[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - ЗА МАКЕДОНЦКАТА СТРИП КУЛТУРА!
It is currently 04 Feb 2023, 09:02Reply to topic  [ 73 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
ЗА МАКЕДОНЦКАТА СТРИП КУЛТУРА! 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Овој понеделник ке го започнеме убаво.Значи експлузивно на нашиот форум документарниот филм на Гоце Цветановски-пикантез за македонскиот стрип.
Филмов е сниман 2006-2007 и е еден вид на документ за македонската стрип сцена.Мене ме нема :) ама сум седнат до Игор во делот кај што се тој Здраве и Давор.НЕ ме личи за на камера :) ама зато фаци му праев.Наредната недела ќе биде и вториот и пол дел така да уживајте.
Сите коментари и критики овде,а огромна благодарност на Гоце!
Тенкјуверимач!

ЗА МАКЕДОНЦКАТА СТРИП КУЛТУРА 1- http://www.metacafe.com/watch/3984877/1/

Image

_________________
ејм фор д бушес!


11 Jan 2010, 10:43
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
super sraboten dokumentarec

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


11 Jan 2010, 10:50
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
kje praime i "deset godini podocna" verzija od filmot, taka da rabotete site na slucajot :)

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


11 Jan 2010, 14:41
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Ке треба 10 годишно издание,како и приквел.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
ејм фор д бушес!


11 Jan 2010, 16:23
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
...само да се разбереме, мора да биде во чврст повез! :mrgreen:

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


11 Jan 2010, 16:24
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Благодарение на Гоце мислам дека за првпат имаме нешто документирано за стрипот кај нас од овој вид......освен ако нема некој домашно видео снимено-прф

_________________
ејм фор д бушес!


11 Jan 2010, 16:27
Profile WWW
Ултимејт Резервист

Joined: 30 Jan 2009, 01:43
Posts: 878
Reply with quote
Ми се чини дека имаше емисија за стрип и пред 2006,ама не можев да ја најдам на ју-тјуб,можеби сум грешка,прво да го видам вториот дел...ми се чини дека имаше некои други дечки во емисијата,ама не сум сигурна.


11 Jan 2010, 18:21
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Не сум запознаен дека постоела таква емисија...можда...знам дека имаше и додаток пред неколку години во едно списание за Арт македонско(заборајв како се вика) ако го најдам цедето ќе го ставам и тоа....
Стрипот сепак има корени и кај нас....

_________________
ејм фор д бушес!


12 Jan 2010, 02:13
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
ok ama sepak ima razlika megju emisija i dokumentaren film.
vo filmov se zastapeni strip tabli od recisi site makedonski strip avtori dotogas, mozebi ima nekolku ispusteno (strip lenti kako pecko na pr) ama mislam deka dobro se dokumentirav vo odnos na se sto bese prikazano.

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


12 Jan 2010, 03:03
Profile WWW
Надежен Луд Научник

Joined: 15 Jan 2010, 18:03
Posts: 206
Reply with quote
?


Last edited by kojekoj on 25 May 2011, 14:11, edited 1 time in total.15 Jan 2010, 18:27
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Ај јас ке одговарам дур сеГоце аклиматизира :)
Усте еднаш добредојде за КОЈЕКОЈ иако незнам апсолутно кој е,т.е шо го пренесовне муабето од кај МИленко овде....
ГЛедам по релативно опуштеното и поприлично слободното обраќање дека најверојатно се познавате со Гоце....вотевр....
Е сеа вака:

-ЕМисија и дикументарец се к.. и каранфил(екскјуз мај френш).Експлузив е емисија-тоа не ја вметнува во рангот на документарец...или грешам.....вашите 5 минути е исто емисија,жаре бербер.....кокошка,петел и слично јес дека е птица ама нелета(барем не високо).ДОкументарец по жанр,пристап и слични тракатанци е различен од емисија.Е јес дека на телевизија се и двата жанра,ама то е....
-ДарМАр и Делчо МИхајлов добро што ги спомна....А МИле Ничевски,Тони ПЕшев,Миле ТОпуз,Бобан Пешев,Камиловски,Филипов,ДИмано,па и Живко КОзар,КОле Анѓелковски,а ЛАско,Тони,Смиле,ЗЛатко....-ова само дел од некои што во моментов ми текнаа,а ги има мнооогу....Голем дел не се спомнати или не се појавија ама тоа не ја намалва вредноста на филмов...баш ке биди фина инспирација за втор дел.КАј што ке има и плус нови цртачи.ДОкументарецот е направен во тој период што е,и со тие автори што ГОце сметаше по некоја основа дека имат што да кажат.Или нив можеше да ги најди.....
КАко шо реков,простор за втор дел во иднина....
-Анимираната експедиција не е скорешна,и наскоро ке има уште експедици.Со Белчоо се бркат,со то шо БЕлчо работи на неделна политичка емисија,а ГОце работи краток анимиран филм....ПРистапот е ист(анимација) ама содржински различен....Арт директор сум на едниот,карактер дизајнер на другиот....
...и то....
Шо требе тука сне....
ГОце нека превземи одовде....
ПОздрав за којекој и вакви дебати се повеќе од пожелни во секое време....

_________________
ејм фор д бушес!


16 Jan 2010, 01:30
Profile WWW
Надежен Луд Научник

Joined: 15 Jan 2010, 18:03
Posts: 206
Reply with quote
?


Last edited by kojekoj on 25 May 2011, 14:11, edited 1 time in total.16 Jan 2010, 19:34
Profile
Ултимејт Резервист

Joined: 30 Jan 2009, 01:43
Posts: 878
Reply with quote


16 Jan 2010, 19:50
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
dobar muabet se vrti
da ne zabeguvam, imam samo eden klip da go spodelam,
na tema petel :D


_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


16 Jan 2010, 20:53
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Epten dobar muabet se svrti...
Kojekoj-rispekt.....

_________________
ејм фор д бушес!


16 Jan 2010, 21:20
Profile WWW
Reply with quote
:) И јас сум за втор дел, со авторите погоре спомнати од THEMICO. Некои автори се сепак во третото доба од животот, а убаво би било да кажат неколку збора, сеќавања, анегдоти, за нивното време, стилот, кариерата. Во секој случај, има критична маса автори и за неколку идни документарци на оваа тема.


17 Jan 2010, 03:08
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Ima.....se nadevam ke se nafati nekoj toa vo idnina da go sredi....Eve samo LAsko ke go spomnam....vo nekolku navrati so se vidovne ni iznakaza fantasticni raboti.....

_________________
ејм фор д бушес!


17 Jan 2010, 11:14
Profile WWW
Надежен Луд Научник

Joined: 15 Jan 2010, 18:03
Posts: 206
Reply with quote
?


Last edited by kojekoj on 25 May 2011, 14:12, edited 1 time in total.17 Jan 2010, 18:50
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Се може од ова...ама некој треба да седни да го напрај....
Во принцип ова шо јас конретно го прам(замене зборам) е некоја максимална посветеност шо можам да си ја дозволам во моментов.Во блиска иднина ќе неможам ни толку.Шо работа,шо приватно.НЕ ти е лоша идејата-од друга страна не е лошо и организаторите на тие фестивали(СЦМ-од Велес е единствен моментално) исто да посериозно пристапан на случајов како и сите други....
ИМа многу на темава,ама ајде де...

_________________
ејм фор д бушес!


17 Jan 2010, 18:56
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Ставен е и вториот дел од документарецов....
Може да го погледните овде.....
Инџој....

http://www.metacafe.com/watch/4039317/2/


Image

_________________
ејм фор д бушес!


18 Jan 2010, 11:00
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
ОД развигор блогот
http://razvigor.blog.mk/2010/01/18/za-m ... p-kultura/
Фала ФИлип :)

_________________
ејм фор д бушес!


18 Jan 2010, 15:44
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
ijaaa, ovde cela debata se razvila :)

otprilika se e kazano - osnovnata razlika pomegju emisija i dokumentarec e toa sto emisija se pusta samo ednas a dokumentarec se pusta povekje pati ;)

morgana da ne si go gledala ovoj istiov dokumentarec, posto koga snimav so stankovski i botev dvajcata mi cestitaa sto sum se nafatil da snimam na taa tema :)

darmar ne go zaboraviv, ednostavno nemav vreme za da opfatam lenti i vesnicki strip vo emisijata, toa kje barase da opfatam i istorija na svetski strip, little nemo in slumberland i sl, trebase 30 a napraviv 38 min film.

za delco mihajlov sega proveriv, ako e samo karikaturist togas ne e strip avtor sam po sebe, bidejki karikatura za da bide strip treba da se sostoi barem od dve sliki. (spored mene)

kako i da e, jasno deka mozelo i podobro, da imase povekje vreme i budget. i normalno deka gi nema site, sigurno imalo nekoi sto sum propustil, ama ako ja procitate krajnata spica i lista na avtorite cii tabli bile prikazani, mislam ubavo kje se iznenadite od brojot na avtori.

ovoj mi bese 7 film od edna uslovno receno serija, i mislam najdobar.
(tie nekolku godini rabotev na dokumentarci za makedonskata jazz scena, undergound muzika, graffiti, tehno, etno vo sovremenata umetnost, video art.)

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


27 Jan 2010, 17:44
Profile WWW
Надежен Луд Научник

Joined: 15 Jan 2010, 18:03
Posts: 206
Reply with quote
?


Last edited by kojekoj on 25 May 2011, 14:12, edited 1 time in total.27 Jan 2010, 18:24
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
interesno. sigurno kje slusnev za nego ako ne go rasformiraa/transformiraa sovetot za radiodifuzija, odnosno konkursot za audiovizuelni produkcii.
imav proekt da napravam dokumentarec i za kratkiot film vo mk, ama ete... imam slusnato za nekoi od animiranite filmovi na koi rabotel delco, ama ne sum imal prilika da gi gledam.

za dokumentarniov serijal, podgotovka nekoja posebna za snimanje nemase, ili se sostoese vo pronaogjanje na kontakt so lugeto koi sakav da gi intervjuiram. najcesto vo zavisnost od prvite razgovori ponatamu se otvaraa vrati za sodrzinata na filmot.
povekjeto filmovi prvo gi snimav pa posle konkurirav na konkursot. ekipa skoro i da nemav. klasicno.

osven ovoj posledniov za stripot koj mislam deka traese okolu 2 meseci produkcija i postprod, drugite gi pravev paralelno - 3 filma za 3 meseci.

za zal od povekjeto filmovi nemam kopija, edno vreme gi vrtea na telma na sitel i sl, (duri imav i prajmtajm - pred ili posle spanskata serija :lol: )
mislam pred edna godina pak gi vrtea na edna od skopskive televizii.
imav pozitivni reakcii bidejki bea podobri od pogolem broj dokumentarci od togasnata TV produkcija,
inaku najdobroto nesto bese kontaktot so lugjeto - kreativni lugje za kreativni muabeti :)

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


27 Jan 2010, 19:59
Profile WWW
Надежен Луд Научник

Joined: 15 Jan 2010, 18:03
Posts: 206
Reply with quote
?


Last edited by kojekoj on 25 May 2011, 14:13, edited 1 time in total.30 Jan 2010, 20:46
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 73 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron