[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Desire to Inspire
It is currently 02 Oct 2022, 16:09Reply to topic  [ 76 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Desire to Inspire 
Author Message
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Уште еден творец...кој создава нестандардна и уникатна уметност,буквално од ништо.Или поточно од ѓубре,отпаден дрвен материјал т.е дрвени струготини. Сергеј Бобков изработува реални скулптури токму од дрвените струготини...навистина треба да се има многу нерви и смисла за нешто убаво...за да се направат вакви арт производи.
http://mylove.ru/groups/handmade/diary/ ... ndow_close
http://worldcabinetry.ru/chudo-v-struzhkax.html
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


28 Jul 2012, 22:00
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Неможам да кажам дека графитите ми се омилена тема,особено не оние шкртаници по нашите згради и улици со политички пароли,смрт за педери и сл...УЖАС!Но според овие графики во Лонодон,гледам дека ако се убаво и смислено нацртани,можат да оживеат многу стари згради и да и дадат сосема друга димензија на улицата...
Amazing Graffiti Art And Street Art by Banksy
http://www.hybridlava.com/odd-stuff/ama ... by-banksy/
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


28 Jul 2012, 22:47
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Како што ви кажав на Етси ќе најдеш од пиле млеко...
На некој му текнало и ова...има над 5000 продажби...
Рачно плетени капи и бради за заштита од студ :D
http://www.etsy.com/shop/taraduff?ref=seller_info
Image
Image
Image
Image
Image
Image


29 Jul 2012, 17:32
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Image
Cheong-ah Hwang е самоук Корејски артист кој создава сложени и убави артефакти од хартија.Ги продава на етси и досега немал проблем со бизнисот,зошто се што ќе обајви веднаш е продадено.

Image
Image
Image
Image
Image

Слики
http://www.mymodernmet.com/profiles/blo ... ered-paper

Фликр
http://www.flickr.com/photos/papernoodle/

Етси
http://www.etsy.com/shop/papernoodle/so ... es_leftnav


29 Jul 2012, 17:42
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Страсна љубов на улиците на ПАРИЗ од Claire Streetart...там љубовта е насекаде :lol:
Не се живее без љубов бе човеци :lol:
http://clairestreetart.com/
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


29 Jul 2012, 17:51
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Daniel Dancer создава интересни и оригинални слики од маса на луѓе,облечени во маички во боја...Понекогаш бројката на учесници е повеќе од 5000...и секој еден од нив,добива инструкции во каква поза да застане за да се добие најдобар ефект.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

http://vimeo.com/user818245
http://www.artforthesky.com/


29 Jul 2012, 18:02
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
На модерн мет има толку добри работи...фали еден ваков сајт и на мак
Овој пат ставам само една слика и линк за повеќе...малку побавно ја отвора темата со толку многу слики...
Sculptures Popping Out of Paintings
http://www.mymodernmet.com/profiles/blo ... ing-out-of
Image


29 Jul 2012, 21:12
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Nestandardni skulpturi od drvo na Gehard Demetz
http://www.geharddemetz.com/
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


29 Jul 2012, 21:38
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Jul 2010, 09:08
Posts: 8298
Location: Skopje
Reply with quote
Само што налетав на блогов:

I love comic covers

http://ilovecomiccovers.blogspot.com/

Името вреди за сите пари. Дали еден кавер влечел од друг инспирација овде е евидентирано. Дали некој кавер е украден овде е евидентирано. Пребоени, homage, сменети уз процес (before and after - имало и тоа), едноставна преработка за ново време и се останато поврзано со кавери е тука - со слика поштено докажано. Прекрасен блог, осеќам ќе останам до сабајле листајќи го. Задолжително за стрип гикови. Неколку фотки за што зборам:

Image
Image
ImageImage
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Браво!

_________________
The only thin line for a man to be on, is the one between motivation and inspiration.
Во сон се родив, во сон живеам, во сон ќе умрам.
Thieves get rich and saints get shot and God don't answer prayers a lot.


30 Jul 2012, 00:22
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 05 Apr 2009, 01:27
Posts: 922
Reply with quote
Ајде нешто наше, Драш и Мачка. :)
Image
Image
Image
Image
Image
[img]https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/268773_136316376455915_2742595_n.jpg[img]
[img]https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/250893_113985802022306_5991327_n.jpg[img]
Image


30 Jul 2012, 13:04
Profile WWW
Манга Падаван
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 11:18
Posts: 1899
Location: SKOPJE
::
Reply with quote
more da mu kajs na Macka da stavi toa negovite raboti na forumov!
inaku toa so pijanoto e fantasticno!

_________________
Pepe Le Pew: Why did everyone leave? Oh, but of course! Already I have achieved a post of honor, and have been left to defend the fort. Viva la Republique!


30 Jul 2012, 13:10
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
Image
кај е ова?
му љубоморам на ѕидов :twisted:

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


30 Jul 2012, 13:15
Profile YIM WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 05 Apr 2009, 01:27
Posts: 922
Reply with quote
Пијано форте карши гимназијата Нова.
Еве им фејсбук страна за контакт ако сакате и слично. :)
https://www.facebook.com/drash.machka


30 Jul 2012, 13:22
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote


30 Jul 2012, 21:36
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Theo Jansen е од Холандија...и прави кинетички скулптури,кои личат на животни и се во состојба да се движат под дејство на ветер.Идеата на овој скулптор е да ги ослободи своите скулптури во еден нивни споствен свет,каде би се движеле сами...
http://en.wikipedia.org/wiki/Theo_Jansen
Image
Image
Image
http://gsek.wordpress.com/2011/12/05/im ... eo-jansen/
http://www.strandbeest.com/
30 Jul 2012, 21:46
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Многууу нестандардни скулптури на Mozart Guerra...прво ги моделира,па ги витка со јаже.
http://www.mozartguerra.com/

Realistic Rope Sculptures
http://www.insanetwist.com/2012/03/real ... tures.htmlImage
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


30 Jul 2012, 22:05
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Кога светлината се пробива преку предмети направени од обичен памук,растенија,жица,картонски кутии и сл...ние гледаме скриени пораки во нивние сенки со многу артистичен ефект.Автор на овие скулптури е Fred Eerdekens...
http://www.fred-eerdekens.be/?page_id=19
Image
Image
Image
Image
Image
Image


30 Jul 2012, 22:12
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Овие необични скулптури се дело на Robert Cannon.Скулптурите стручно се нарекуваат ''terraform sculptures''...кое во превод би значело земјени форми....Користи бетон и мов за оформување на своите скулптури...
http://www.cannonsculpture.net/

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


31 Jul 2012, 19:45
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Моја пријателка од Данска и лично го има видено...Момчето на Рон Муечек...
Интересен артефакт висок 5 метри...историјата за тоа како градоначалникот на ААрус го купил и сл ја имате на страната...здравје боже еден ден и тоа мора да се види у живо...ама прво Лајф Бал :lol:
Просто пишајте на гугл Ron Muecks "Boy"
http://en.aros.dk/the-collection/boy/
Image
Image
Image

Рон инаку изработува доста чудни скулптури како на пример...
Image


31 Jul 2012, 20:15
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Skulpturi od karti...Bryan Berg

http://cardstacker.com/index2.html

http://www.facebook.com/thecardstacker/photos


04 Aug 2012, 06:57
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Роботчето Данбо...пример за тоа како една идеја може да инспирира толку многу луѓе...а идејата е на Azuma Kiyohiko.Направени се многу верзии,но оригиналите се две...се продава на Амазон Јапонија,во две големини 13 и 8 см...голема и мини верзија.Купишта фототграфии ќе најдете на интернет токму со него.И тоа добри фотографии...
Azuma исто ја создал и Јапоинската манга Yotsuba &!,каде се раскажува за авантурите на едно девојче...
Image
http://www.flickr.com/photos/delirium_o ... 805806844/
http://flickeflu.com/set/72157625520254935
Ова е оригинал купен од Амазон Јп...


http://img.weburbanist.com/pics/wp-cont ... od-Day.jpg

Данбо на интернет може да се најде и под псевдоними како Danboard, Danboru, Danbooru и Cardbo.Фотографии има колку сакате :)

Ова е една идеја како да се изработи Домбо во домашни услови од картон...
Image


05 Aug 2012, 06:07
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Image

Уште една идеја како од ништо може да се создаде интернет атракција...Школката Марсел :D
http://vimeo.com/14190306


05 Aug 2012, 06:10
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Image
http://www.creativityfuse.com/2010/11/h ... ron-mueck/


17 Aug 2012, 19:40
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Kimberly Kincaid ilustratorka od USA...po nekoja slucajnost mi e vo prijateli na pinterest ;)
Slikata mora da si ja naracam koga togas...http://www.artbykimkincaid.com/#illustrations/4

http://www.artbykimkincaid.com/#home


17 Aug 2012, 19:47
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Дејвид Бони е фотограф,кој прави нестандардни портрети на животни,кои навистина изгледаат фантастично.Со своите гордо кренати глави,животните на Дејвид изгледаат повеќе од благородно...Предизвикот да се направат вакви фотографии од животни е голем,животните се убави суштества но нивното фотографирање е тешко,бара многу трпени и смиреност...
Повеќе...
http://www.mymodernmet.com/profiles/blogs/noble-animals
http://www.davidboni.com/
Image
Image


18 Aug 2012, 21:12
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 76 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron