[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Папие Маше
It is currently 01 Dec 2022, 13:39Reply to topic  [ 11 posts ] 
Папие Маше 
Author Message
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Техниката ќе ја опишам детално кога ќе земам да направам нешто ;)
Image
Papier Mache -изчвакана,изгужвана хартија.На линкот имате опис како се прави смеса...
воглавно се е од хартија од јајца(накисната во вода,па иситнета во блендер) се додава и малку лепак во прав,а по желба и глина.
http://www.zisuart.com/text/recepti.html

Image
http://www.hauntforum.com/showthread.php?t=11091


19 May 2012, 19:51
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 30 Jul 2009, 01:19
Posts: 364
Location: Macedonia
Reply with quote
Една моја роднина правеше скулптурки во слична на оваа техника. Ај ќе фотнам кога ќе им идам на гости :)


19 May 2012, 21:26
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote


19 May 2012, 21:47
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
Префрлено во Арт, затоа што тука се и другите топици поврзани со скулптури исл.

Carry on.

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


19 May 2012, 23:18
Profile
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 29 Mar 2010, 20:01
Posts: 6531
Location: Skopje
Reply with quote
...porano ..,,GVASH,, se vikashe ova vajanje.......a liceto od kalap za venecijanski maski li ti e...????.......super , bash sakam da vidam kako ce ispadne....cepaj.. :)


..pst.....kazi kaj nabavuesh kalapi za maskite i broshoite ..moite se zeznaa... :)


21 May 2012, 08:10
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Не се мои сликите...немам работено десега такво нешто,така ја ставив темата зошто ме интересира точно тој тип на моделирање.Мислам дека си во право за ГВАШ...нашите родители ја правеле оваа техника на училиште,јас не се сеќавам дека ние сме работеле на ликовно такво нешто...сме моделирале со глина,но не и Папие Маше.

Два типа на моделирање има со оваа техника...уште истражувам за составот и како точно се прави смесата.Коа ќе направам нешто мое, како што кажав ќе ставам и слики и туторијал :)
Подобро пишај и на таа девојка,од Србија е веднаш под сликата имаш линк...мислам дека ќе ти објасни за маските подобро од мене :oops:

Тука имате галерии со преубави Папие Маше скулптури од цел свет...
http://www.papiermache.co.uk/gallery/


21 May 2012, 11:12
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 30 Jul 2009, 01:19
Posts: 364
Location: Macedonia
Reply with quote
Image


21 May 2012, 13:33
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Некој бил на гости :) ...СУПЕР е! Од голо око,изработена е по првиот метод...скелет од жица,па хартија...по после се лепи со парчиња весник...е сега важно е во каква смеса се топени...нема да е на одмет да ја прашаш твојата роднина за рецептот следниот пат :oops: ...и со што е обоена?Мислам дека не е акрил,гарант е нешто друго.

Фала што ја постира сликата.


21 May 2012, 14:27
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 30 Jul 2009, 01:19
Posts: 364
Location: Macedonia
Reply with quote
Deal :) Тамам ќе имам нов изговор за да им идам на гости :)


21 May 2012, 15:34
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
super bambivo :)

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


21 May 2012, 19:40
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Моите први скулптури од папие маше...не се довршени зошто немав баш време,овие денови ќе ги уфирцам како што треба и пак ќе постирам :oops:
Интересен е цел процес на изработка но ми требаше доста време да истражам за масата и како точно се прават.Се е од хартија,брашно,вода,сол и малку лепак.Детално ќе опишам кога ке ги завршам и ќе направам нешто како туторијал...сложено е мора точно да се знае масата...Изгледаат исто како тие скулптурите од гипс што ги има во гифт шопови.

Не ми се обоени добро,ќе ги средувам уште и морам да смислам некоја идеја за нозе :P
Image
Image
Image

За ова си нацртав цртеж...сакам да биде артистично и штосно,али ќе видиме на крај што ќе се роди :oops: ...цртежот се гледа малку до самата скулптура која уште е груба,треба да се струга со гланц папир и да се бои...Јајцето е од право јајце кое го обложив папие маше,се исуши и го исеков ...јајцето се фрла нормално,тоа е само за форма...Идеални за папие маше се акрилните бои,но скапи ми се,ќе пробам со темперни или пигменти...
Image


За недела дена(зошто ќе немам време)ќе се готови а имам и многу други идеи па ќе постирам пак и ќе напишам како точно ги правам.


15 Jul 2012, 10:28
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 11 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron