[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Миле Топуз
It is currently 28 Mar 2023, 02:25Reply to topic  [ 9 posts ] 
Миле Топуз 
Author Message
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
::
Reply with quote
Image

Миле Топуз

Еден од пионерите на македонското стрип творештво.
Роден е во 1932 г. во Кочани. Завршил училиште за применета уметност во Љубљана. Во 1956 г. се вработува во “Нова Македонија” и заедно со Младен Туниќ станува еден од главните илустратори за детски списанија во Македонија. Првите стрип обиди ги прави во далечната 1958 г. во списанието “Титов Пионер”, во 1962 г. го објавува првиот стрип во весникот “Трудбеник”, а веќе во 1967 г. работи професионално за “Dečje Novine”, и има објавено десетина стрипови од македонската историја, во едицијата “Nikad Robom”. Некои од нив се за Цар Самуил, Гаврило Радомир, Ѓорги Војтех, Карпош, Кочо Рацин... Исто така објавувал стрипови и во “Наш Свет”, “Мак Стрип”, “Стрип Арт” и др. Има изработено многу илустрации за сликовници и книги за Детска Радост и Просветно Дело. Денес, како пензионер, се занимава со илустрација и сликарство.

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


Last edited by Temnik on 16 Feb 2009, 12:48, edited 4 times in total.07 Feb 2009, 12:48
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
::
Reply with quote
Eve nesto od nego...

Kadar od "Car Samoil"...

Image

Kadar od "Shenko"...

Image

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


Last edited by Temnik on 07 Feb 2009, 13:44, edited 1 time in total.07 Feb 2009, 12:49
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Temkov bi te zmaolil slikite da ne gi aploudirash na forumo tuku da gi vlecish od od drugi sajtovi(imigshak i sl) thx

_________________
ејм фор д бушес!


07 Feb 2009, 13:34
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
::
Reply with quote
Ok, ke gi stavam na photobucket...

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


07 Feb 2009, 13:39
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Fala :D

_________________
ејм фор д бушес!


07 Feb 2009, 13:40
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
::
Reply with quote
Aj da stavime uste nesto, covekov ima napraveno mnogu, mnogu tabli strip...

Naslovnici od "Nikad Robom"

Image

"Karposovoto vostanie"

Image

"Car Samuil"

Image

"Gavrilo Radomir"

Image

"Mirce Acev"

Image

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


07 Feb 2009, 18:05
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
Издавач: Детска Радост, во списанието Наш Свет
Ех, камо среќа да се врати мислењето како порано, ама тогаш се давале државни пари и имало стрип, сега со приватњак е потешко.
ама никад не реци никад

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


07 Feb 2009, 20:19
Profile YIM WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 30 Jul 2009, 01:19
Posts: 364
Location: Macedonia
Reply with quote
Миле Топуз, Википедија:

https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0 ... 1%83%D0%B7


29 Aug 2014, 16:45
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 30 Jul 2009, 01:19
Posts: 364
Location: Macedonia
Reply with quote
Image


18 Nov 2014, 08:43
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 9 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron