[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Desire to Inspire
It is currently 30 Sep 2023, 03:23Reply to topic  [ 76 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Desire to Inspire 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
топиков е многу позитивен, секогаш има нешто убаво да се види

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


18 Aug 2012, 21:19
Profile YIM WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
myiu14 е еден вид на интернет атракција...таа создава слики кои се многу експерсивни и превлекуваат внимание.Сликите се од галеријата на Дивианарт...
http://myiu14.deviantart.com/
Image
Image
Image
Image


18 Aug 2012, 21:37
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
И овие прекраснотии ми преивлекоа внимание...лудите лисички на Скиа...доста се споделувани низ мрежата :D
http://skia.deviantart.com/
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Повеќе во глареијата на дивианарт... :oops:


18 Aug 2012, 21:43
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Thomas Kinkade е роден 1958 година во Placerville,Калифорнија.Уште на 6 години пројавува интерес кон живописот,а на 16 години веќе е ученик на познатиот уметник Glen Wessels.

Се школува во University of California at Berkley,а дипломира во The Art Center College of Design in Pasadena,
California.На 22 год, почнува да работи во киноидустријата(motion picture industry),но ја напушта работата и од 1983(боже мојта година на роџење) станува слободен уметник.
Ова накратко превод од нет...за да не ставам многу слики,бавно ги отвара и го кочи топикот...повеќе на линкот
http://www.pokazuha.ru/view/topic.cfm?k ... =1&type=26
http://www.thomaskinkade.com/magi/servl ... omeServlet
Многу голема сликата ја сменив...ова е продавница со негови цртежи
http://www.thomaskinkadegallery.com/store/
Image


18 Aug 2012, 22:03
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Ова е уште еден популарен артист од дивианарт...со псевдоним Apofiss.Многу необични дигитални цртежи кои имаат слатка нота,а акцентот е ставен на очите кои буквално мислиш дека дебнеат од некаде...
http://apofiss.deviantart.com/
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


18 Aug 2012, 22:14
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Jasek Yerka е Полски уметник,роден во арт семејство.Цело свое детство цртал и истражувал стилови.. и најчесто се инспирира од апстрактниот живопис.Големо влијание врз неговата уметност имаат детските спомени,местата и луѓето,чувствата и аромите од детството...
http://www.yerkaland.com/

Ова е дел од ноговиот фантастичен свет... :)
http://www.amazingincredible.com/show/5 ... acek-yerka


18 Aug 2012, 22:27
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
ccc...plashila :) ...cudni i strasni skulpturi na mark jenkins
http://www.xmarkjenkinsx.com/outside.html

Image
Image
Image


20 Aug 2012, 08:10
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... umper.html

Image


20 Aug 2012, 08:11
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Bruno Walpoth
http://www.walpoth.com/wood.html
Image


20 Aug 2012, 08:12
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
http://www.mymodernmet.com/profiles/blo ... nd-my-soul
Image


20 Aug 2012, 08:14
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Klasicni skulpturi ama obleceni vo moderni alista :lol:
http://www.behance.net/gallery/-Street-stone-/4461401
Image
Image
Image


20 Aug 2012, 08:17
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
http://www.mymodernmet.com/profiles/blo ... -sculpture

http://www.coolandskull.com/2012/06/mau ... rical.html
Metaphorical Sculptures by Mauro Perucchetti..."Modern Heroes"


20 Aug 2012, 08:23
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote

Moving still portrait sculpture.
http://vimeo.com/42288407


20 Aug 2012, 22:05
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Podvodni skulpturi na Jason Taylor...
http://coolthingsinrandomplaces.com/?p=521#more-521
Image
Image


20 Aug 2012, 22:07
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Skulpturi od led :D ...klik na linkot za poveke ;)
http://www.noupe.com/inspiration/40-ins ... tures.html

Image


20 Aug 2012, 22:09
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
http://www.ivanpuig.net/hln.html
Image


22 Aug 2012, 09:33
Profile
Џуниор Џедај
User avatar

Joined: 20 Jul 2012, 07:17
Posts: 82
Location: Bitola
Reply with quote
Не знам дали ја знаете оваа страна ( јас пред некое време ја открив), ама секогаш има прејаки инспиративни работи. http://www.thisiscolossal.com


23 Aug 2012, 16:52
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
odamna ja nemav otvoreno temava, bravo artista sto gi naogjas i spodeluvas artistive,
ima mnogu jaki dela ovde... :)

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


23 Aug 2012, 23:12
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Да на http://www.thisiscolossal.com се е нестандардно...и добар е дизајнот,едноставен а сепак функционален,сакам такви страни :)
Ако знаете некои работи,специфични нестандардни дела од наши уметници дај да напишаме резиме кратко и со слики да праќаме на вакви страни,ќе дознаат многууу луѓе...дневник,нова макдеонија,кармакаша и сл...никој не чита :lol:
Тоа обично треба да го работат самите галерии и музеи кај нас...но имам чуство дека не знаат да работат добро...добра фотографија,добра рецензија или кратко резиме и во секој случај ќе се постигне поголем успех.И сосема друго ќе биде ако пример галерија во лондон ги види и изразио желба да изложува наши дела(било цртежи,било скулптури,се што е уметност)...тука мислат дека се е скапа реклама,па бараат пари за неа...а во белиот свет рекламата сами си ја прават преку интернет...

Уникатни цртежи со молив на јапонецот Nagai Hideyuki.http://nagaihideyukiart.jimdo.com/gallery/
Кога цртежите се гледаат под определен агол,ликовите и објектите во нив добиваат сосема друга димензија.
Image
Image
Image
Image


24 Aug 2012, 07:14
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Уметност создадена само со прсти и прав од јаглен...:)
http://judithannbraun.com/default3.asp
Image
Image
Image


24 Aug 2012, 07:20
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Креативна работа на фотографката Vanessa Dualib...http://vanessadualib.com/
проектот е наречен “Eggventures of Eggbert”...а главните херои во него се јајцата,кои се обидуваат да опстанат во свет во кој се козумираат милиони омлети секојдневно :)
Тука можат да се видат исто http://www.flickr.com/photos/rerinha/se ... 369923066/


24 Aug 2012, 07:25
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Andrea Bricco ,фотограф со интерес кон фотостајлинг на храна и нејзина презентација...овој интерес ги раѓа овие пријатни слики на храна...клик на линкот па во проекти...
http://www.andreabricco.com/#/PORTFOLIO ... s/1/thumbs


24 Aug 2012, 07:36
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
ADVANCED STYLE e blog na eden sosema obicen fotograf od NY...toj gi fotografira starite Njujorski dami :) ...ima sto da se vidi,kako ideja e nesto unikatno i mnogu inspirativno...blogot e super popularen sirum svetot.

http://advancedstyle.blogspot.com/
Image
RUTH, NYC
CAN YOU BELIEVE THIS WOMAN IS 100 YEARS OLD?
Her name is Ruth, and when Ari met her, she was just leaving her Pilates class in the Upper West Side of NYC. Her best beauty advice is from Elizabeth Arden: "If you want to look this good when you are 40, start when you are 20." She should know....she is getting ready to go to Bermuda in a few days.... with her boyfriend.
http://cashonandcompany.blogspot.com/20 ... chive.html


24 Aug 2012, 10:55
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Glasgow, Scotland...by Smug on Street Art Utopia.http://www.streetartutopia.com/?p=6384
Image

Ова е ТОП!
http://www.streetartutopia.com/?p=9505

По грешка беше во ФОТОГРАФИЈА...ај некој од админите да го избриша :oops:


26 Aug 2012, 17:24
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Image
Naselba od Kopenhagen....interesno za ova mestence e deka ima svoe znamence,svoi pravila i poseben nacin na zivot...
Freetown Christiania - Copenhagen...The people in Christiania have developed their own set of rules, independent of the Danish government. The rules forbid stealing, violence, guns, knives, bulletproof vests, hard drugs and bikers' colors...
http://de.wikipedia.org/wiki/Freistadt_Christiania
Image

http://www.eurail.com/destinations/denmark/copenhagen

Zarazih se so noridskata kultura i nivniot nacin na zivot...ako treba nesto da kopirame,tova treba da e od tam :lol:


29 Aug 2012, 12:05
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 76 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron