[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Македонска стрип архива
It is currently 04 Feb 2023, 09:47Reply to topic  [ 6 posts ] 
Македонска стрип архива 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
Благодарение на Томислав Османли
деновиве добивме многу добри архивски скенови
за случувањата во македонската стрип сцена
со посебен акцент на 80-тите години,
но и со историски осврти за почетоците на стрипот во Македонија ('40-'50-ти години)

Еве неколку текстови и стрипови објавени во „Координати“ од 1982 година
преостанатите ќе ги поставам кога малку ќе ми помине гужвата.

Image

Image

и вињетката која и денес без проблем може да се користи
Image

stay tuned for more

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


13 Jun 2011, 07:35
Profile YIM WWW
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 29 Mar 2010, 20:01
Posts: 6531
Location: Skopje
Reply with quote
..bravo za topikov....Stevcho e zakon.. :D


13 Jun 2011, 08:01
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
супер е стрипчето
има уште многу добри работи

а како што му пишав и на г-нот Османли
Ако си ја цениме историјата, повеќе ќе се потрудиме и за иднината на стрипот.

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


13 Jun 2011, 08:02
Profile YIM WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 23 Aug 2010, 20:59
Posts: 2839
Location: Amsterdam
Reply with quote
Rasta, odlicno.

Respekt za Tomislav Osmanli.

_________________
"Тој шо бара - ќе си го најди."


13 Jun 2011, 11:43
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
bravo!

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


13 Jun 2011, 12:25
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Pozdrav do Osmanli i do drugite preku koi dobivne OGROMNI kolichini materijal za makedonskiot strip.


VO idnina poke za ova ko ke Davor i ekipa odmorat i pristojno sredat :)Od toa shto vidof-UBAJNI!

_________________
ејм фор д бушес!


13 Jun 2011, 12:51
Profile WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 6 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron