[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Icarus
It is currently 10 Dec 2023, 11:13Reply to topic  [ 15 posts ] 
Icarus 
Author Message
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 20 May 2009, 20:36
Posts: 150
Reply with quote
Еве една моја скулптура изработена од тоалетна хартија.

Image

ImageAко некој го интересира ќе го напишам процесот на изработка.

_________________
Image
02 Sep 2011, 11:54
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
Мене ме интересира
Ептен убаво изгледа!!!
Браво

И пиши дали некад би правел некоја нарачка?

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


02 Sep 2011, 12:08
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
super! bravo!
proces na izrabotka da! :)
pretpostavvam na kraj mu prais nesto za da se zacvrsti da ne se raspagja...

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


02 Sep 2011, 18:24
Profile WWW
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 20 May 2009, 20:36
Posts: 150
Reply with quote
^ да точно.

Прво земав челична жица која ја свиткав во соодветна положба, се протега низ целото тело и има улога на 'рбет.
После од големи тутки тоалетна хартија ги направив торзото, главата, рацете и нозете, онака грубо чисто како форми, кои се меѓусебно залепени со селотејп.
Потоа иде моделирање, од горе врз основата додавав ТХ, и со конец за шиење цело време мотав од горе, и така се моделира, на пример за да добијам зглобови тамо стегнав со конецот, исто и за врат, гради, стомак, итн.
И после некое време се доби цврста форма. Таа жицата од горе на грбот е чисто како украс.

Image

После ова ги праев крилата. Исеков 2 ленти од ситна челична мрежа, и со силиконски пиштол ги залепив на грбот. Пердувите се од оние лепезите што ги има во China Shop, искубав една таква и исто со силиконски пиштол ги залепив за мрежата. Тука напраив грешка, требаше прво да ја обојам, па на крај крилата, али јебига касно ми текна. :)
За маската напраив конструкција од жица, као протеза, и од горе налепив парче кожа. А да, исто и за канџите, прво со жица, бидејќи се деликатни и невозможно беше да се моделираат само со ТХ.
И на крај земав акрилни бои, ја обоив цела, и од горе со дрвофикс ја премачкав за да се стврдне. Постољето е обично од некоја столна ламба.

@rastaman Па не знам за нарачка, зависи, као што глеаш процесот е доста крш, го неам усовршено уште хехе :D

_________________
Image
03 Sep 2011, 13:31
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
а што мислиш, колку би имала трајност?

и меџик во позадина, а? најс

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


03 Sep 2011, 14:29
Profile YIM WWW
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 20 May 2009, 20:36
Posts: 150
Reply with quote
Трајност голема, нормално ако не се намокри, сама од себе нема шанси да се распадне, уште со конецот кога ја обмотав стана компактна, а и со дрвофикс коа ја премачкав од горе тврда као гипс дојде.

_________________
Image
03 Sep 2011, 14:53
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
ijaaaa, dobro si se iznarabotel... :)

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


03 Sep 2011, 16:09
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
Ија индид, навистина интересно... Ашколсун.

ПС. Careful, Icarus :lol: (Brian ваљда ќе укапира)

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


04 Sep 2011, 13:58
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
wow! браво за инвентивноста, супер изгледа.


06 Sep 2011, 01:26
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 04 Mar 2010, 23:16
Posts: 2784
Reply with quote
Sekoja chest druze, ova e top! I Magic: TG momentot u pozadina epten mi se dopadna. :D

_________________
Never forgive! Never forget! For the Lion and the Emperor! The Fallen will repent!


13 Sep 2011, 10:28
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote
Супер е ова, навистина. Браво!

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


13 Sep 2011, 15:23
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 04 Mar 2010, 23:16
Posts: 2784
Reply with quote
Question, postoljet drveno i zicata od kaj g nabavi? Uzasno mi treba takvo neshto.

_________________
Never forgive! Never forget! For the Lion and the Emperor! The Fallen will repent!


14 Sep 2011, 09:08
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
мене постољето ми личи на старинска столна ламба

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


14 Sep 2011, 09:20
Profile YIM WWW
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 20 May 2009, 20:36
Posts: 150
Reply with quote
Фала на сите за коментарите :)

Пала постољето ми беше останато вишок моите еднаш кога нарачуваа некои столни ламби, значи custom-made е, мислам дека било кој столар може по нарачка такво да ти направи. А жицата ја најдов во подрум, ама сигурно се продаваат по продавнициве за железарија и слично.

_________________
Image
16 Sep 2011, 18:22
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 04 Mar 2010, 23:16
Posts: 2784
Reply with quote
Thnks ninja, i uhste ednash pofalba za storenoto delo. ;D

_________________
Never forgive! Never forget! For the Lion and the Emperor! The Fallen will repent!


18 Sep 2011, 19:25
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 15 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron