[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - My weekly manga update
It is currently 24 Sep 2023, 02:35



Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page 1, 2  Next
My weekly manga update 
Author Message
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
па, за да не отварам посебна тема за секоја манга што ќе ја препорачувам, или кудам :) во овој топик ќе давам моја критика на манги што ги имам прочитано
дискусија се разбира е пожелна :) давајте фид бек

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


22 Oct 2009, 07:27
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
Image Image

Rurouni Kenshin aka Samurai X
жарн: историски, борбени вештини
volumes: 24
anime: 95
моја оцена: 10/ 10

Кеншин е ронин -самурај без господар а дејствието е сместено во доцниот период на Meiji ерата, во која самураите изумираат а носењето меч е забрането) талко по јапонија. На самиот почеток се запознавате со мистериозниот убиец во последната војна и приказната за неговиот мит -Kenshin Himura Battousai. Веднаш после тоа почнува приказната, за да видите дека овој убиец е станат мирен и повлечен ронин, кој е сосема спротивен од она што бил Батосаи. Околу овие две спротивности и се врти приказната, неговото повлекување од таквиот живот и одлуката никогаш повеќе да не убива од една страна, и неговото влегување во едно доџо со што се дознава дека Батосаи е уште жив, привлекува многу луѓе кои сакаат да го уништат.
Во почните делови (волумени) приказната изгледа наивна, но работите постепено се променуваат, се воведуваат нови ликови, позитивци и негативци, и како постепено сакајќи да ги заштите блиските Кеншин се враќа на она што го потиснал -Батосаи. Ова ја прави приказната интересна и вредна за читање.
Што се однесува до цртежот, овој стил мене ми е најомилениот кај мангите.
моментално сум со читање до v. 9 и сега ќе мистигнат до 12 :)

п.с. за популарноста покажува фактот што анимето има далеку повеќе епизоди (ова го немам гледано)

линк за онлајн читање без регистрација http://www.onemanga.com/Rurouni_Kenshin/
за спуштање со регистрација http://stoptazmo.com/downloads/manga_series.php

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


22 Oct 2009, 07:44
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
ja samo da ja isposhtuvam angaziranosta
i za mangava i za animeto
keep up the good work!

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


22 Oct 2009, 07:59
Profile YIM WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
Image Image

Dark Metro
вола: 2 за сега во тек е
жарн: хорор (по барање на Крале)

Иако веќе видено -метро како сцена на хорор приказна, тоа што е различно кај оваа манга е фактот што се работи за кратки приказни од по 30тина страни. Единственото што ги поврзува приказните (барем за сега) е подземното метро кое функционира како портал кој ги поврзува нашиот и светет на мртвите; и чуварот на портите од другиот свет (сликата лево). Приказните се интересни и доволно развиени (во смисла изградени карактери, позадина на приказната и личностите, градење тензија и финишинг -иако кратки, доволно крвави, и со шмек на хорор филм -јапонски се разбира. Приказните се со духови, кои се уште немаат преминато во другиот свет и имаат незавршена работа... некои се добри, некои лоши, неки бараат одмазда...

линк -онлајн http://manga.animea.net/dark-metro.html

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


22 Oct 2009, 10:59
Profile
Reply with quote
:) Јас само ќе те коригирам малку во правописот, наместо вола (да не се меша со животното), би можел да напишеш или volumes на англиски или изданија (том), додека жанр е правилната форма на овој странски збор, наместо жарн. :mrgreen:


22 Oct 2009, 17:37
Суперхерој Под Стечај

Joined: 04 Feb 2009, 17:14
Posts: 334
Location: Skopje
Reply with quote
Ја сакав да почнам да читам Akira, Пепи го имаш читано? Добро е?


22 Oct 2009, 20:37
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 21:06
Posts: 1308
Location: Vinica,Makedonija
::
Reply with quote
Odlicno e :) ;)

_________________
http://darbog-darkmore.blogspot.com/


22 Oct 2009, 20:58
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


22 Oct 2009, 21:56
Profile
Суперхерој Под Стечај

Joined: 04 Feb 2009, 17:14
Posts: 334
Location: Skopje
Reply with quote
Еве ја најдов нешто интересно
BIOMEGA
Image
Image
http://www.onemanga.com/Biomega/


23 Oct 2009, 20:51
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Aaaaa ashkolsun....

_________________
ејм фор д бушес!


23 Oct 2009, 21:19
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


24 Oct 2009, 22:01
Profile
Суперхерој Под Стечај

Joined: 04 Feb 2009, 17:14
Posts: 334
Location: Skopje
Reply with quote
Епа тогаш почнувам да ја читам :)
Во меѓувреме прочитав BIOMEGA и Jackals
BIOMEGA има 42 чаптери и до 28е закон а натака е најголемото срање што сум го прочитал, како и да е вреди да се прочита до 28 чаптер и да си замислиш дека таму завршува и дека добрите победиле:D


Jackals
Image
Се работи за двајца платени убијци, во еден град Cicero преплавен со криминал, интересно е што се одвива во дивиот запад :) нетипично за манга, со приказна не се замарале многу али интересно е за читање, до сеа има излезено 14 чаптери ама треба да излегува и натака.
http://www.onemanga.com/Jackals/


27 Oct 2009, 20:18
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
Браво за препораката

Jackals
многу добар почеток, првиот чептер е доволен за да решите дали ќе читате натаму или не -веднаш почнува со масакар и акција... па и понатаму, како што рече Gjomlez нема некоја приказна, три-четири страни и останатите 15тина акција. Секој случај акцијата е добра, јасно кадрирана (пошо има манги каде ќе помините цел сат во прашување шо се десило), и крвава :)

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


28 Oct 2009, 09:31
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
Roze Hip Zero

Image

жанр: акција
вола: 5
моја оцена: 8/10

Приказната се врти околу терористичката организација Алис која почнува да напаѓа (успешно) и убива полицајци на врвни позиции и членови од антитерористичката организација. Но антитерористичката организација го врќа назад својот екс член Кидо, чиј нов партнер ќе биде 14 годишното девојче Асакура -нивното скриено оружје.
Приказната се одвива пополека, така да во првите два тома ќе се запознате со ситуацијата и личности за понатаму да гледате едно чудо акција. Кадрирањето е закон, а акцијата има матрикс шмек.

онлајн: http://manga.animea.net/rose-hip-zero-c ... age-1.html

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


16 Nov 2009, 11:09
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
death note
Image


super pocetok prvite desetina, ponatamu stanuva sredno pa nakaj dosadno. kako i sekoja serija sto prodolzuva vo nedogled...

akira go nemam citano ama crtaniot e super.

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


06 Dec 2009, 02:00
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
Akira анимето е класи зад мангата, бидејќи е премногу скратено за да се среди се во цртан од еден час
сепак Акира е мангата која го проби јапонскиот стрип во светот

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


06 Dec 2009, 10:40
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 04 Mar 2010, 23:16
Posts: 2784
Reply with quote
Interesna e taa zelba na japonvite i potreba od masovno unishtuvanje, kako i tematikata na bio oruzja koi se pred se luge, i kako i predupreduvanja deka nemozesh da si igrash Bog i so zivotite na lugeto. Se pretpostavuva deka ova doaga, prvo kako kompleks od Hiroshima i Nagasaki, i vtoro poradi ogromniot tehnoloshki razvopj na Japonija, koj nesomneno, i toa veke nee nauchna fantastika, rwealnost e, so zosdavanje na roboti.

Akira e samo ushte edna takna/takvo manga/anime koe vo celost ja orbabotuva taa tematika. Ne e za sechiv stomak ni animeto ni mangata, ama za nas shto sme luge na forumov mislamd eka e sosema vo red. ;)

_________________
Never forgive! Never forget! For the Lion and the Emperor! The Fallen will repent!


03 Aug 2010, 21:10
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
ajde ovde, da ne otvaram nova tema... imase eden manga so edno tipce sto bese luzer, ama ucese karate demek,
a inaku bese maksimalno hormonski poremeten (tinejdzer), i mnogu bese smesen stripot. nesto kako karate kid vo osnova, posto vo sekoj broj ucese nov udar,
a na pocetok mi se cini kako slucajno da go pobedi toj glavniot... ama nikako ne mi teknuva kako se vikase.
ideja?

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


26 Nov 2010, 21:31
Profile WWW
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 28 Apr 2010, 19:52
Posts: 181
Location: In MARVEL'S CIVIL WAR or maybe Bleach's Karakura town :P
Reply with quote
Sry Shto ke pishuvam na latinica neam mk font

Aj i ja da dodadam neso ovdeka

Image


Bleach


Alternative Name ブリーチ(Japanese); 死神; 블리치(Korean); เทพมรณะ; Sứ giả thần chết Ichigo (Vietnamese);; Bleach (hungarian); بليتش (Arabic); Блийч (Bulgarian); Блич (Russian); Bleach (Dutch); Bleach (France); Bleach (German); Bleach (Italian); Descorante (Portuguese); Bleach (Brazilian Portuguese); Bleach (Spanish); blekmedel (swedish); javellisant(Québec)


Years of Released 2001


Status Ongoing, Bleach 429 is coming next...
This Series Is Released Weekly


Author(s) Kubo Tite


Artist(s) Kubo Tite


Related Scanlators Franky House
SleepyFans


Genre(s) Action, Adventure, Comedy, Fantasy, Psychological, School Life, Shounen, Supernatural


Type Japanese Manga (Read from right to left.)


URL









NARUTO




Image



Alternative Name ナルト; 火影忍者; 나루토; NARUTO―ナルト―; ناروتو

Years of Released 1999

Status Ongoing, Naruto 519 is coming next...
This series is updated weekly

Author(s) Kishimoto Masashi

Artist(s) Kishimoto Masashi
Related Scanlators Franky House
Binktopia
SleepyFans

Genre(s) Action, Adventure, Comedy, Martial Arts, Shounen

Type Japanese Manga (Read from right to left.)

URL




TOA E SE ZA SEGA AKO IMATE NEKOJA ZELBA ZA NEKOJA MANKA PISETE I TAA KE JA STAVAM :D

_________________
“Never admit defeat and ask for a quick death! Die first, then admit defeat! If you are defeated but didn't die, it just means you were lucky! At those times, think only about survival!
~Kenpachi Zaraki”


27 Nov 2010, 15:42
Profile YIM WWW
Надежен Луд Научник

Joined: 24 Nov 2010, 22:23
Posts: 221
Reply with quote
Goce, da ne e ovoj:
http://www.animeseason.com/shijou-saiky ... i-kenichi/
History's strongest disciple Kenichi

Pozdrav
Dijana


27 Nov 2010, 16:28
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


28 Nov 2010, 14:27
Profile WWW
Надежен Луд Научник

Joined: 24 Nov 2010, 22:23
Posts: 221
Reply with quote
Често киснам на форумов па си реков ај крајно време е да речам добар ден. Алал вера на сите, добро се работи овде, а и браво за солидарноста и несебичното делење знаење!

За манга немам читано многу, од Кеничи овде може да се најде http://www.mangareader.net/337/historys ... nichi.html . Посебно кога се работи за акција тешки ми се за читање, не сфаќам која нога оди каде :). а кога ќе го видиш сето тоа анимирано, па во боја,...па Јапонци врескаат ехее мерак :D

Моментално ја читам Бакуман (од авторот на Death Note), а и тоа дека не можам да ги дочекам новите епизоди од анимето.

Да не знае некој некоја добра sci-fi манга?


30 Nov 2010, 23:29
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
sci-fi klasika ti e Akira, postapokalipticno
Gantz mozesh isto taka, ama gantz posle tamu 20 chapter epten zabegaa i ne e to to
a ako sakash mecha... ne znam ne sum cital :)

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


01 Dec 2010, 22:16
Profile
Надежен Луд Научник

Joined: 15 Jan 2010, 18:03
Posts: 206
Reply with quote
?


Last edited by kojekoj on 25 May 2011, 14:54, edited 1 time in total.



29 Jan 2011, 14:24
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
kojekoj, imas citano ova? nekoj komentar?

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


30 Jan 2011, 21:49
Profile WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 30 posts ]  Go to page 1, 2  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron