[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Anime
It is currently 01 Oct 2023, 07:16Reply to topic  [ 326 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Next
Anime 
Author Message
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
па, еф јас вака ко фан на Аниме и Манга, да се активирам тро појќе
овде ќе пуштам мои предлози (а се разбира и вие можете ваши) за аниме -серии и филмови, актуелности и сл.

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


21 Oct 2009, 10:15
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
Image
Canaan
жарн: акција, сф
епизоди: 13 (само шо заврши минатава недела :))
моја оцена: 9/10
(ама не го имам цело изгледано до 8 епизода сум)

тоа што е интересно кај ова аниме е што пополека ве водува во целата приказна (која се врти околу смртоносниот вирус УА и исчезнувањето на едно село во Кина) откривајќи постепено дел од загатката. Ликовите се интересни, анимацијата е супер, доволно акција во секој епизода (но не премногу) Скратив една оценка бидејќи ме нервира една од главните протагониски Марија Осава, која ја имаат направено претерано наивна... ко некој карактер од хај-скул аниме.

кој го интересира содржина подетална нека си прочита на линковите подолу
за онлајн гледање http://www.animecrazy.net/canaan-anime/
за спуштање http://animestash.info/anime/show/1812

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


21 Oct 2009, 10:35
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Super za topikov :)

_________________
ејм фор д бушес!


21 Oct 2009, 10:40
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8775
Location: The Realm of Kapištec
::
Reply with quote
Ова фалеше на форумов. Закон!

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


21 Oct 2009, 10:53
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
thx планирам најмалку еднаш неделно да ја упдејтирам со по една серија и еден филм

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


22 Oct 2009, 07:19
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
Image Image
Sword of the stranger
anime movie
жарн: боречки вештини, авантура
моја оценка: 10/ 10

Дејствието во ова аниме многу ме потсеќа на холивуд постариве авантури. На кратко, едно дете заедно со своето куче бега од некои луѓе, и успева да се скрие во напуштен храм. Во истиот тој храм доаѓа ронин без име, и кога ќе го најдат детето е принуден да се брани и да му помогни. Потоа детето ја купува неговата придружба и заштита додека не стаса до храмот во друг град.
Анимацијата е закон, борбите се тамански крвави и изгледаат реално.

Ако немате шо да прајте викендов и имате околу 1:40 минути изгледајте го ова аниме

линк http://www.animestash.info моментално сајтов е паднат така да не можам да ви го дадам точниот линк, ќе си го пребарате сами :)

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


22 Oct 2009, 08:01
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Топиков ти е супер Пепи, само терај напред!

Јас лично (и субјективно нормално :) ) би те замолил за аниме со повеќе сф/хорор карактеристики, и доколку знаеш - да предложиш. Конкретен пример - го обожавам ", а од хорорите (мислам на стрипот, за филмот немам сеќавање)(@Лаф: го симна бе овој филм? Дај срежи го во купче со јапонски хорори поише нека бидат техно-хорори :) )

Уште еднаш, супер топик!

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


22 Oct 2009, 08:39
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
Узумаки -Вртлог филмот мене не ме бендиса
а, нема проблем, наредните предлози ќе бидат хорор/ сф, не знам зошо ама неделава сум повеќе самураиски расположен (види и во манга топикот :)

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


22 Oct 2009, 08:45
Profile
Суперхерој Под Стечај

Joined: 04 Feb 2009, 17:14
Posts: 334
Location: Skopje
Reply with quote
Фала богу нешто за аниме :D

Мое најомилено аниме:
Neon Genesis Evangelion
Image
Оцена 10/10
Од википедиа:D
Evangelion is an apocalyptic mecha action series which revolves around the efforts by the paramilitary organization Nerv to fight monstrous beings called Angels, primarily using giant mecha called Evangelions which are piloted by select teenagers, one of whom is the primary protagonist.

Events in the series refer to Judeo-Christian symbols from the Book of Genesis and Biblical apocrypha among others. Later episodes shift focus to psychoanalysis of the main characters, who display various emotional problems and mental illnesses; the nature of existence and reality are questioned in a way that lets Evangelion be characterized as "postmodern fantasy". Hideaki Anno, the director of the anime series, suffered from clinical depression prior to creating the series, and the psychological aspects of the show are based on the director's own experiences with overcoming this illness.(ова не сум знаел дека ликот според себе го праел, иначе ликот е тежок шизофреник :D )

Plot:
The story of Evangelion primarily begins in 2000 with the "Second Impact", a global cataclysm which almost completely destroyed Antarctica and led to the deaths of half the human population of Earth. The Impact is believed by the public at large and even most of Nerv to have been the impact of a meteorite landing in Antarctica, causing devastating tsunamis and a change in the Earth's axial tilt (leading to global climate change) and subsequent geopolitical unrest, nuclear war (such as the nuking of Tokyo), and general economic distress. Later, Second Impact is revealed to be the result of contact with and experimentation on the first of what are collectively dubbed the Angels: Adam. The experiments were sponsored by the mysterious organization Seele, and carried out by the research organization Gehirn.

In the year 2010, Gehirn had accomplished a number of its scientific and engineering goals and corporately changed into the paramilitary organization Nerv which is headquartered in Tokyo-3, a militarized civilian city located on one of the last dry sections of Japan; Nerv's central mission is to locate the remaining Angels predicted by Seele, and to destroy them. However, Nerv has its own secret agenda, as directed by its Machiavellian commander Gendo Ikari: the Human Instrumentality Project, which, according to Gendo in episode 25, is the task of uniting all human minds into one global spiritual entity. Associated with Nerv is the Marduk Institute, which has the task of selecting the pilots for the Evas, the most capable being children conceived after the Second Impact (14 year olds).

Може изглеа долго ама трае само 26 епизоди и неколку филмчиња


22 Oct 2009, 19:58
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


22 Oct 2009, 22:15
Profile
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 16:35
Posts: 5116
Reply with quote
od ova anime mangi etc. od se so imam gledano najmnogu so me ima osvezeno bese samurai champloo i afro samurai...iako afro mislam deka e korejsko ili taka nesto....za samurai champloo 10/10 :ugeek:

_________________
http://darkoristevski.blogspot.com/


22 Oct 2009, 23:20
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
::
Reply with quote
Исто... Samurai Champloo е најдобро аниме серијалче што сум го гледал досега...

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


23 Oct 2009, 16:54
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
за Samurai Champloo имав пишано на другион форум па нејќев да се повторвам
инаку во мојата листа тоа и Коубој Бибоп ми се омилените два -посебно ради музиката
а кога сме кај Самурај Шамплу само што излезе манга по тоа аниме, и само што ми стаса од Америка, штом ја прочитам пишам коментари :)

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


24 Oct 2009, 21:58
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
Image
Samurai Champloo
manga/ anime

жарн: самураи, авантура, комедија

содржина: една девојка успева да ги спаси двајца самураи од егзекуција, со цел да и помогнат да го најде самурајот кој мириса на сончоглед... и така тргнуваат во потрага, и ако двајцата се заколнати првата можност што ќе ја добијата да се борат еден против друг.

цртанот има супер музика, и карактерите се закон. Jin - е самураи во права смисла на зборот спремен да помогне на секого, смирен и пресметлив додека Mugen се гледа во паричен интерес, и има спротивен карактер

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


24 Oct 2009, 22:08
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
@ Gjomlez: кажи си свое мислење, шо е плус шо е минус, остај то википедија :)
p.s. finally уше некој љубител на аниме :) а шо е уше пубо со поразличен вкус од мојот

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


24 Oct 2009, 22:12
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
Па, по барање на Крале, оваа недела ќе биде посветена на хорор аниме :) барем од моја страна

Image
Dead Space Downfall
аниме филм (1:15 мин)
жанр: хорор, сф
м. оценка: 7/ 10

Два важни совети извлечени од анимево: Прво ко ќе најте монолит а абер немате шо е, не се зема во вашата база. Второ, мртвите тела кои сте ги нашле од колонијата каде бил монолитот, исто не се носет во вашата база.

Класична хорор приказна, која по малку потсеќа на филмот 8ми путник (по нашки). Добри хорор сцени (филмски изведени), многу крв, кољења, сечења, прскање глави...
Од друга страна дијалозите се тапа, а анимацијата не е то, то. Се гледа дека е америчко аниме.

п.с. направено е според играта Dead Space на електроник артс, дејството е сместено пред дејството на играта.

линк
http://animestash.info/anime/show/1544 синхронизирано е

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


26 Oct 2009, 09:55
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


26 Oct 2009, 10:22
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
ааа ај еве уш еден орор вилм -аниме
Image
Blood The Last Vampire
anime movie
жанр: хорор
моја оцена: 10/ 10

Филмот кој претходно беше спомнат е базиран на ова аниме кое излезе 2000 година. Саја е последниот вампир кој тепа Криптопери, сушчества кои се ранат на љујѓе. Работи за владина организација, а трагата која ја имаат ја води до едно училиште. Затоа ќе мора да се преправа дека е ученичка иако е стара со векови... Саја е mother f@#^er

во наредниве денови ќе напрам еден осврт и на аниме серијата која излезе од овој филм, а и на мангата :) ит ис хорор вик

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


26 Oct 2009, 11:11
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 10 Jul 2009, 02:06
Posts: 202
Reply with quote
Ahlele,izglea jas sum najdedo ovde....Dobar anime?
....pa,eve,ako veke sakate...me cudi so ne ste gi stavile ovde dosega....


MONSTER-ko budala ja gleav sekoja epizoda,mislam deka brakot mi bese doveden vo prasanje..
ImageGHOST IN THE SHELL-strasno nesto...(ne e horor)...odlicni prikazni...btw,majorot e mn. sexy
Image


01 Nov 2009, 18:46
Profile WWW
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 10 Jul 2009, 02:06
Posts: 202
Reply with quote
COWBOY BEBOP-i serijata i filmot se COOL...So rece ednas eden-ako Tarantino bi snimil crtan film,toj bi izgledal vaka...
Image


ERGO PROXY-interesen futuristicki,malce kao DARK...se zaljubiv vo Re-l Mayer

Image


DEATH NOTE-eve vi eden so e poise TEEN,ama ima interesna prikazna..

Image


01 Nov 2009, 18:53
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај

Joined: 04 Feb 2009, 17:14
Posts: 334
Location: Skopje
Reply with quote
Добро е не сме само двајца аниме шо глеаме на форумов :D

За Cawboy bepop изглеа сум имал погрешно мислење, ќе зеам да го глеам во најскоро време, а и ова ERGO PROXY ме заинтересира


01 Nov 2009, 21:46
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 05 Apr 2009, 01:27
Posts: 922
Reply with quote


01 Nov 2009, 23:15
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај

Joined: 04 Feb 2009, 17:14
Posts: 334
Location: Skopje
Reply with quote
Добро е што сме поише :D

Сеа ја изглеав првата епизода од ЕРГО ПРОКСИ, господ здравје да ти дае за препораката :D едно од најзакон аниме шо сум глеал. Ако најде некој страна за глеање онлајн со превод а не синхронизирано на англиски нека пише. Иначе планирам да цртам сај фај манга и сеа глеам дека несакајќи сум го украл дизајнот на тие роботите од Ерго :)


01 Nov 2009, 23:31
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 05 Apr 2009, 01:27
Posts: 922
Reply with quote


02 Nov 2009, 08:15
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
Monster
стварно е добра, ама првите две епизоди :) немав ќејф да глеам појќе пошо е ептен долга

Ergo Proxy
е ЗАКОН, добра приказна интересно дејствие -дефинитивно јапонциве ги бива за вакви сф аниме

Cowboy Bebop - мене анимето ми закон, пред се поради добрата комбинација на дејствие/ музика. Џезот во секоја епизода дава посебен шмек. Но... се е работа на вкусови

Death Note -да, потинејџерски, и моментално едно од најпопуларните аниме (покрај Bleach и Naruto) -мене лично не ми беше којзнае што

Ghost in the shell -филмот огромно ДА!! (мојата омилена песна е дел од соундтрекот на ова аниме -King of my castle) серијата -можда

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


02 Nov 2009, 08:40
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 326 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron