[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Традиционална уметност-слики насликани од форумџиите
It is currently 03 Oct 2022, 05:14Reply to topic  [ 228 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
Традиционална уметност-слики насликани од форумџиите 
Author Message
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 04:41
Posts: 530
Location: Macedonia
::
Reply with quote
поздраф, мене ми се сфиѓа тој пејсажо али некако е заприметно дека не е „обрнато“ многу внимание таму, шо не мој да се кажи за ова последното..тука се гледа поголема јасност во она шо си сакала да го кажиш. :D

_________________
„Јас го разбирам свето како поле за културно заебавање меѓу стрипаџите“.
Гоце (пред да ја формулира мислата во за нас веќе познатио облик)

https://www.facebook.com/fantasyillustrationbitola


05 Jan 2010, 23:30
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Добри работи....браво....посебно дрвото

_________________
ејм фор д бушес!


06 Jan 2010, 17:12
Profile WWW
Надежен Луд Научник

Joined: 14 May 2009, 12:37
Posts: 122
Location: Somewhere around Nowhere
Reply with quote
Фала :D

_________________
Прав маж не носи ѕиври.


06 Jan 2010, 22:37
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
poshtuem!

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


07 Jan 2010, 19:19
Profile YIM WWW
Ултимејт Резервист

Joined: 30 Jan 2009, 01:43
Posts: 878
Reply with quote
Значи редно е да го ставам својот прв обид за стрип со кој учествував на стрип-салонот во Велес,бидејќи е сликан со класични средства,а и единствен што сум го направила,мислам дека не треба да отворам нов топик.
Првата табла испадна отприлика така како што замислував-да кажам дека панелите се засебно сликани,па ставани во таблата(затоа е и наречен колаж),а втората е склопена многу поинаку од мојата замисла.Сценариото и завршното обликување и склопување е напраено од Јовче Крстителче. Имавме во план повеќе табли,но ете се уште не сме продолжиле каде што застанавме.
Првата таблаВтората табла


А ова се панелите кои ги правев за втората табла,за кои баш не се сложивме со Јовче :)


Сите критики се добредојдени,да не мислите дека се кријам :)

Значи цртеж Моргана,сценарио Јовче Крстителче :)


30 Jan 2010, 11:54
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
ubavo izgleda. akvarel?
aj cestito prv strip, neka se mnozat :)

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


30 Jan 2010, 21:28
Profile WWW
Ултимејт Резервист

Joined: 30 Jan 2009, 01:43
Posts: 878
Reply with quote


30 Jan 2010, 23:47
Profile
Магус Регуларус

Joined: 20 May 2009, 00:57
Posts: 1405
Location: Paraguay
Reply with quote
Cstitki Jovce i Morgana, dosta artisticki izgleda!

_________________
[url=https://www.viagrasansordonnancefr.com/achat-viagra-generique-geneve/]achat viagra generique geneve www.viagrasansordonnancefr.com[/url]


31 Jan 2010, 01:08
Profile ICQ YIM WWW
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 21:06
Posts: 1308
Location: Vinica,Makedonija
::
Reply with quote
Morgana samo napred!Drugo nema sto da kazam ;)

_________________
http://darbog-darkmore.blogspot.com/


31 Jan 2010, 03:13
Profile
Манга Падаван
User avatar

Joined: 05 Jun 2009, 22:39
Posts: 1815
Reply with quote
Отфрлените панели за втората табла се waaaaaaaaaay better :) Другиве се супер!

_________________
Thor: "Give your orders and ultimatums to those who choose to obey, or are too cowardly to fight, not to me. Or learn again the difference between a God of Thunder and a mortal man in a metal suit"


31 Jan 2010, 15:53
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 16 Nov 2009, 00:48
Posts: 558
Reply with quote
Ova bese nameneto za bratot na mojata profesorka po biznis vo sredno. Ojde coeko za amerika.

Image


05 Mar 2010, 00:49
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
i nisto od biznisot?

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


05 Mar 2010, 00:59
Profile YIM WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 16 Nov 2009, 00:48
Posts: 558
Reply with quote
Ne bas naprotiv. I napraiv uste edna posle isto ja dade negde za poklon treba i taa da ja postnam samo da go najdam skenot kaj mi e.
A sega saka i za nea da i napraam. Super biznis.


05 Mar 2010, 02:28
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2010, 16:27
Posts: 985
Location: Скопје
Reply with quote
Еве малку традиционална уметност од мене

Првото е работено со многу љубов и трпение 1 и пол година, темпера со пенкало димензијата е околу 50 и нешто висина и 40 ширина
Image

Второво е визуелизација на музика, ја избрав Pink Floyd - The Great Gig in the Sky (задача од факултет)
Image

T Image

И два портрети од Леонардо исто за факултет
Image Image

Извинете за големината, ме мрзеше да ги намалам :oops:

_________________
Life is the art of drawing without an eraser.

http://thesacredmushroom.deviantart.com/


05 Mar 2010, 03:12
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
:shock: :shock: :shock:
zakon!!!

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


05 Mar 2010, 08:25
Profile YIM WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
auuu.. jawdrop. bravo.


05 Mar 2010, 10:32
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2010, 16:27
Posts: 985
Location: Скопје
Reply with quote
Фала дечки :mrgreen:

_________________
Life is the art of drawing without an eraser.

http://thesacredmushroom.deviantart.com/


05 Mar 2010, 10:33
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


05 Mar 2010, 11:16
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2010, 16:27
Posts: 985
Location: Скопје
Reply with quote
@Laf Прво требаше цел хамер да го цртам вака ама кога видов колку споро иде го исеков овој дел само. Многу е интересно за цртање.Порано цело време со пенкало цртав вакви работи па ми текна да ставам боја одоздола па одозгора со пенкало. Ќе пробам да најдам ако имам и други ;) баш супер што ти се свиѓаат :mrgreen:

_________________
Life is the art of drawing without an eraser.

http://thesacredmushroom.deviantart.com/


05 Mar 2010, 15:00
Profile WWW
Манга Падаван
User avatar

Joined: 05 Jun 2009, 22:39
Posts: 1815
Reply with quote
Хермелинот владее :) Добро извадени портрети. Кудос и за останатите дела.

_________________
Thor: "Give your orders and ultimatums to those who choose to obey, or are too cowardly to fight, not to me. Or learn again the difference between a God of Thunder and a mortal man in a metal suit"


05 Mar 2010, 15:03
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2010, 16:27
Posts: 985
Location: Скопје
Reply with quote
@?TheRiddleR? Фала многу време потрошив на цртежот, во долниот дел се гледа дека сум брзала ама не можев више :roll:

_________________
Life is the art of drawing without an eraser.

http://thesacredmushroom.deviantart.com/


05 Mar 2010, 15:36
Profile WWW
Манга Падаван
User avatar

Joined: 05 Jun 2009, 22:39
Posts: 1815
Reply with quote
Ти се смучило :) Првиот цртеж ми остава впечаток, личи на Леонардо. И тоа многу :)

_________________
Thor: "Give your orders and ultimatums to those who choose to obey, or are too cowardly to fight, not to me. Or learn again the difference between a God of Thunder and a mortal man in a metal suit"


05 Mar 2010, 17:15
Profile WWW
Ултимејт Резервист

Joined: 30 Jan 2009, 01:43
Posts: 878
Reply with quote
Девојче ,ме воодушеви! Тие сликите во комбинираната техника налик на витраж ти се феноменални,многу креативен пристап и оригинален,јас би ти препорачала да го развиваш и понатака :) И како имаш трпение да работиш една и пол година на еден цртеж :) ти си навистина редок пример на трпеливо и конструктивно креирање во време на брзи ефекти ;)
А репродукциите од Леонардо,за нив имам одредени замерки,на пр. првиот портрет,нејзиното лево око е некако пренагласено на трепките од капакот и губи од нежноста во погледот,а на вториот повторно очите некако ми се премногу тврдо прикажани,но затоа десната рака прекрасно е фатена.
Многу ми е криво што не се запознавме на промоцијата,ама немав поим дека си дошла,ниту некој ми кажа,се надевам во наредна прилика ќе се запознаеме :)


06 Mar 2010, 00:09
Profile
Магус Регуларус

Joined: 20 May 2009, 00:57
Posts: 1405
Location: Paraguay
Reply with quote
Odlicno, interesna tehnika tempera-penkalo. Defnitivno treba da prodolzish vo taa nasoka.

_________________
[url=https://www.viagrasansordonnancefr.com/achat-viagra-generique-geneve/]achat viagra generique geneve www.viagrasansordonnancefr.com[/url]


06 Mar 2010, 00:52
Profile ICQ YIM WWW
Reply with quote
:shock: :shock: :shock: Се извинувам, ама какви печурки консумираш?! :D


06 Mar 2010, 17:30
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 228 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron