

Кен Паркер бр.25 Ловчева Лили

ПОсле Монтана јасно беше дека во наредните приказни Кен повторно се враќа на она што единствено знае да го работи во животот да биде извидник и да следи траги за војската. Се гради нова предстража во близиина на територијата на племето Дакота. Нормално овие се бунат и не го дозволуваат тоа, Кен му го спасува животот на кучето Лили. Започнува битка белците се поразени, Кен е ранет и напрднат од волци но тука е Лили која се бори крволочно со Волците и му го спасува животот на Кен, овој успеава да се скрие во една пештера но опасноста демне. Ненормаен добар приказ на верноста на кучето према човекот кој му го спасил животот. Оваа приказна едноставно мора да се прочита за да се доживее.

Кен Паркер бр.26 Црвенокожец

Кен е во воена тврдина и сеуште не е закрепнат од раните, Сијуксите напаѓаат, нема доволно војници за одбрана на тврдината и сите цивили мораат да бегаат а предводник е кој друг ако е Кен Паркер. Мала група на Сијукси го напаѓа конвојот, тешка битка но сепак Мандана (лик од првиот број) го препознава својот спасите Долга пушка.

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


19 Sep 2011, 20:23
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Кен Паркер бр.27 Било Једном

Кен е на пат за дома, запознава патувачки забавувачи, стигнуваат во мало гратче во кое се случува кражба. Кој друг ако не Кен заврсува во затвор како прв осомничен. неговите пријатели помагаат во расветлување на случајот, доста интересни социјални аспекти и односи на луѓето и што се се спремни да направат за да дојдат до пари.

Кен Паркер бр.28 Случај Оливер Праис

Ух....страшна приказна, синот на Командот на восјката се пријазвува за војник и по некоја случајност завршува во тврдината на татко му. Страда од татко му кој не сака синот да биде војник, страда од војниците кои го смеаат за слаб и повластен во очите на татко му. Завршува на воен суд поради немар но со помош на Кен ја исправа грешката, добива признание од татко му и од соборците............Нема да ја довршам приказната....13/10

Кен Паркер бр.29 Величанствени револвераш

Легендарниот Бил и проблемот со ловците на слава и поголемиот проблем слепилото.
Кен се обидува да му помогне во еден двобој


Кен Паркер бр.30 Доме слатки доме

Убава лесна приказна за домот и детството на Кен, посетата на гробот на неговиот брат, запознавање со неговата фамилија и помагање на стар пријател од детството.

Кен Паркер бр.31 Света Брда

Битна работа во серијалов илити сагата за Кен Паркер е тоа што со како се менуваат годините се менува и околината а тоа е на маестрален начин прикажано и навистина додека се чита серијалот имам чуство дека се дел од тој свет. Избувнува проблемот со Сијуксите, нормално вмешан е и белиот човек кој сака да приграби што поголема територија но Кен е тука за да го спречи тоа. не се бираат средствата за да се дојде до посакуваната цел.

Кен Паркер бр.32 Легенда о Генералу

Мојата омилена приказна за генералот Кастер.
нема да пишувам детално ова исто така МОРА да се прочита за да се доживее.
Единствено ќе спомнам дека е точката на вриење каде Кен сваќа дека му е доста од војската, војните и непријателствата.

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


20 Sep 2011, 14:53
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 27 Aug 2011, 03:15
Posts: 2755
Location: Скопје
Reply with quote
Браво Мешков, ама ги зацепа стриповите :D
Кратки и јасни ти се рецензиите, секоја чест и само продолжи

_________________
што се мора не е тешко


20 Sep 2011, 15:08
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
До сега исчитав првите 32 броја во издание на Либелус кои вероватно тука прекинаа со издавање на Кен Паркер.
Хронологијата на издавање ја запази Фибра.
Одиме понатаму

Кен Паркер бр.33 Миледи

Страшна приказна, Кен е во лов со некои пријатели, ги среќава англиска новинарка дописник на Тајмс и нуди голема сума пари за Кен да ја отпрати до племето Сијукси за да направи интервју со Бикот што седи. Величенствена приказна, Кен почнува да чита поезија, се осеќаат пецкања помеѓу него и новинарката, маестрален приказ на последните денови на Сијуксите како слободно племе и грозоморниот лов на војниците.

Кен Паркер бр.34 Витезови Сјевера

Кен е во Канада, каде запознава млад коцкар со големо его кој сака да се докаже пред светот. Кен прифаќа работа за превоз на намирници до едно рударско село, сака да го ангажира и неговиот пријател кој заради мамење во карти завршува во затвор и одтаму е приморан да избега со уште двајца криминалци. Се вмешуваат и кандаските полицајци в црвени капути. Одличен приказ на кандаската полиција.

Кен ПАркер бр.35 Стаза дивова

Кен запознава двајца патувачки циркузанти, силом прилике ги ангажира заради транспортот на намирниците, нападните се од индијанци, нападните се и од бели бандити, но транспортот стигнува на време до рударите.

Раста ова е мислам приказната која си читал а ја спомена погоре.

Кен Паркер бр.36 Право и криво

Кен е неправедно обвинет за убиство, се обидува да ја докаже својата невиност.

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


24 Sep 2011, 12:02
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


24 Sep 2011, 17:57
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Jul 2010, 09:08
Posts: 8298
Location: Skopje
Reply with quote
Meskov brat, SEKOJA CEST za temava kako ja drzis :ugeek:

_________________
The only thin line for a man to be on, is the one between motivation and inspiration.
Во сон се родив, во сон живеам, во сон ќе умрам.
Thieves get rich and saints get shot and God don't answer prayers a lot.


24 Sep 2011, 20:50
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


25 Sep 2011, 08:50
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Image

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


26 Sep 2011, 12:22
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
добар е заедничкиов стрип со Кен и авторите!

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


26 Sep 2011, 12:53
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


26 Sep 2011, 13:13
Profile
Reply with quote
:D Авторот од лево - Weird Al Yankovich?


27 Sep 2011, 02:53
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
vird al e pucval :)
aren e milaco.

_________________
ејм фор д бушес!


27 Sep 2011, 07:37
Profile WWW
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 29 Mar 2010, 20:01
Posts: 6531
Location: Skopje
Reply with quote
..Milazzo toj so brkot garant i Berardi.....mislam drugiot..


27 Sep 2011, 08:32
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


27 Sep 2011, 08:39
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Image

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


27 Sep 2011, 08:58
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Тро ја запоставив темава, ама после исчитани бааги броеви некако ми требаше одмор, пред да продолжам со хронолошки мини рецензии, набавив од Бункер специјалите од Систем комикс и со задоволство си ги исчитав.

Кен Паркер Специјал бр.2 У време пони експреса

-Кен у малди дани, се зпознаваме со неговата фамилија, неговата љубов кон ловот, авантурата, коњите и неговото ваљда прво сексуално искуство, бегање од дома и како станува дел од Пони експрес.

Кен Паркер Сепцијал бр.3 Авантуре Тедија Паркера

-Ух, дефинитивно маестрална приказна која многу наликува на Авантурите на Хаклбери фин, младиот Теди е во потрага по неговиот татко Кен(кој е во затвор). Многу емотивна потресна приказна која ја исчитав со задоволство.

Кен Паркер Специјал бр.4 Бакарно лице

-Ова ми беше многу тешко да го исчитам, едноставно Берарди се надминал сам себе при описот на некои работи, Америка веќе индустриски бааги развиена, во едно мало гратче се појавува индијанец од племе кое е одамна истребено, антрополог успева да најде заеднички јазик и индијанецот ја раскажува потресната приказна. Ова едноставно мора да се прочита за да се доживее.

Кен Паркер Специјал Уздах и Сан

-Ова ми е мерак што го набавив на папир, ова е албумот без текст, има само цртеж, дремев над секој кадар минимум по петнаестина минути, албумов е СОН.

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


15 Mar 2012, 21:53
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
КОнечно ап ту дејт со изданијата од Фибра!
Значи, од бр.33 (таму каде што застанав пред некоја година) па се до бр.79.
Страва серијал, вреди за целото потрошено време.
Голема препорака за сите љубители не само на вестерн жанрот туку на американската историја.
Иако крајот малку конфузен и многу недоречен т.е без никаков крај, сепак уживањето и дружењето со овој лик беше големо.
Ако не сте го читале, или се мислите, или сте го почнале и сте го баталиле, најдете време и исчитајте го комплет од бр.1, верувајте ми на збор дека вреди.

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


08 Sep 2015, 11:56
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Скромен допринос за серијалов

https://medium.com/@Meskov81/%D0%BF%D1% ... 2134560798

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


13 Sep 2015, 09:57
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 72 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron