[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Chuvarite Na Vechnata Svetlina
It is currently 04 Dec 2021, 05:53Reply to topic  [ 281 posts ]  Go to page Previous  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
Chuvarite Na Vechnata Svetlina 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Накурнико закон :)

_________________
ејм фор д бушес!


10 Dec 2014, 13:36
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
што не искоментира за прслукот...
или накурници ти се фетиш?

илустрацијава е само тизер или има некоја улога?

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


10 Dec 2014, 13:38
Profile YIM WWW
Магус Регуларус

Joined: 23 Dec 2009, 14:54
Posts: 1209
Reply with quote
Ima uloga :D.

_________________
http://igorcomics.blogspot.com/


10 Dec 2014, 14:45
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 27 Aug 2011, 03:15
Posts: 2755
Location: Скопје
Reply with quote

_________________
што се мора не е тешко


11 Dec 2014, 10:16
Profile
Магус Регуларус

Joined: 23 Dec 2009, 14:54
Posts: 1209
Reply with quote
Fala Groo! :D

_________________
http://igorcomics.blogspot.com/


11 Dec 2014, 17:06
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Чуварите на вечната светлина

По добивањето на стрип албумот на домашна адреса, првична реакција на изгледот на изданието ми беше " :shock: " , ептен професионално сработено - квалитетна мека корица и добра хартија внатре со одличен отисок, "ќе се ужива квалитетно" си помислив. Уште еден гигантен плус беше тоа што на претпоследната страница имаше посвета за која си нарачав , па ко ја ѕирнав колку е добра, расположението кулминираше :D

Но, настрана тоа, да споделам како ми се допадна самиот стрип, најбитното :) Уште иста ден почнав да читам. Ми се допадна искрената непристрасна рецензија на Марко Стојановиќ, која е одлично интро пред да се почне со читање на стрипот, каде наговестува дека Игор пред се' е фантастичен цртач, кој во случајов се опробува и во сценаристички води, па очекувањата треба да бидат реални во тој поглед. Започнав да читам, а обично кога цртежот ми се допаѓа и е детален, знам да се заборавам по неколку минути на една страна, тоа и ми се случи, па после 15-тина страници и запознавање со неколку главни ликови, одлучив да прекинам и уживањето да го поделам во неколку дена, да не биде наеднаш. :) Сценариото, како за прво долгометражно на Игор е скроз солидно. Приказната е интересна, а самиот пристап кај сценариото ми има некој ретро шмек и некоја шармантна наивност, што ми алудира дека ова би било одлично прифатено и од најмладата публика. Поскусен стрип сценарист може од оваa приказна ќе направеше 2-3 албуми на малку поопширен начин, но и вака си е сосема океј и ми направи голем мерак. Во секој случај, Игор заслужува секоја почит и се надевам ќе продолжи да се надградува и на сценаристички план, бидејќи фантазијата и креативноста очигледно ја има.

Околу илустраторските убавини овде, би додал: како прво, карактер дизајнот е чиста 10-тка, сите позитивци се крајно допадливи, а негативците се прави гнаси, како што треба да биде :D Потоа, секој панел е полн детаљи и не го остава читателот рамнодушен да само прелета преку него со своите очи, едноставно мора да подзастане и да поужива во живописноста на илустрацијата. Ова бар мене ми се чини дека е најдоброто од Игор што сме го виделе досега, секој кадар зрачи со голема стрипска љубов.

За крај ќе речам следново: држам палци Чуварите бр.1 да биде успешен стрип, се надевам сите овде ќе го поддржиме и ќе го препорачуваме, за да може да продолжи приказната - нека биде ова нашиот "Вековници", потенцијалот е тука. Честитки уште еднаш за изданиево и благодарност за уживањето!

Image


08 Feb 2015, 22:57
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 281 posts ]  Go to page Previous  1 ... 8, 9, 10, 11, 12

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron